وکیل اعاده حیثیت

 1. خانه
 2. Blogs
 3. وکیل اعاده حیثیت
تماس با ما

وکیل اعاده حیثیت

برای اعطای وکالت به وکیل اعاده حیثیت با شماره 44428277-021 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی از وکیل اعاده حیثیت داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

اعاده حیثیت

در معنا و مفهومی کلی به معنی بازگرداندن آبرو رفته و اعتباری است که در اثر مرتکب شدن جرمی برای فردی که قربانی شده است یا در اثر ناتوانی از اتهامی که به فردی وارد شده است روی می دهد. وکیل اعاده حیثیت توانایی این را دارد تا در چنین پرونده های به کمک ما بیاید.

در جهان شمول و معنای درست، اعاده حیثیت دارای انواع گوناگونی است که شامل جبران ضررهای معنوی و مادی فرد مدعی می شود.

بازگرداندن موقعیت و اهلیت فرد به اوضاع سابق معنای اعاده حیثیت می دهد. وظیفه وکیل اعاده حیثیت نیز همین است تا آبرو و موقعیت شخص را به وی بازگرداند.

اعاده حیثیت یک موضوع کیفری بوده و وکیل اعاده حیثیت باید در زمینه کیفری تخصص داشته باشد.

در قانون مسئولیت مدنی ماده یکم اینگونه آمده است: هر شخصی بدون مجوز قانونی سهوا یا عمدا به سلامتی یا مال یا جان یا حیثیت فردی لطمه ای وارد کند که باعث ضرر مادی یا معنوی آن فرد شود مسئول است تا جبران عمل خود را داشته باشد. در چنین پرونده هایی وکیل اعاده حیثیت می تواند تفاوت ها را رقم بزند و یا رفع اتهام کند یا حق کسی که آبرویش بر باد رفته را نیز باز گرداند.

آن شخص نیز می تواند علاوه بر عذرخواهی و خسارت خواستن، درخواست آبروی از دست رفته خود را نیز داشته باشد این کار را می تواند بر عهده وکیل اعاده حیثیت قرار دهد. در ماده 14 قانون آیین دادرسی کیفری طبق تبصره یک هتک حیثیت جز مصادیق زیان معنوی می باشد و قابل گرفتن است. صدمه های روحی یا هتک حیثیت یا اعتبار خانوادگی، شخصی یا اجتماعی زیان معنوی قلمداد می شود. برای جبران زیان معنوی قانون دو نوع راه حل قرار داده است اولی عذرخواهی و دیگری انتشار عدم محکومیت در رسانه ها و یا روزنامه ها.

البته امروزه ترس از اعاده حیثیت باعث این شده است تا افراد زیان دیده ترس از این دارند اگر فرد مظنون را به مقام قضایی معرفی کنند و نتوانند اثبات کنند که آن شخص متهم است مورد بازخواست قرار می گیرند در حالی که می توان با مشورت با یک وکیل اعاده حیثیت از این موضوع اطمینان حاصل کرد ولی بسیاری ترجیح می دهند که با وکیل اعاده حیثیت مشورت نکنند زیرا مسائل مالی برایشان مهم تر است. از این رو بسیاری از شکایات مسکوت می ماند. اعاده حیثیت نیازمند شاکی خصوصی است پس با رفتن دادسرا و طرح شکایت می شود به این موضوع رسیدگی کرد. حتی می توان از وکیل اعاده حیثیت و یا وکیل شکایت کیفری برای این شکایت کمک خواست و تمام کارها را به او سپرد تا آن را خودش انجام دهد و حق شما و آبروی از دست رفته را به شما باز گرداند.

معنای افترا

در لغت افترا به معنی بهتان زدن و دروغ بستن است و در اصطلاح حقوقی نسبت دادن عملی مجرمانه در خلاف واقعیت به شخص یا اشخاص معین به یکی از روش های گفته شده در قانون به شرط آن که درستی عمل مجرمانه انجام شده در نزد مراجع قضایی ثابت نشود. افترا انواع گوناگونی دارد، افترای شفاهی به این معناست که بوجد آمده از جملات بیان شده یا اشارات بدنی است. افترای رسانه ای در نوشتار یا به اشکال پایدار دیگر مانند، نامه، روزنامه و مقالات است. در افترای شفاهی فرد شاکی باید بتواند این موضوع را اثبات نماید زیرا این آسیب ها پایدار نیستند. اما در افترای رسانه ای بدون آن که نیاز به اثبات آسیب باشد دادگاه می تواند حکم صادر کند. افترا به دو قسمت قولی و عملی تقسیم می شود. دروغ و بهتان بستن به شخصی افترای قولی می گویند. افترا از طریق فعل و عملی یک جرم مقید است عبارت است از قرار دادن ادوات و الات جرم در لباس، کیف و یا جیب فرد مورد نظر می شود. بهتر است از وکیل اعاده حیثیت برای شکایت و رسیدگی بهتر به پرونده استفاده شود.

مجازات افترا

در ماده 697 قانون مجازات اسلامی دو نوع مجازات پیش بینی شده است:

دادرس دادگاه را مخیر کرده است که مرتکب جرم را به یک ماه تا یک سال حبس تا 74 ضربه شلاق محکوم کند.

نشر اکاذیب

از طریق فضای مجازی اظهار و گفتن دروغ یا نسبت دادن امری خلاف واقعیت چه به صورت صریح چه به صورت نسبی به دیگری به صورت نوشتاری را نشر اکاذیب می گویند.

تهمت

توهین و بکار بردن الفاظ رکیک و فحاشی که خطاب به فردی حقیقی باشد می گویند. مانند نشر اکاذیب که در فضای مجازی صورت می گیرد.

هجو

در لغت به معنای بیهوده است و به این صورت است که هر شخصی می تواند به صورت شفاهی و یا کتبی به دیگری توهین کند.

اعاده حیثیت کیفری و عرفی

در اعاده حیثیت عرفی آبرو و حیثیت فرد بی گناهی دچار آسیب می گردد اما در اعاده حیثیت کیفری فرد با جرمی که مرتکب شده است حیثیت خود را لکه دار می کند. وکیل اعاده حیثیت موضوع را از تمام جهات بررسی کرده تا کسی متضرر نشود.

وکیل اعاده حیثیت

اعاده حیثیت فرد بی گناهی که با تهمت و توهین بدون این که از او عمل خلاف قانون و شرع رخ داده باشد که دچار ضرر معنوی شده است که چنانچه این را به وکیل اعاده حیثیت بسپارد می تواند نتیجه بهتری از شکایتش بگیرد. اعاده حیثیت کیفری یا اعاده حقوق اجتماعی که فرد مجرم پس از گذراندن دوران محکومیتش ناشی از جرمی که انجام داده است و گذشت زمان های مقرر در قانون از وی اعاده حیثیت شده است و دوباره دارای اهلیت می گردد. اعاده حیثیت به متهم که بر اثر اشتباه یا قصور قاضی تعقیب یا مجازات شده ولی بعد ها تبرئه گردیده است.

روش های اعاده حیثیت اشخاص

 • 1.هتک حیثیت افراد به هر شکلی ممنوع است و در قانون برای این موضوع مجازات در نظر گرفته شده است. در هتک حیثیت از طریق افترا و تهمت و نشر اکاذیب طبق ماده 22 قانون اساسی حیثیت و جان و مال افراد دارای احترام است و باید مصون از تعرض باشد. افراد با طرح شکایت می توانند چه با وکیل چه بدون وکیل اعاده حیثیت این موضوع را مورد پیگیری قرار دهند. مجازات توهین شلاق تا 74 ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود. مجازات افترا حبس از 6 ماه تا 3 سال یا تا 74 ضربه و مجازات نشر اکاذیب حبس از 2 ماه تا 2 سال و یا شلاق تا 74 ضربه می باشد.
 • 2.در هتک حیثیت در اثر اشتباه قاضی طبق اصل 171 قانون اساسی هرگاه در اثر اشتباه یا کوتاهی قاضی پرونده درباره این موضوع یا حکم پرونده، کسی دچار ضرر مادی یا معنوی گردد، در صورت مشخص بودن تقصیر، مقصر باید به جبران خسارت بپردازد یا در غیر این صورت توسط دولت جبران می شود. و وکیل اعاده حیثیت وی می تواند از شخص اعاده حیثیت کند.
 • 3.هتک حیثیت از عمل خود مجرم است چون خود فرد با مرتکب شدن جرم حالت خطرناکی از خود بروز داده علاوه بر محکومیت و تحمل مجازات حبس از یک سری حقوق های اجتماعی محروم می گردد از جمله آسیب هایی که به فرد مجرم وارد می شود ثبت شدن محکومیت در سجل کیفری و نداشتن اهلیت استیفا برای به عهده گرفتن برخی امور در جامعه می باشد. در اینجا منظور از اعاده حیثیت برگرداندن صلاحیت های قبل از محکومیت می باشد.وکیل اعاده حیثیت نیز می تواند حقوق اجتماعی گرفته شده از موکل خود را به وی بازگرداند.

مدت زمان شکایت اعاده حیثیت

محرومیت از حقوق اجتماعی اثری جدا علاوه بر محکمیت اصلی متهم می باشد که در صورت فراهم بودن شرایط قاضی مجبور است تا متهم را از حقوق اجتماعی مشخص شده در سال های تعیین شده محروم کند. به این صورت که مجرم بعد از گذراندن دوران محکومیتش یا شمول مرور زمان مجازات تبعی اش آغاز می شود و با پایان این مدت باید حیثیتش اعاده شده و بجز یک سری مشاغل خاص که تا آخر عمر از تصدی آن محروم است باید اهلیت او برای سایر حقوق وی به او برگردانده شود. مدت زمان های محرومیت عبارت است از:

 • 7 سال در محکومیت به مجازات های سلب شده از حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی در نظر گرفته می شود.
 • 3 سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وجرم وارد شده بیش از نصف دیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار را به همراه دارد.
 • 2 سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت و جرم وارده نصف دیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج در نظر گرفته می شود.

شرایط اعاده حیثیت

 • 1.محکوم شدن مجرم به حکم قطعی دادگاه و قاضی ابتدایی ترین شرط می باشد. به این معنی است که از حکم تجدید نظر یا فرجام خواهی یا مدت زمان تجدید نظر یا فرجام خواهی اش گذشته و حکم تایید شده است هنگامی که بدوی می باشد.
 • اجرای حکم و تحمل مجازات یا شمول مرور زمان راجع به آن شرط لازم برای اعاده اجرای مجازات و تحمل آن است اما جرائمی که مشمول مرور زمان شده اند تحمل شده محسوب می گردند و مدت زمانی که باید بگذرد تا محکوم اعاده حیثیت شود از مرور زمان می باشد.
 • 3.فقط در صورتی که محکومیت ناشی از جرایم عمدی باشد بحث اعاده حیثیت مطرح می شود.
 • گذشت مدت های مذکور در ماده ۲۵ قانون مجازات موجود است.

نقش وکیل اعاده حیثیت

اعاده حیثیت یکی از موارد دارای اهمیت زیاد می باشد که در مرتبه پیش از طرح دعوا است که باید با بررسی دقیق و تحقیق در آن و در نظر گرفتن این که تا چند درصد احتمال طرح اعاده حیثیت در پیش رو وجود دارد، نسبت به طرح دعوای کیفری کنونی و ایراد اتهام انتسابی به متهم اقدام نمود که وکیل اعاده حیثیت می تواند با بررسی دقیق و تحقیق درست در این پرونده به کمک موکل خود برای گرفتن حیثیت و حقوق از دست رفته بیاید. بنابرابن بهترین کار اخذ مشاور حقوقی دقیق و کامل از وکیل اعاده حیثیت متخصص و با تجربه است.

هزینه اخذ وکیل اعاده حیثیت

هزینه و حق الوکاله وکیل اعاده حیثیت مبلغی توافق شده بین وکیل اعاده حیثیت و موکل برای رسیدگی و به سرانجام رساندن پرونده رابطه نامشروع موکل می باشد.

البته این هزینه ها به نوع پرونده رابطه نامشروع و سختی کار بستگی دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد و نمی توان مبلغ دقیق و مشخصی را ذکر کرد.

به طور کلی وکیل اعاده حیثیت می تواند با دارا بودن توانایی و تحصیلات لازم در پرونده های اعاده حیثیت برای طرح شکایت و پیشبرد پرونده به ما کمک کند. در پایان امید است بدون داشتن وکیل اعاده حیثیت و حتی مشاوره، در دادگاه خانواده اقدام به طرح شکایت نکنید.

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده،و…)، کیفری و….

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقیمی باشد. با اعتماد به وکلای ما می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

تلفن: 44428277-021

 

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام روزتون بخیر نماز روزه هاتون قبول باشه، ما یه همسایه داریم که ماشینش رو میزاره کنار ماشین من تو پارکینگ یه روز اومد دم در خونمون داد و بیداد که تو در سمت شاگرد منو زدی و کلی آبرو ریزی کرد بعد که مدیر ساختمان دوریبن رو چک کرد دیدیم اصلا همچین اتفاقی نیافتاده و بازم آقا قبول نمیکنه من میتونم ازش شکایت کنم؟ اعاده حیثیت کنم همسایه هام شاهدن

  پاسخ
  • Avatar
   گروه وکلای بزرگمهر
   اردیبهشت 6, 1400 7:21 ق.ظ

   با سلام و وقت بخیر و همچنین قبولی طاعات و عبادات شما. چنانچه شهود و مدارکی مبنی بر توهین، افترا و دیگر موارد موجود باشد، می توانید علیه ایشان طرح دعوا نمایید و تقاضای اعاده حیثیت بفرمایید.

   پاسخ
 • زوجه از بنده شکایت واهی کرده با موضوع تهمت و توهین و ضرب و جرح و فحش اگر در دادسرا موفق نشود این کذبیات رو اثبات کند می توانم علیه ایشان اعاده حیثیت کنم؟چه مجازاتی برای وی در نظر میگیرند؟

  پاسخ
  • Avatar
   گروه وکلای بزرگمهر
   اردیبهشت 18, 1400 11:14 ق.ظ

   با سلام و وقت بخیر. چنانچه در خصوص ادعای خود مدارک و شهودی داشته باشید می توانید در این مورد اقدام نمایید. در صورت اثبات تا ۷۴ ضربه شلاق و جزای نقدی خواهد بود

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277