وکیل شکایت کیفری

 1. خانه
 2. Blogs
 3. وکیل شکایت کیفری
تماس با ما

وکیل شکایت کیفری

برای اعطای وکالت به وکیل شکایت کیفری با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی از وکیل شکایت کیفری داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

شکایت از شخصی که مرتکب جرم یا تخلفی شده باشد و عملی که او انجام داده است طبق قانون جرم تلقی شود و قاضی برای آن شخص مجازات تعیین کند، شکایت کیفری نامیده می شود. ابتدا شکایت کیفری در دادسرا طرح می شود که بهتر است وکیل شکایت کیفری این موضوع را پیگیری نماید نوشتن یک شکایت کیفری گرچه شیوه خاصی ندارد و مانند دعوای حقوقی نیاز به فرم خاصی نیست اما بهتر است که منظم و مرتب و با ارائه دلایل و مدارک موثق باشد چرا که چنانچه شکایت کیفری شما مورد تایید قرار نگیرد، متهم می تواند علیه شما شکایت اعاده حیثیت مطرح کند. با توجه به موضوع فوق، نیاز به وکیل شکایت کیفری در خصوص طرح شکایت کیفری و وکیل اعاده حیثیت در دادگاه بیشتر احساس می شود.

از جمله مشکلاتی که مردم برای طرح شکایت خود با مسائل قانونی و دادگاهی با آن رو به رو می شوند تفاوت میان شکایت کیفری و حقوقی است. شکایت کیفری زمانی طرح می شود که عملی علیه فرد دیگری رخ دهد و در نتیجه آن مجازاتی تعیین می شود یا به عبارت دیگر فردی مرتکب جرمی شده باشد و می توان پس از رضایت قطعی، مجدد شکایت کرد مانند شکایت مجدد پس از منع تعقیب اما شکایت حقوقی زمانی مطرح می شود که وقوع جرم مد نظر نباشد بلکه فقط شاکی و متهم در خصوص حق و حقوق خود اختلاف داشته باشند. برای اطمینان بیشتر از این موضوع از وکیل شکایت کیفری که در این زمینه تخصص زیادی دارد می توان بهره برد.

شکایت کیفری

کیفر و یا مجازات به معنای عملی رنج آور است که قانون این مجازات را برای کسانی در نظر گرفته است که قوانین و مقررات جامعه را زیر پا گذاشته باشد و کاری خلاف با قانون انجام داده باشند. شکایت از شخصی که مرتکب کار خلافی شده باشد که طبق قانون این خلاف جرم به حساب بیاید را شکایت کیفری می گوییم. وظیفه وکیل شکایت کیفری رسیدگی به شکایت های کیفری است و می توان برای رسیدگی به پرونده از وکیل شکایت کیفری متخصص کمک خواست تا نتیجه مطلوبی به همراه داشته باشد. وکیل پرونده کیفری با توجه به تجربه بالا و تخصص خود، می تواند پرونده شما را به بهترین نحو پیگیری نماید تا بهترین نتیجه برای شما حاصل شود.

تفاوت های شکایت کیفری و حقوقی

برای موفقیت در دادگاه دانستن تفاوت های این دو عنوان خیلی موثر و سرنوشت ساز است. وکیل شکایت کیفری در این زمینه آگاه بوده و دارای تجربه چندین ساله است، برخی از آن ها عبارت است از:

در شکایت کیفری عملی را در نظر داریم که برای مرتکب شدن به آن دادگاه مجازات تعیین می کند ولی در شکایت حقوقی دادگاه مجازاتی را در نظر نمی گیرد و فقط شخص متخلف را ملزم به انجام تکلیف و دادن حقوق دیگران می کند.

شکایت کیفری را حتما باید ابتدا برای رسیدگی به دادسرا برد و پس از انجام تحقیقات در کلانتری و دادسرا، جهت رسیدگی به دادگاه فرستاده می شود ولی دادخواست حقوقی مستقیما به دادگاه فرستاده می شود.

شکایت حقوقی حتما باید در کاغذی مخصوص به اسم دادخواست نوشته شود در غیر این صورت مورد پذیرش نیست اما شکایت کیفری را در هر کاغذی می توان نوشت و تنظیم کرد و به مراجع قضایی برد.

شکایت حقوقی اکثرا باید توسط وکیل دادگستری یا وکیل حقوقی مطرح شود، ولی شکایت های کیفری را می توان بدون استفاده از وکیل شکایت کیفری انجام داد.

برای دعوت کردن متهم در شکایت کیفری به دادگاه از احضاریه استفاده می شود ولی در دعوت کردن از خوانده در شکایت حقوقی از اخطاریه استفاده می شود.

در بسیاری از پرونده های شکایت کیفری حتی با پس گرفتن شکایت کیفری شاکی پرونده بسته نمی شود مانند شکایت کیفری در موضوع قتل، رشوه ولی در شکایت های حقوقی با پس گرفتن شکایت، موضوع کاملا به پایان می رسد. در این پرونده ها، حضور وکیل کیفری نیاز بوده تا بتواند از متهم در خصوص اتهامات وارده دفاع نماید.

در شکایت های کیفری، به شکایت کننده شاکی گفته می شود و به طرف مقابل متشاکی یا متهم می گویند و به موضوع پرونده اتهام گفته می شود اما در شکایت های حقوقی، به شکایت کننده خواهان می گویند و به طرف مقابل خوانده گفته می شود و موضوع پرونده را خواسته می نامند.

در شکایت کیفری اگر متهم به احضاریه توجه نکند و در زمان تعیین شده خود را به مراجع قضایی معرفی نکند، حکم جلب او صادر شده و به اجبار به دادگستری می برند. در شکایت های حقوقی اگر خوانده در زمان تعیین شده حاضر نشود، منتظر وی نمی مانند و امکان دارد حق را به خواهان بدهند.

رسیدگی به شکایت کیفری در دادسرا و دادگاه

 • مرحله اول طرح شکایت و شروع تحقیقات است.
 • مرحله دوم رسیدگی ابتدائی دادگاه اولیه یا دادگاه بدوی است.
 • مرحله سوم رسیدگی به تجدید نظر در دادگاه تجدید نظر است.

۴ نکته مهم در تنظیم شکایت و اقامه دعوی کیفری:

اهلیت داشتن از اولین شرایط لازم است. یعنی در جرم هایی که پیگیری آن نیازمند شکایت فرد زیان دیده از جرم است، فرد باید اهلیت داشته باشد. در قانون جمهوری اسلامی اهلیت داشتن به این معنی است که سن لازم یعنی در دختران سن 9 سالگی و در پسران سن 15 سالگی باشد. اما معمولا سن رویه عملی در دادگاه 18 سالگی است. وقتی که فرد هنوز به سن لازم نرسیده باشد باید ولی و سرپرست فرد و یا وکیل شکایت کیفری نسبت به شکایت اقدام کند.

جرایمی هستند که فقط با شکایت شاکی قابل پیگیری است و فاقد جنبه های عمومی هستند مانند توهین، افترا و فحاشی و دعوای تصرف عدوانی کیفری در این مسائل بلافاصله پس از تقدیم شکایت به دادسرا تحقیقات و تعقیب آغاز می شود.

در جرایم عمومی و غیر قابل گذشت با اعلام و گزارش ضابطین دادگستری یعنی همان نیروی انتظامی و یا در برخی موارد نیروی مقاومت بسیج، سپاه پاسدارن تعقیب جرایم را دنبال می کند.

اظهار و اعتراف متهم، جرم های مشخص و شکوائیه کیفری از دیگر نکات مهم در تنظیم شکایت است و وکیل شکایت کیفری به تمام نکات مهم مطلع است.

مجازات در دعاوی کیفری

مجازات یک واکنش از سمت جامعه و حکومت است و به علت رسیدن به حق و حقوق عمومی و یا خصوصی در قبال یک رفتار مشخص صورت می گیرد. حکم به مجازات باید در چهارچوب و اساس قانون باشد. در عنوان های مختلفی اعم از حبس، جزای نقدی، شلاق و دیگر مجازات می تواند ظاهر شود. وکیل خوب شکایت کیفری در این پرونده ها می توانند نقش بزرگی داشته باشند.

مجازات کیفری دربرگیرنده موارد زیر است:

 • حد و حدود مجازات که موجب نوع، کیفیت و مقدار آن در شرع مقدس تعیین شده است.
 • مجازات اصلی جنایت های عمدی بر نفس، اعضا و منافع قصاص تعیین شده است.
 • دیه مالی است که در شرع مقدس برای گناه، ایراد، جنایات غیر عمد، نفس، اعضا و منافع و یا گاهی برای جنایت های عمدی و در مواردی که به هر دلیلی قصاص مطرح نیست، به موجب قانون مشخص می شود. نقش وکیل شکایت کیفری در اثبات و یا رفع اتهام در این موارد بسیار حیاتی بوده و می تواند سرنوشت پرونده را به طور کلی دگرگون کند.
 • تعزیر نیز مجازاتی است که شامل عنوان حد، قصاص یا دیه نیست و به موجب قانون در موارد مرتکب شدن به محرمات شرعی و یا نقض مقررات و قوانین حکومتی، تعیین و اعمال می گردد. وکیل شکایت کیفری در خصوص احکام تعزیری می تواند مجازات را بسته به شرایط به مجازات نقدی تبدیل نماید. همچنین وکیل شکایت کیفری می تواند در احکام تعزیری، تخفیف مجازات و عفو و آزادی مشروط و دیگر موارد را از دادگاه خواستار شود تا از این طریق برای موکل خود مفید واقع شود.

دادگاه های کیفری به چند دسته تقسیم می شوند، عبارت است از: دادگاه کیفری شماره یک، دادگاه کیفری شماره دو، دادگاه نظامی، دادگاه اطفال و نوجوانان و دادگاه انقلاب.

جرایمی که در دادگاه کیفری شماره یک مورد بررسی قرار می گیرند عبارت است از: جرایمی که مجازات آن قصاص، اعدام، سنگسار و یا سلب حیات باشد. جرایمی مانند سرقت که مستحق مجازات حد سوم مرتکب شدن سرقت یا حبس ابد باشد. جرایم سرقتی که مستحق مجازات حد برای بار اول و دوم و یا قطع عضو است. در آخر جنایت های عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان ثلث دیه کامل یا بیش از آن بیان می گردد.

اما در دادگاه کیفری دو تمام جرایم قابل بررسی است، مگر آنچه به موجب قانون در صلاحیت مرجع دیگری باشد.

مطابق قانون، دادگاه کیفری یک با حضور رئیس و دو مستشار و در غیاب رئیس دادگاه با حضور سه مستشار تشکیل میگردد، اما در دادگاه کیفری دو دادگاه با حضور رئیس و یا دادرسی علی البدل در حوزه قضایی هر شهرستان تشکیل می گردد.

رسیدگی به جرایم متهم در شکایت های متعدد کیفری

گاهی اوقات پیش می آید که یک متهم مرتکب جرم های معتددی باهم دیگر می شود که رسیدگی به برخی از این جرایم در صلاحیت دادگاه کیفری یک و یا دادگاه کیفری دو و بعضی دیگر در صلاحیت دادگاه نظامی و یا دادگاه انقلاب ممکن است باشد، برای همین در اینگونه موارد متهم ابتدا در دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به مهم ترین اتهام را دارد محاکمه می شود و سپس بعد از این محاکمه برای رسیدگی به اتهامات دیگر به دادگاه مربوطه اعزام می شود.

 

شکایت وکیل کیفری در صورت مشخص نبودن متهم

طرح شکایت ارائه شده توسط وکیل کیفری غرب تهران در صورت مشخص نبودن متهم تا مدت 2 سال قابل پیگیری است و وکیل شاکی میتواند از تمامی ظرفیت های قانونی برای پیش برد طرح شکایت استفاده کند و در صورتی که مدت اعتبار 2 ساله شکایت به پایان برسد طبق دستور مقام قضایی پرونده بایگانی خواهد شد و چنانچه در هر زمانی متهم پرونده مشخص شود امکان به جریان انداختن پرونده وجود خواهد داشت.

مزایای وکیل شکایت کیفری

از مهم ترین ویژگی های یک وکیل شکایت کیفری داشتن صداقت، امانت، رازداری و احساس مسئولیت پذیری او در خصوص پرونده های کیفری است، بهترین وکلای تهران اگر از نظر اخلاقی و تخصصی شرایط لازم را نداشته باشند نمی توانند در دادگاه نماینده خوبی برای دفاع از شکایت باشند. در این راستا زمانی یک موکل می تواند وکیل شکایت کیفری خوبی برای شکایت کیفری خود انتخاب کند که بتواند در کنار تخصص یک وکیل شکایت کیفری، درصد موفقیت وکیل در خصوص پرونده های کیفری و رزومه آن را به طور کامل مشاهده کند.

بهترین وکیل شکایت کیفری کسی است که در زمینه شکایت کیفری تخصص دارد. برای انتخاب یک وکیل شکایت کیفری مناسب که بتواند حق را در دادگاه بازگرداند ابتدا رزومه و درصد موفقیت های آن در پرونده های کیفری اش را مورد بررسی قرار می دهیم تا بهترین نتیجه را بتوانیم در دادگاه کسب کنیم.

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده و…)، کیفری و…

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277

 

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • Avatar
  غلامحسین رحمانی
  اردیبهشت 6, 1400 7:05 ق.ظ

  سلام داداش من به جرم قتل گرفتنش منتهی زمان بازجویی مامورای کلانتری برای اینکه از اعتراف بگیرن کتکش زن و به زور ازش اعتراف گرفتن میشه از مامورا تو دادگاه به قاضی شکایت کنم یا نه؟

  پاسخ
  • Avatar
   گروه وکلای بزرگمهر
   اردیبهشت 6, 1400 7:18 ق.ظ

   با سلام و وقت بخیر. چنانچه شهود و مدارک موجود باشد، امکان طرح شکایت وجود خواهد داشت. مدارکی همچون تاییدیه پزشکی قانونی موثر خواهد بود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277