اجرای حکم قطعی مهریه

 1. خانه
 2. Blogs
 3. اجرای حکم قطعی مهریه
تماس با ما

امروزه مطالبه مهریه و پرونده های مرتبط با اجرای حکم قطعی مهریه، از بیشترین دعاوی در حوزه خانواده می باشند. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که با مهریه و پرونده اجرای حکم قطعی مهریه درگیر هستید، پیشنهاد ما به شما مطالعه این متن و استفاده از دانش و تخصص مشاوران و وکلای ما در مجموعه بزرگمهر می باشد.

با توجه به اهمیت موضوع اجرای حکم قطعی مهریه، پیشنهاد می شود جهت پیگیری و پیشبرد مشکل خود با وکلای متخصص و مجرب در این حوزه مشورت نموده و از همراهی آن ها بهره مند گردید.

برای اعطای پرونده و آگاهی دقیق از موضوع اجرای حکم قطعی مهریه با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی درباره موضوع اجرای حکم قطعی مهریه داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

مهریه یا مهر از جمله حقوق زن می باشد که مطابق با قانون 1082 قانون مدنی، به محض برقراری عقد، زن مالک آن گردیده و می تواند هر نوع تصرفی در آن بنماید. مهریه براساس نوع پرداخت به دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می گردد. در مهریه به صورت عند الاستطاعه امکان گرفتن حکم جلب کیفری و یا ممنوع الخروجی مرد وجود نداشته و زن با معرفی اموال مرد و اثبات استطاعت وی جهت پرداخت مهریه می تواند اقدام به گرفتن مهریه نماید اما در حالت عندالمطالبه بودن مهریه، مرد موکلف به پرداخت مهریه می باشد. لازم به ذکر است مطابق با قانون اجرای احکام مهریه و با نظر به شرایط تورم و اقتصاد حال حاضر، مهریه بالاتر از میزان 110 سکه بهار آزادی شامل اجرای حکم کیفری نمی باشد. این بدین معناست که همه ی مهریه توافق شده در سند نکاحیه (عقدنامه) معتبر بوده اما برای گرفتن میزان بالاتر از 110 سکه لازم به اثبات استطاعت مرد بوده و شامل اجرای حکم کیفری نمی شود به این معنا که در صورت نداشتن مال و اموال، مهریه مازاد بر 110 سکه از طریق حبس زوج قابل پیگیری نیست.

قوانین مهریه مرتبط با اجرای حکم قطعی مهریه

در خصوص احکام مهریه و اجرای حکم قطعی مهریه، لازم است در ابتدا با قوانین مهریه در مورد انواع مهریه که وکیل مهریه و طلاق با آن آشنایی کامل دارد اشاره کنیم. همان طور هم که می دانید طلاق دلایل مختلفی دارد و می توانید از وکیل متخصص آن موضوع کمک بگیرید زیرا برخی طلاق ها شرایط پیچیده ای دارد و نیاز به اثبات برخی موضوع ها دارد و باید از وکیل متخصص آن مانند وکیل رابطه نامشروع استفاده کنید اما برخی به صورت طلاق توافقی اقدام به جدایی می کنند.

چنانچه مهریه اعلام شده در عقدنامه بصورت وجه نقد باشد، در هنگام اجرای حکم قطعی مهریه، مطابق با قانون مهریه وجه نقد، میزان مهریه براساس نرخ روز محاسبه گردیده و مرد موکلف به پرداخت آن است. لازم به ذکر است در صورت فوت مرد فقط تا تاریخ فوت، مهریه به نرخ روز محاسبه می گردد. نکته مهم دیگر که باید در هنگام اجرای حکم قطعی مهریه در خصوص مهریه وجه نقد به آن توجه داشت این است که ملاک، نرخ روز پرداخت مهریه توسط مرد می باشد نه تاریخی که برای ارائه دادخواست توسط زوجه مشخص شده است.

چنانچه بخواهید مهریه را به صورت سکه در زمان عقد مشخص کنید، در زمان گرفتن آن و به دنبال آن تلاش برای اجرای حکم قطعی مهریه می توان به دو روش اقدام کرد: دادخواست مطالبه مهریه از طریق دادگاه و یا اداره ثبت.

اگر تصمیم به اجرا  دارید مهریه خود را به اجرا گذاشته و یا روند اجرای حکم قطعی مهریه را تسریع ببخشید، حتما از وکیل متخصص مهریه راهنمایی بگیرید چرا که سرعت و دقت در پرونده های مرتبط با مهریه و اجرای حکم قطعی مهریه امری بسیار مهم و حیاتی است.

قانون جدید مهریه

آنچه در مسیر اجرای حکم قطعی مهریه اهمیت دارد توجه به این نکته است که، مطابق با آخرین قانون تصویب شده در خصوص مهریه، سقف مهریه برای جلب زوج 110 سکه یا معادل ریالی آن به نرخ روز می باشد. این قانون تا به این لحظه در سال 99 دچار تغییری نشده است. بنابراین مرد در صورت عدم پرداخت مهریه تا سقف 110 سکه محکوم به زندان خواهد شد مگر آنکه درخواست اعسار بدهد. در این صورت پس از بررسی دادگاه در صورت تایید، مهریه با تشخیص مقام قضایی توسط دادگاه قسط بندی گردیده و اجرای حکم قطعی مهریه به جریان خواهد افتاد. این احتمال وجود دارد که اگر مرد پس از ارائه درخواست اعسار و تقسیط مهریه توسط دادگاه، از اجرای حکم قطعی مهریه و پرداخت اقساط امتناع کند، حکم جلب او پس از چند قسط صادر گردد.

برای مثال اگر مهریه خانم مقدار 250 سکه بهار آزادی باشد و دادخواست مطالبه مهریه را برای 200 سکه به دادگاه داده و خواستار اجرای حکم قطعی مهریه باشد و دادگاه نیز نهایتا رای به پرداخت 200 سکه را بدهد. چنانچه پس از صدور ابلاغیه اجراییه و در مرحله اجرای حکم، زن نتواند اموالی از مرد را به دادگاه ارائه کرده و استعلام از مراکز در خصوص اموال مرد نیز نشان دهد که مرد اموالی ندارد، مرد می تواند درخواست اعسار از پرداخت دفعی مهریه را به دادگاه تحویل داده و مدعی اعسار و تقسیط مهریه گردد. مهسر به کسی گفته می شود که واسطه عدم کفایت دارایی یا عدم دسترسی به مال خود قادر به پرداخت بدهی نمی باشد. دادگاه پس از بررسی اظهارات طرفین و وضعیت اشتغال مرد، حکم به پرداخت پیش پرداخت و به فرض تقسیط به تحویل هر 3 ماه یک سکه تمام بهار آزادی را می دهد.با صدور حکم اجراییه، مرد موظف به اجرای حکم قطعی مهریه می باشد. چنانچه مرد پیش پرداخت و اقساط تا سقف 110 سکه را پرداخت نکند، با اعتراض زوجه به تقسیط مهریه اقدام به طرح شکایت خود نماید و زن می تواندحکم جلب مرد را بگیرد. اما برای پرداخت مازاد 110 سکه دیگر حکم جلب صادر نخواهد شد و امکان ممنوع الخروجی مرد نیز وجود ندارد.

به این نکته توجه داشته باشید که، حکم اعسار به صورت موقت صادر می‌شود و اگر بعدا زن بتواند اموالی از مرد به دست بیاورد، می‌تواند نسبت به وصول طلب خود از آن‌ها اقدام کند.

بخش نامه قوه قضاییه در خصوص تقسیط مهریه

مطابق با این بخشنامه که در تاریخ 22/7/97 صادر گردید، دادخواست های تعدیل اقساط مهریه خارج از نوبت و بدون تعیین وقت رسیدگی و براساس وسع واقعی مرد تقسیط گردد. هدف از این قانون کاهش آمار زندانیان به علت مهریه بوده است.

مطالبه مهریه و پیگیری جهت اجرای حکم قطعی مهریه به چه صورت است؟

اجرا گذاشتن مهریه و درخواست دریافت آن از مرد، پس از برقراری عقد امکان پذیر است. مطابق با ماده 1085 قانون مدنی، زن می تواند تا مهریه او تسلیم نشده از ایفا وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر اینکه مهر او حال باشد. لازم به ذکر است مطابق با ماده 1086 قانون مدنی چنانچه زوجه پیش از گرفتن مهریه به خواست خود از زوج تمکین نماید، حق حبس وی ساقط گردیده و دیگر قادر به امتناع از تمکین مطابق ماده 1085 نخواهد بود.

یکی از راه های مطالبه مهریه، مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواست مطالبه مهریه می باشد. اولین قدم برای به اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی است پس از فرستادن پرونده مهریه به دادگاه خانواده و تعیین وقت، طرفین باید در زمان مقرر شده به دادگاه رفته و قاضی پرونده مهریه به اجرا گذاشته شده رای را صادر خواهد کرد.

در این حالت پس از تنظیم دادخواست و ارائه آن باید مبلغی تحت عنوان هزینه دادرسی به دادگاه تقدیم گردد که معادل با یک بیستم کل مبلغ مهریه است و به آن نیم عشر گفته می شود. چنانچه زن برنده در پرونده باشد می تواند پس از صدور حکم نهایی و آمادگی جهت اجرای حکم قطعی مهریه، این مبلغ را تحت عنوان خسارت ناشی از دادسی در قالب دادخواستی به دادگاه ارائه داده و این مبلغ به زوجه بازگردانده می شود. در صورت توافق بین زن و مرد این مبلغ به یک دوم کاهش خواهد یافت.

روش دیگر جهت مطالبه مهریه و درنهایت رسیدن به اجرای حکم قطعی مهریه، اقدام از طریق اجرای ثبت می باشد. مطابق با بند ب ماده 113 قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی : مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا از طریق ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجرا می شوند. این ادارات موظف اند بلافاصله بعد از تقاضای اجراییه نسبت به شناسایی و توقیف اموال مدیون اقدام کنند. در صورتی که مرجع نتواند ظرف مدت 2 ماه از تقاضا، اقدامات لازم جهت شناسایی و توقیف اموال را انجام دهد، یا ظرف مدت شش ماه نسبت به اجرای مفاد سند اقدام کند، متعهد له سند می‌تواند با انصراف از اجرای مفاد سند به محاکم دادگستری رجوع نماید.

در خصوص درخواست مطالبه مهریه و به جریان افتادن روند اجرای حکم قطعی مهریه از طریق ثبت، پس از ابلاغ، برای تشکیل پرونده ابتدا زن از دفتری که ازدواج در آن ثبت گردیده تقاضای اجراییه می کند. سپس اجراییه را به همراه مدارک لازم به اداره ثبت تحویل دمی دهد. پس از آن اجراییه به طرفین ابلاغ و مسیر تا رسیدن به رای نهایی و اجرای حکم قطعی مهریه آغاز می گردد. برای اینکه در این مسیر تنها نباشید، پیشنهاد ما به شما استفاده از دانش و مهارت وکلا و مشاوران است.

توجه داشته باشید بنابر قانون جدید در صورتی می توان برای وصول مهریه از طریق دادگاه اقدام کرد که مراحل فوق طی شده و مال و اموالی از مرد شناسایی نگردد. در این شرایط اداره ثبت با تحویل نامه ای به زوجه به او این امکان را می دهد که با مراجعه به دادگاه، حکم جلب زوج را بگیرد. طبق شرایطی که پیش از این ذکر شد این حکم جلب تنها برای میزان 110 سکه صادر می گردد.

مزایای پیگیری جهت اجرای حکم قطعی مهریه توسط وکیل چیست؟

در نظر داشته باشید که اقامه دعوی و حضور در جلسات دادرسی بسیار حساس بوده و تا جای ممکن از آزمون وخطا در آن باید پرهیز کرد. لذا قبل از هر اقدامی در خصوص مساله مهریه و روال پرونده تا رسیدن به اجرای حکم قطعی مهریه با وکیل مجرب در این حوزه مشورت کنید و به طور کلی در امور جلوگیری از اجرای حکم قطعی کیفری نیز حضور وکلا موثر خواهد بود. برای انتخاب وکیل مناسب، در خصوص سابقه و نحوه عملکرد فرد در پرونده هایی مشابه با پرونده شما و یا سایر پرونده های مرتبط با مهریه و نتیجه ی کسب شده به منظور اجرای حکم قطعی مهریه، اطمینان کسب کنید. سابقه کاری و تجربه به معنی بالا بودن سن وکیل نیست. در بسیاری از موارد وکلای جوان و آگاهی و دانش بالای خود و پیگیری جدی پرونده باعث آرامش خاطر موکل و صرفه جویی در وقت و هزینه او می شوند. همچنین حضور وکلای مجرب در زمینه حکم تصرف مال غیر نیز بسیار موثر خواهد بود.

هزینه اخذ وکیل در پرونده های مرتبط با مهریه تا رسیدن به اجرای حکم قطعی مهریه چقدر است؟

هزینه و حق الزحمه وکالت مبلغی توافق شده بین وکیل و موکل برای رسیدگی و به سرانجام رساندن پرونده تا اجرای حکم قطعی مهریه می باشد. این هزینه به نوع پرونده و میزان سختی آن تا رسیدن به اجرای حکم قطعی مهریه بستگی داشته و نمی توان مبلغ دقیق و ثابتی را مشخص نمود.

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده، و… )، کیفری و …

کانون وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن بهترین وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.  02144428277

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • اگر اموال خود را قبل از به اجرا گذاشتن مهریه جهت استفاده از اعسار به فامیل درجه یک خود دردفتراسناد رسمی انتقال بدهم دادگاه میتواند ثابت کندکه جهت فرارازدین بوده؟

  پاسخ
  • Avatar
   گروه وکلای بزرگمهر
   اردیبهشت 20, 1400 9:48 ق.ظ

   با سلام. بله این موضوع تا شش ماه قبل از تاریخ درخواست مهریه بررسی خواهد شد و جنبه کیفری نیز دارد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277