اعاده دادرسی کیفری

 1. خانه
 2. Blogs
 3. اعاده دادرسی کیفری
تماس با ما

اعاده دادرسی کیفری

برای اعطای وکالت به وکیل اعاده دادرسی کیفری با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

از آنجایی که ممکن است در روند دادگاهی و صدور احکام، اشتباهی صورت گیرد و یا اتفاقاتی روی دهد که در نتیجه و حکم صادره موثر باشد، در قانون اساسی امکانی به نام «اعاده دادرسی کیفری» فراهم شده است.

مطابق این قانون افراد مشخص شده در مواردی معین این امکان را دارند تا بعد از صدور حکم قطعی، درخواستی برای تجدیدنظر در حکم صادره، ارائه نمایند.

با توجه به اهمیت موضوع اعاده دادرسی کیفری و پیچیدگی های آن، پیشنهاد می شود جهت پیگیری و پیشبرد مشکل خود با وکلای متخصص و مجرب در این حوزه مشورت نموده و از همراهی آن ها بهره مند گردید.

برای اعطای پرونده و آگاهی دقیق از موضوع اعاده دادرسی کیفری با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی درباره موضوع اعاده دادرسی کیفری داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

اطلاع از روال قانونی و شرایط اعاده دادرسی کیفری، امری ضروری است چرا که ممکن است علی­رغم اینکه قاضی سعی در قضاوت عادلانه و با نگرشی جامع داشته باشد، اما نتیجه و حکم صادر شده همه جوانب به دقت و منصفانه بررسی نشده باشد. لذا متهم مطابق قانون این امکان را دارد تا با اعاده دادرسی کیفری از حق خود دفاع نماید.

از سویی دیگر اعتماد به وکیل خبره و مسلط به قوانین می­تواند کمک شایان توجهی نماید، فرایند اعاده دادرسی کیفری را تسریع نموده و نتیجه مناسبتری را به دست آورد. انتخاب وکیل و نیز مشاور مناسب دغدغه ایست که برای تمامی افراد درگیر در فرایند دادگاهی وجود دارد.

در این مطلب قصد داریم شما را با موضوع «اعاده دادرسی کیفری» و تمامی جوانب آن آشنا کنیم. مواردی که درخصوص اعاده دادرسی کیفری لازم است بدانید و در این مبحث به آن پرداخته شده است، به قرار زیر می­باشد:

 • اعاده دادرسی کیفری چیست؟
 • مرجع رسیدگی به اعاده دادرسی کیفری
 • درخواست­ کنندگان اعاده دادرسی کیفری
 • موارد اعاده دادرسی کیفری
 • مهلت اعاده دادرسی کیفری
 • تفاوت اعاده دادرسی کیفری با اعاده دادرسی حقوقی
 • لزوم استفاده از وکیل در اعاده دادرسی کیفری
 • هزینه استفاده از وکیل در اعاده دادرسی کیفری

 

اعاده دادرسی کیفری

با وجود اینکه در فرایند و روال دادگاهی بررسی­ ها علل و عوامل به صورت جامع و دقیق صورت می­گیرد و قاضی همیشه سعی بر آن دارد تا با رعایت عدالت و انصاف حکم نهایی را صادر نماید اما ممکن است حکم صادر شده منصفانه نبوده و یا مسائلی پس از آن روی دهد که در نتیجه حکم تاثیرگذار باشد.

در دادگاه پس از بررسی و صدور حکم، رای قطعی صادر شده و لازم الاجرا می­­باشد مگر در موارد استثنایی که قانون امکان جلوگیری از اجرای حکم قطعی را با شرایط خاص فراهم آورده است.

اعاده دادرسی کیفری از طرق فوق­ العاده و استثنایی رسیدگی به احکام است و جز در موارد محدود و استثنایی پذیرفته نمی­شود. اعاده دادرسی کیفری برای تمامی احکامی که اجرا شده باشند یا اجرا نشده باشند قابل انجام می­باشد. همچنین در صورتی که حکمی از سوی دادگاه علیه متهم صادر شده در حالی حضور فیزیکی در آن دادگاه را نداشته اعاده دادرسی برای عوض کردن حکم در این شرایط درست نیست و باید از طریق فرجام خواهی در امور کیفری جهت تجدید نظر دادگاه اقدام کرد.

 

مرجع رسیدگی به اعاده دادرسی کیفری

با توجه به اینکه اعاده دادرسی کیفری مساله­ای کیفری بوده و نیازمند بررسی جامع و حیاتی می باشد، مرجع رسیدگی­ کننده به درخواست اعاده دادرسی کیفری دیوان عالی کشور است، در واقع درخواست اعاده دادرسی به این مرکز تقدیم می­شود.

 

 اعاده دادرسی کیفری متهم

نکته قابل توجه این است که اعاده دادرسی کیفری تنها از طرف وکیل کیفری متهم می­تواند مطرح شود و شاکی امکان اعاده دادرسی کیفری را ندارد.

بر طبق قانون افرادی که می­توانند اعاده دادرسی کیفری را درخواست کنند، عبارتند از:

 • محکوم علیه یا نماینده و وکیل قانونی او
 • همسر و وراث قانونی و وصی محکوم علیه، در صورت فوت یا غیبت محکوم علیه
 • دادستان کل کشور
 • دادستان مجری حکم

 

مهلت اعاده دادرسی کیفری

ارائه درخواست اعاده دادرسی کیفری برخلاف اعاده دادرسی حقوقی که زمان محدودی دارد، مهلت خاصی ندارد و در هر زمان قابل ارائه و پیگیری می­باشد.

ماده 474 قانون اعاده دادرسی کیفری

زمانی که حکم جلب کیفری و در ادامه حکم قطعی دادگاه صادر شده باشد، وکیل اعاده دادرسی کیفری متهم در صورتی که حالات زیر رخ داده باشد می تواند به دادگاه درخواست اعاده دادرسی کند.

 • زمانی که فرد محکوم به عملی شده باشد که جرم نیست و یا به مجازات بیشتری متهم شده یاشد.
 • در صورتی که فرد متهم به قتل از سوی دادگاه شود، ولی زنده بودن مقتول محرز گردد.
 • در صورتی که جرمی صورت گرفته شده باشد و چند نفر به انواع متهم مشخص شده باشد در صورتی که متهم به جرم تنها یک نفر بوده باشد.
 • زمانی که فردی متهم به انجام یک جرم باشد در حالی که حکم های متفاوتی برای وی صادر شده باشد.
 • کسی به اتهام قتل شخصی محکوم شود و سپس زنده بودن وی محرز گردد.
 • چند نفر به اتهام ارتکاب جرمی محکوم شوند و ارتکاب آن جرم به­ گونه­ای باشد که نتوان بیش از یک مرتکب برای آن قائل شد.
 • شخصی به علت انتساب جرمی محکوم شود و فرد دیگری نیز به موجب حکمی از مرجع قضایی به علت انتساب همان جرم محکوم شده باشد، به طوری که از تعارض و تضاد مفاد دو حکم، بی­گناهی یکی از آنان احراز گردد.
 • درباره شخصی به اتهام واحد، احکام متفاوتی صادر شود.
 • در دادگاه صالح ثابت شود که اسناد جعلی یا شهادت خلاف واقع گواهان، مبنای حکم بوده است.
 • پس از صدور حکم قطعی، واقعه جدیدی حادث و یا ظاهر یا ادله جدیدی ارائه شود که موجب اثبات بی­ گناهی محکوم علیه یا عدم تقصیر وی باشد.
 • عمل ارتکابی جرم نباشد و یا مجازات مورد حکم بیش از مجازات مقرر قانونی باشد.

تفاوت اعاده دادرسی کیفری با حقوقی

مهمترین تفاوت اعاده دادرسی کیفری و حقوقی در مرجع پذیرنده و نیز زمان ارائه آن می­ باشد.

اعاده دادرسی حقوقی به صورت دادخواست و در دادگاه صادرکننده حکم بررسی می­ شود اما اعاده دادرسی کیفری تسلیم دیوان عالی کشور خواهد شد.

همچنین مطابق ماده ۴۲۷ قانون آیین دادرسی مدنی، مهلت درخواست اعاده دادرسی مانند سایر طرق اعتراض به آراء حقوقی، بیست روز برای اشخاص مقیم ایران و برای اشخاص مقیم خارج از کشور دو ماه تعیین شده است، حال آنکه اعاده دادرسی کیفری محدودیت زمانی ندارد و هر زمان امکان درخواست آن وجود دارد. همچنین مطلب تامین خواسته کیفری را نیز از همین سایت مطالعه فرمایید.

 

مزایای وکیل اعاده دادرسی کیفری متخصص

اعاده دادرسی کیفری مساله­ای مهم و نیازمند دلایل محکم و قانع­ کننده­ای می ­باشد، از طرفی دیگر برای تهیه و تنظیم درخواست اعاده دادرسی، لازم است مطالعه کامل و همراه با جزییات در پرونده صورت گرفته و نیز اشراف کاملی به امور کیفری وجود داشته باشد. لذا استفاده از وکیل دادگستری خبره و مسلط کمک شایان توجهی خواهد نمود.

از دیگر مزایای استفاده از وکیل خبره افزایش سرعت در روال پرونده و رسیدن به نتایج قابل قبول می باشد. از این رو توصیه می­ شود تا به منظور دستیابی به نتایج مورد نظر با کمترین زمان و هزینه و نیز کاهش استرس و تنش­های روانی از تجربه و تخصص یک وکیل مناسب در فرایند اعاده دادرسی خود استفاده نمایید.

 

هزینه بهترین وکیل اعاده دادرسی کیفری

در خصوص هزینه استفاده از وکیل اعاده دادرسی کیفری عدد دقیق و مشخصی نمی ­توان بیان کرد. بسته به نوع پرونده، موضوع و شرایط آن این هزینه متغیر است. اما نکته حائز اهمیت این است که استفاده از خدمات گروه وکلای بزرگمهر برای در اختیار گرفتن وکیل کیفری غرب تهران جهت ارائه اعاده دادرسی کیفری که دارای بالاترین کیفیت خدمات و به صرفه­ترین قیمت در ارائه خدمات می­ باشد.

در خصوص هزینه های صرف شده برای یک مساله، لازم است تا علاوه بر هزینه نقدی پرداخت شده، به زمانی که برای آن اختصاص دادید و نیز میزان استرس و تنش­های روانی که در روال آن تحمیل می شود نیز در نظر گرفته شود.

هنگامی که وکیل اعاده دادرسی کیفری خبره و مسلط را در کنار خود داشته باشید، هزینه های غیرنقدی به شدت کاهش پیدا می کند و نیز هزینه های نقدی آن با توجه به روالی که وکیل اعاده دادرسی کیفری به آن تسلط بیشتری دارد و مشاوره­ هایی که خواهد داد به حداقل خواهد رسید.

 

در مجموع اعاده دادرسی کیفری مساله­ای مهم است که بررسی و استفاده از آن حق قانونی متهم می­ باشد. اعاده دادرسی کیفری در مواردی که حکم اجرا شده یا نشده باشد، قابل ارائه و پیگیری است.

برخلاف اعاده دادرسی حقوقی که به دادگاه ارائه می ­شود و زمان محدودی دارد، اعاده دادرسی کیفری باید به دیوان عالی کشور تقدیم و محدودیت زمانی نیز ندارد.

محکوم علیه یا نماینده و وکیل قانونی او، همسر و وراث قانونی و وصی محکوم علیه، دادستان کل کشور و دادستان مجری حکم کسانی هستند که مطابق قانون می ­توانند اعاده دادرسی کیفری نمایند. همچنین در ماده 474 قانون اعاده دادرسی، موارد اعاده دادرسی کیفری مشخص شده است.

اعاده دادرسی کیفری از جمله اموری است که برای تشخیص و اثبات آن وکیلی خبره و با تجربه می ­تواند کمک شایان توجهی نماید و علاوه بر کاهش هزینه و زمان در روال انجام آن، نتیجه­ای قابل قبول و منصفانه به دست آید.

در صورتی که سوالی در خصوص الزام به تنظیم سند رسمی خودرو داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید؛ با گروه وکلای بزرگمهر تماس بگیرید.

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده و… )، کیفری و …

 

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277 

 

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • میبخشید من به عنوان شاکی امکان اعاده دادرسی کیفری رو تو‌ دادگاه دارم ؟

  پاسخ
  • Avatar
   گروه وکلای بزرگمهر
   فروردین 3, 1400 9:55 ق.ظ

   با سلام. به طور کلی امکان اعاده دادرسی کیفری در خصوص پرونده های کیفری موجود هست اما بدون بررسی پرونده شما نمی توان اظهار نظر نمود. چرا که شرایط رای و شرایط پرونده شما این موضوع را تعیین تکلیف خواهد کرد.

   پاسخ
 • قاضی تو دادگاه بر علیه من حکم داده میخوام ببینم میتونم اعتراض بزنم به حکم دادگاه یا نه؟

  پاسخ
  • Avatar
   گروه وکلای بزرگمهر
   فروردین 17, 1400 6:53 ق.ظ

   با سلام. بله تا ۲۰ روز پس از تاریخ ابلاغیه دادنامه شما، این امکان موجود است.

   پاسخ
 • سلام برادر من تو یه درگیری خیابونی دستگیر شده تو این دعوا یکی چاقو خورده ولی معلوم نیس کدوم یکی از رفیقای دادشم چاقو زده برای همین همشون بازداشتن و میخوام ببینم میتونیم ماهم اعاده دادرسی کیفری کنیم ؟ ممنون میشم زود جواب بدید

  پاسخ
  • Avatar
   گروه وکلای بزرگمهر
   فروردین 15, 1400 9:04 ق.ظ

   با سلام و وقت بخیر ابتدا مشخص کنید که جرم توسط چه کسی اتفاق افتاده و سپس علیه ایشان شکایت کیفری مطرح بفرمایید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277