وکیل عدم همکاری وراث در تقسیم ارث

 1. خانه
 2. Blogs
 3. وکیل عدم همکاری وراث در تقسیم ارث
تماس با ما

عدم همکاری وراث در تقسیم ارث

 

برای اعطای وکالت به وکیل عدم همکاری وراث تقسیم ارث با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی از وکیل عدم همکاری وراث در تقسیم ارث داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

در زندگی هرکسی لاجرم مساله وراثت و تقسیم ارث پیش خواهد آمد. متاسفانه در برخی مواقع منجر به عدم همکاری وراث در تقسیم ارث و در تقسیم دارایی های باقیمانده از متوفی، اختلاف نظر خواهند داشت.

این مساله در قانون اساسی دیده شده و برای آن راه­حل مناسبی در نظر گرفته شده است. وراث می توانند با آگاهی از مفاهیم ارث و مراحل قانونی آن کار انحصار وراثت را انجام دهند و هیچ کس نمی تواند مانع فرد دیگری از نظر دریافت میزان سهم الارث خود که قانون مشخص کرده است، شود.

عدم همکاری وراث در انحصار وراثت

زمانی که عدم همکاری وراث در انحصار وراثت وجود دارد، توصیه می شود تا با کمک وکیل عدم همکاری وراث در تقسیم ارث روال قانونی به منظور رفع اختلاف و عدم همکاری وراث در انحصار وراثت طی شود، چرا که وارث علاوه بر ناراحتی و فشار روحی که در اثر مرگ یکی از نزدیکان خود دارند، فشار روانی انجام مراحل قانونی انحصار وراثت و یا دادگاهی به حداقل برسد. از سویی دیگر انجام مراحل قانونی و اداری توسط وکیل عدم همکاری وراث در تقسیم ارث با سرعت و کیفیت بهتری انجام خواهد شد و در خیلی موارد از پرداخت هزینه­ های اضافی جلوگیری می ­شود. زمانی که وراث، در خصوص بحث انحصار وراثت حاضر به همکاری نشوند، این وظیفه وکیل خواهد بود که با اقدام از طریق مراجع قانونی مشکل عدم همکاری وراث در انحصار وراثت را حل و فصل نماید.

عدم همکاری وراث در تقسیم ارث

در صورتی که وراث اتفاق نظر نداشته باشند و در واقع عدم همکاری وراث در تقسیم ارث وجود داشته باشد، لازم است تا وکیل عدم همکاری وراث در تقسیم ارث برای تاین موضوع به دادگاه مراجعه کرده و از آن تقاضای حل مشکل را نمایند. دادگاه نیز نسبت به میزان سهم الارث افراد و میزان دارایی فرد متوفی، تقسیم ارث را انجام خواهد داد.

روال دادگاهی و پیش برد صحیح آن معمولا با مشاوره و یا کمک مستقیم یک وکیل عدم همکاری وراث در تقسیم ارث، سریعتر و بهتر انجام خواهد شد.

همچنین گاهی ممکن است تعدادی از وراثی که اختلاف نظر دارند و با یکدیگر همکاری نمی ­کنند، بخشی از ارثیه را در اختیار داشته باشند و یا از آن بهره ببرند. در این صورت که در واقع نوعی از عدم همکاری وراث در تقسیم ارث می ­باشد، لازم است تا سایر وراث قبل از ارائه دادخواست و انحصار وراثت، ابتدا تقاضای مهر و موم ترکه را به شورای حل اختلاف ارائه نمایند.

تقاضای مهر و موم ترکه سبب خواهد شد تا هیچکدام از وراث تا زمان انحصار وراثت و تعیین تکلیف اموال شخص متوفی، اجازه دخل و تصرف در ارث را نداشته باشند.

اشخاصی که می­توانند درخواست مهر و موم ترکه کنند عبارتند از:

 • وراث و یا وکیل عدم همکاری وراث در تقسیم ارث
 • فردی که وصیت به نفع او شده است
 • طلبکاران متوفی، در صورت داشتن سند رسمی برای طلب

وکیل تقسیم ارث

در انجام امور حقوقی و دادگاهی همیشه توصیه بر این است تا از یک وکیل عدم همکاری وراث در تقسیم ارث کمک گرفته شود. دلیل اصلی این امر اشراف و تخصص وکیل در امور تقسیم ارث و انجام روال قانونی آن می­ باشد.

کمک گرفتن از یک وکیل خبره در امر ارث به خصوص زمانی که عدم همکاری وراث در تقسیم ارث وجود دارد، سبب کاهش تنش ­های روانی در وراث و اختلافات خانوادگی آن ها خواهد شد. علاوه بر آن به دلیل تجربه و تخصص وکیل در اینگونه موارد، صرفه ­جویی بسیاری در نظر هزینه و زمان می­ شود.

گروه وکلای بزرگمهر با در اختیار داشتن وکلای متخصص در زمینه عدم همکاری وراث در تقسیم ارث، برای پیش برد موارد مربوط به ارثیه و رفع موانع و اختلافات موجود، به خصوص در زمانی که عدم همکاری وراث در تقسیم ارث وجود دارد، در کنار شما می­ باشد.

فروش ملک ورثه ای در صورت راضی نبودن وراث

برای فروش ملک ورثه ای در صورت راضی نبودن وراث با اخذ گواهی انحصار وراثت می توانید دادخواست فروش ملک مشاعی و یا تقسیم ترکه به طرفیت ورثه بدهید. تا از این طریق ملک به مزایده گذاشته شود و سهم هر یک از وراث به نسبت سهمش داده شود.

تقسیم ارث

تقسیم ارث و انحصار وراثت از زمان فوت متوفی شروع شده و تا زمان تعیین تکلیف نهایی درخصوص تقسیم اموال، پرداخت دیون احتمالی و تقسیم ترکه ادامه پیدا می کند.

ترکه به معنای ارث و یا میراث باقیمانده از شخص متوفی می­باشد.

در تقسیم ارث ابتدا دیون متوفی از آن کسر خواهد شد، از جمله نفقه و مهریه همسر و پس از آن میزان باقیمانده بین وراث و به میزان سهم الارث آنها تقسیم می شود.

تقسیم ارث روال قانونی و مشخصی دارد که بهتر است با همکاری وراث طی شود. اما در برخی موارد عدم همکاری وراث در تقسیم ارث به وجود می­ آید که نیازمند ورود وکیل و دادگاه برای حل آن می­باشد.

ارث

هر شخصی که از دنیا می رود، ممکن است اموال و دارایی­ هایی داشته باشد که به وراث و بازماندگان آن خواهد رسید. به این اموال و دارایی ­ها «ارث» گفته می­شود که وراث می­ توانند پس از گرفتن گواهی انحصار وراثت، آن را بین خود تقسیم کنند و در آن تصرف نمایند.

افراد زیادی پیش از فوت خود اقدام به تهیه وصیت نامه می­کنند که این امر در شرع و عرف نیز توصیه شده است. وجود وصیت نامه سبب می­ شود تا کار انحصار وراثت و تقسیم ارث با سهولت بیشتری انجام شده و نیز بخش عمده ­ای از اموال متوفی، همانگونه که خود تمایل داشته است، تعیین تکلیف شود.

انواع وصیت نامه و شرایط آنها

وصیت نامه در 3 مدل می­ تواند نوشته شود:

 1. وصیت نامه خودنوشت

این وصیت نامه توسط فرد متوفی در زمان حیاتش نوشته شده و به صورت رسمی ثبت نشده است. این وصیت نامه حتما باید با دستخط شخص متوفی و دارای تاریخ و امضا باشد.

شایان ذکر است داشتن مهر و اثرانگشت بدون امضای فرد کفایت نمی­کند.

 1. وصیت نامه سری

این وصیت نامه نیازی نیست به دستخط شخص متوفی یا همان وصیت کننده، باشد. اما حتما لازم است تا امضای متوفی در آن قرارداشته و مهر و اثرانگشت به تنهایی کفایت نمی کند.

وصیت نامه سری در زمان حیات متوفی، تحویل اداره ثبت اسناد و املاک محل زندگی­اش شده است و رسید آن دریافت شده است.

 1. وصیت نامه رسمی

معتبرترین نوع وصیت نامه، وصیت نامه رسمی است که هیچگونه خدشه­ ای به آن وارد نخواد شد. این وصیت نامه توسط شخص متوفی و در زمان حیاتش، با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، به صورت رسمی ثبت شده است.

گواهی انحصار وراثت

گواهی انحصار وراثت، سندی است که به موجب آن وراث و میزان سهم الارث آنها مشخص می شود. مطابق قانون هر نوع عملی که از نظر حقوقی قرار باشد برای وراث و اموال شخص متوفی، اتفاق بیافتد، نیازمند گواهی انحصار وراثت می باشد.

حتی اگر تمام اموال در اختیار وراث باشد و آنها بر سر تقسیم ارث باهم اختلاف نظر نداشته باشند، گواهی انحصار وراثت برای پرداخت مالیات مورد نیاز خواهد بود.

این گواهی توسط شورای حل اختلاف مستقر در آخرین محل اقامت متوفی صادر می شود. اگر فرد متوفی ساکن خارج از کشور باشد، لازم است به شورای حل اختلافی که اموال فرد متوفی در آن محل است رجوع شود. مطابق قانون جدید، برای شروع کار انحصار وراثت و دریافت گواهی انحصار وراثت لازم است ابتدا به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و کار را از آنجا آغاز شود.

مدارک لازم برای دریافت گواهی انحصار وراثت

مدارک لازم برای دریافت گواهی انحصار وراثت به قرار زیر می­ باشد:

 • دادخواست دریافت گواهی انحصار وراثت
 • گواهی فوت
 • شناسنامه متوفی
 • شناسنامه و کارت ملی وراث
 • سند ازدواج متوفی (درصورت متاهل بودن فرد)
 • استشهادیه که لازم است در دفترخانه اسناد رسمی تهیه و تنظیم شود. این سند به منظور تایید وراث و شهادت اینکه فرد متوفی وارث دیگری جز آنها ندارد و به گواهی دو نفر از افرادی که متوفی را می شناختند، تنظیم می­شود.

نکته حائض اهمیت این است که اگر عدم همکاری وراث در تقسیم ارث وجود دارد، ارائه مدارک وراثی که همکاری می­کنند کفایت می­کند.

اشخاصی که می توانند تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت کنند

برای انحصار وراثت نیاز به حضور یا تایید تمامی ورثه نیست، یک نفر از آنها به تنهایی نیز می تواند گواهی را درخواست کند. این امر بدین معناست که در صورت عدم همکاری وراث در تقسیم ارث و گرفتن گواهی انحصار وراثت، نیازی نیست تا تمامی آنها برای این امر اقدام نمایند.

علاوه بر وراث هر شخص ذینفع دیگری که جز وراث محسوب نمی شود نیز می ­تواند این درخواست را نماید، مانند شخصی که از متوفی طلبکار می باشد.

نکته قابل توجه این است که یکبار گرفتن گواهی توسط هرکسی که انجام شود کفایت می­ کند و نیازی نیست سایر افراد مجددا اقدام نمایند.

مدت زمان لازم برای صدور گواهی انحصار وراثت

مدت زمان صدور گواهی برای شخصی که اموال محدود دارد یعنی کمتر از 3میلیون تومان، بسیار سریع و در حدود یک هفته زمان خواهد برد اما اکثر افراد که دارایی اموال منقول و غیرمنقول آنها بیشتر از 3 میلیون تومان می­باشد، نیاز به گواهی نامحدود دارند، که در صورت تکمیل بودن تمامی مدارک، نیاز به انتشار آگهی یک ماهه وجود دارد و در صورتی که در این مدت فردی ادعای جدیدی نداشته باشد و یا وارث دیگری پیدا نشود، گواهی انحصار وراثت صادر خواهد شد. در مجموع این فرایند حداقل 2 ماه به طول خواهد انجامید.

در این زمینه عدم همکاری وراث در تقسیم ارث و دریافت گواهی انحصار وراثت تاثیر زیادی بر طولانی شدن زمان صدور گواهی نخواهد داشت.

ایرانیان ساکن در خارج کشور اگر امکان حضور در کشور را دارند، می ­توانند مطابق روال بیان شده اقدام نمایند. در غیر این صورت می­توانند با مراجعه به سفارتخانه­ های جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود یا کنسولگری­ های مربوطه، با اعطای وکالت به یک وکیل دادگستری و یا به یکی از اعضای خانواده خود، روال قانونی آن را پیش برند.

تقسیم ارث بدون حضور وراث

همانگونه که پیش از این نیز بیان شد، عدم همکاری وراث در تقسیم ارث، مانع از دریافت ارثیه و اجرای عدالت نخواهد شد. بر همین اساس در صورت عدم همکاری وراث در تقسیم ارث و عدم حضور در جلسه دادگاه و یا برای انجام انحصار وراثت، دادگاه تقسیم ارث را بر اساس طبقات مشخص شده در قانون که تعیین ­کننده وراث و میزان سهم ­الارث آنها می­باشد، تشکیل خواهد داد و با صدور حکم غیابی سایر وراث را نیز مطلع خواهد نمود.

لذا در صورت عدم همکاری وراث در تقسیم ارث، مساله­ ای برای سایر وراث وجود نخواهد داشت و می ­توان مراحل قانونی تقسیم ارث را انجام داد.

هزینه وکیل عدم همکاری وراث در تقسیم ارث

در تمامی پرونده­ های حقوقی از جمله مسائل مربوطه به ارثیه و نیز عدم همکاری وراث در تقسیم ارث، قیمت و هزینه وکیل بر اساس میزان پیچیدگی پرونده تعیین می­ گردد.

اما آنچه مشخص است، گروه وکلای بزرگمهر با در اختیار داشتن وکلای متخصص در زمینه ارث و نیز با توجه به سابقه و تجربه خود، امور مربوط به ارثیه و حل و فصل اختلافات موجود را با کمترین زمان و هزینه انجام خواهد داد.

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده و… )، کیفری و …

 

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277