اجرای حکماعتراض به رای

آیا حکم قطعی قابل تغییر است

تغییر حکم قطعی | قطعی بودن حکم دادگاه تجدید نظر | راه های اعتراض به حکم قطعی

برای اعطای وکالت به وکیل جلوگیری از اجرای حکم قطعی با شماره 02144428277 و 09374807447 (منشی ۲۴ ساعته وکیل) تماس حاصل فرمایید.

چنانچه از وکیل جلوگیری از اجرای حکم قطعی سوال داشته و یا نیاز به مشاوره دارید، در قسمت “کامنت ها و نظرات” در انتهای صفحه سوال خود را مطرح کنید  تا وکلای مجموعه سریعا به شما پاسخ دهند.

 

می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که آیا حکم قطعی (رای قطعی) قابل تغییر است. همانطور که در ماده 5 قانون آیین دادرسی مدنی آمده است؛ حکم صادر شده از دادگاه ها به عنوان حکم قطعی پذیرفته می شود مگر آنکه مشکلی در حکم مشاهده شود و حکم صادر شده با موازین قانونی در تضاد باشد در این صورت پرونده بررسی مجدد می شود و حکم ممکن است تغییر کند.

پرونده های موفق وکیل جلوگیری از اجرای حکم قطعی بزرگمهر

از آنجا که در گروه وکلای بزرگمهر، وکلا به صورت تخصصی در زمینه های حقوقی و کیفری فعالیت می کنند و به طور مثال بهترین وکیل جلوگیری از اجرای حکم قطعی، به صورت تخصصی تنها در این زمینه فعالیت کرده و از پذیرش پرونده هایی در زمینه های دیگر (به طور مثال خانواده و…) معذور هستند، تعداد پرونده هایی که وکیل متخصص در هر زمینه پیگیری نموده است، از دیگر وکلای سایر مجموعه ها بیشتر بوده و همچنین به دلیل فعالت تخصصی، تجربه بسیار بالاتر و حرفه ای تری در این زمینه دارند. وکیل جلوگیری از اجرای حکم قطعی بزرگمهر با بیش از ۸۷ پرونده موفق و همچنین موفقیت بالای ۹۶٪ در پرونده های پیچیده و دشوار که بسیاری از وکلا در خصوص این پرونده ها قطع امید کرده اند، دارای بهترین تجربه و سابقه بوده و امید است که بتواند در پرونده های شما مشکل گشا باشد. از جمله پرونده های شاخصی که وکیل جلوگیری از اجرای حکم قطعی گروه وکلای بزرگمهر در آن ها موفق بوده است می توان به:

پرونده های وکیل جلوگیری از اجرای حکم قطعی موفق در گروه وکلای بزرگمهر

 

 ۱. پرونده سرقت از منازل با ۷۳ شاکی خصوصی که موفق به تبرئه متهم از تمامی اتهامات شد.

 ۲. پرونده ملک تصرف شده توسط بنیاد های حکومتی که منجر به موفقیت در پرونده شده و زمین موکل به وی برگشت داده شده

 ۳. پرونده سوزاندن دختر جوان توسط نامزد وی که ویدیوی آن در شبکه های اجتماعی بسیار جنجال به پا کرده بود منجر به دریافت دیه و مجازات متهم برای موکل شد.

۴. پرونده آدم ربایی مسلحانه و تجاوز به یک خانم که منجر به محکومیت متهم به اعدام و دریافت دیه برای شاکی از سوی وکیل کیفری شد.

 ۵. پرونده قتل با سلاح گرم که منجر به تبرئه متهم از تمامی اتهامات شده است.

۶. پرونده دستگیری باند تولید مواد مخدر به همراه کشف ۴۰۰ کیلوگرم شیشه 

۷. پرونده جعل سند و فروش مال غیر که منجر به محکومیت متهم و دریافت خسارت برای موکل شد.

۸. پرونده خانمی که همسرش وی را با زن بازی و رابطه نامشروع اثبات نشده آزار میداد که در نهایت پرونده طلاق و مهریه موفقت آمیز انجام شد

۹. پرونده رابطه نامشروع و زنای محصنه که منجر به رفع اتهام متهم گردید

۱۰. پرونده تولید، توزیع و حمل ۱۵۰ لیتر مشروبات الکلی در دادگاه انقلاب که منجر به موفقیت در پرونده شده و حداقل مجازات ممکن (شلاق تعزیری که نهایتا به جزای نقدی تبدیل شد) برای متهم صادر شد.

۱۱. پرونده کلاهبرداری ۱۰ میلیارد تومانی که منجر به محکومیت کلاهبرداران و دریافت خسارت از آن ها برای موکلین شاکی این پرونده شد.

۱۲. پرونده خانواده، مردی که 714 سکه مهریه بسته بود که منجر به موفقیت صلح زوجه و زوج با مبلغ مهریه خیلی پایین تر گردید

۱۳. پرونده زمین خواری به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان 

و…

پیشنهاد می کنیم قبل از هر گونه اقدامی تصمیم به اخذ وکیل متخصص بگیرید.

آیا میدانید؟ یک دادخواست اشتباه یا یک سخن نسنجیده پرونده ۱۰۰٪ پیروز شما را به شکست میکشاند؟دانید؟ یک دادخواست اشتباه یا یک سخن نسنجیده پرونده ۱۰۰٪ پیروز شما را به شکست میکشاند؟
آیا میدانید؟ یک دادخواست اشتباه یا یک سخن نسنجیده پرونده ۱۰۰٪ پیروز شما را به شکست میکشاند؟

 


لیست وکیل رسیدگی به حکم قطعی

 

وکیل سعید ستوده تیک آبی تایید هویت
ستاره امتیاز

تصویر جناب وکیل آقای سعید ستوده پارسا

 •  وکیل پایه یک دادگستری
 •  کارشناس ارشد حقوق خصوصی
 • عضو کانون وکلای دادگستری مرکز
 • بیش از ۱۴ سال سابقه
تماس جهت اعطای وکالت

 

مشاهده رزومه وکیل

 

وکیل حامد شاکری نیا تیک آبی تایید هویت
ستاره امتیاز

جناب آقای حامد شاکری نیا وکیل پایه یک دادگستری
جناب آقای حامد شاکری نیا وکیل پایه یک دادگستری
 • وکیل پایه یک دادگستری
 • عضو مرکز وکلای قوه قضاییه
 • بیش از ۱۵ سال سابقه

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل

 

وکیل مرجانه فشنگچی تیک آبی تایید هویت
ستاره امتیاز

مرجانه فشنگچی وکیل پایه یک دادگستری

 • وکیل پایه یک دادگستری
 • کارشناس ارشد حقوق خصوصی
 • رتبه دو رقمی آزمون وکالت و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز
 • بیش از ۱۵ سال سابقه

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل

 

وکیل محمد فرخی تیک آبی تایید هویت
ستاره امتیاز

تصویر وکیل محمد فرخی

 • وکیل پایه یک دادگستری
 • کارشناس ارشد حقوق خصوصی
 • عضو کانون وکلای دادگستری مرکز
 • بیش از ۲۲ سال سابقه

 

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل

دکتر مهرداد محمدی (بخش بین الملل) تیک آبی تایید هویت
ستاره امتیاز

دکتر مهرداد محمدی وکیل بین الملل
دکتر مهرداد محمدی وکیل بین الملل
 • مشاور حقوقی و امور قراردادهای شرکت‌هایی چون هواپیمایی قطر و …
 • داوری اختلافات قراردادی فدراسیون فوتبال ایران
 • داور مرکز بین‌المللی مرکز داوری شانگهای (SHIAC)

 

تماس جهت اعطای وکالت

وکیل ملیحه سنگ سفیدی تیک آبی تایید هویت
ستاره امتیاز

خانم ملیحه سنگ سفیدی وکیل دادگستری

 

 • وکیل دادگستری
 • کارشناس ارشد حقوق
 • عضو وکلای مرکز مشاوران و کارشناسان قوه قضاییه

 

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل

 

 

وکیل امیر بهادر عامری

امتیاز ۴ ستاره

تصویر جناب وکیل آقای امیر بهادر عامری

 • وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان
 • کارشناس ارشد حقوق خصوصی
 • عضو کانون وکلای دادگستری مرکز
 • بیش از ۵ سال سابقه

 

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل

 

وکیل اصغر قنبری
امتیاز ۴ ستاره

تصویر جناب وکیل آقای اصغر قنبری

 • کارآموز وکالت
 • کارشناس ارشد حقوق خصوصی دانشگاه آزاد اسلامی اهر
 • عضو کانون وکلای دادگستری مرکز
 • کمتر از 2 سال سابقه

 

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل

 

خانم فریبا رنجبر
امتیاز ۳ ستاره

تصویر خانم فریبا رنجبر؛ کارشناس حقوقی

 • کارآموز وکالت
 • عضو کانون وکلای دادگستری البرز
 • کارشناس ارشد حقوق خصوصی دانشگاه شهید بهشتی

 

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه

چرا باید وکالت پرونده حکم قطعی خود را به گروه وکلای بزرگمهر بسپاریم

از آنجا که در پرونده ها، تخصص و تجربه وکیل معیار و ملاک بسیار مهمی در تعیین سرنوشت پرونده است، تجربه بالا و همچنین موفقیت وکیل در پرونده ها در زمینه مشابه و یکسان، بسیار تاثیرگذار بوده و می تواند پرونده شما را به بهترین نتیجه ممکن هدایت کند. با در نظر گرفتن این اصل مهم، ما در گروه وکلای بزرگمهر در تلاش هستیم تا با هدف افزایش کیفیت و افزایش هرچه بیشتر آمار موفقیت پرونده ها و ارائه وکالت با وکیل جلوگیری از اجرای حکم قطعی با تجربه که سابقه موفقیت در پرونده مشابه پرونده شما را داشته باشد. در صورتی که تنها قصد اعطای وکالت دارید با گروه وکلای بزرگمهر تماس بگیرید تا کارشناسان ما جهت تنظیم وقت جلسه شما با وکیل متخصص در زمینه پرونده شما، اقدام نمایند.

لازم الاجرا بودن حکم قطعی

لازم الاجرا بودن حکم قطعی سبب شده است که تغییر آن مگر در شرایط خاص غیر ممکن باشد زیرا برای تغییر حکم صادر شده باید اعتراض به حکم انجام گیرد اعتراض از طریق واخواهی و تجدید نظر خواهی انجام می گیرد که این نوع اعتراض ها برای حکمی که قطعی شده قابل بررسی نمی باشد مگر در شرایطی که قانون پیش بینی کرده باشد. بعد از صادر شدن حکم، برای افراد داخل کشور حدود 20 روز امکان اعتراض به حکم دادگاه وجود دارد اگر طرفین پرونده در این مدت 20 روز اقدام به ثبت اعتراض از طریق وا خواهی و یا تجدید نظر خواهی نکنند، حکم قطعیت یافته و دیگر امکان اعتراض به حکم وجود نخواهند داشت.

تغییر حکم قطعی

شاید این سوال برایتان مطرح شود که آیا حکم قطعی قابل تغییر است؟ آیا با هیچ روشی نمی توان حکم قطعی دادگاه را تغییر داد و جلوی اجرای حکم قطعی را گرفت؟ یا یکی دیگر از سوال های رایجی که در این زمینه پرسیده می شود این است که آیا قاضی می تواند رای خود را عوض کند؟

آیا قاضی میتواند رای خود را تغییر دهد؟

به طور کلی می توان گفت تمام دعاوی که مالی یا غیر مالی هستند، قابلیت تجدید نظر را دارند اما رای تجدید نظر بسته به نظر قاضی و شرایط پرونده متفاوت است. از این رو برای اینکه پرونده ای مورد بررسی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که آیا امکان تجدید نظر با توجه به شرایط پرونده وجود دارد یا خیر، باید با یک وکیل تجدید نظر بررسی های لازم بر روی پرونده انجام گیرد.

تجدیدنظر خواهی دارای جهاتی است که پرونده با توجه به آن ها و ورود پرونده به مرحله تجدید نظر مورد بررسی قرار می گیرد. با بررسی ادله های مربوطه و جهات تجدید نظر، می توان پرونده های مختلف را جهت رای تجدید نظر یا تغییر رای قاضی پیگیری کرد.

غیر قطعی بودن حکم دادگاه بدوی

به طور کلی حکمی که در دادگاه بدوی (دادگاه ابتدایی یا دادگاه اول) صادر شده حکم قطعی نبوده و حق اعتراض برای آن مطرح است که به آن حکم غیر قطعی می گویند. اگر مهلت اعتراض به رای (که در قسمت قبل گفتیم) بگذرد و دلایل موجهی برای تاخیر در ثبت اعتراض آورده نشود، حکم، قطعی خواهد شد و اگر در دادگاه بدوی نسبت به حکم اعتراضی به عنوان تجدید نظر خواهی صورت بگیرد، حکم وارد دادگاه تجدید نظر می شود. بنا به توضیحات فوق می توان گفت غیر قطعی بودن رای دادگاه بدوی به معنای قابل تغییر بودن حکم صادر شده در آن دادگاه است.

قطعی بودن حکم دادگاه تجدید نظر

قطعی بودن رای دادگاه تجدید نظر به این معنی است که حکمی که در آن دادگاه صادر شود دیگر قابل تجدید نظر نخواهد بود یعنی حکم، در دادگاه تجدید نظر قطعی شده و تغییر نمی یابد به عبارت دیگر تغییر حکم قطعی در دادگاه تجدید نظر امکان پذیر نیست. نهایتا تا 20 روز حکم اجرا می شود و نمی توان حکم را تغییر داد و یا جلوی اجرای حکم را گرفت مگر در شرایط خاص و با درخواست هایی مثل درخواست اعاده دادرسی یا هر درخواستی که مورد تایید قانون و دادگاه صادر کننده رای و یا دادگاه بالاتر آن باشد، تغییر حکم قطعی امکان پذیر خواهد بود. که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

همچنین بخوانید:  واخواهی در مرحله اجرای حکم

آیا به حکم قطعی دادگاه تجدید نظر می توان اعتراض کرد

بله، همانطور که در قسمت قبل گفتیم با اینکه حکم قطعی شده و لازم الاجزا است اما باز هم به حکم قطعی دادگاه تجدید نظر می توان اعتراض کرد باید توجه داشت تغییر حکم قطعی تنها در موارد استثنا و مواردی که از پیش در قانون تعیین شده و مورد تایید آن است، امکان پذیر خواهد بود.

تصحیح و اصلاح رای

گاهی بنابه دلایلی پیش می آید که مندرجات پرونده نیاز به تصحیح دارد در این صورت دادگاه با تغییر آن، حکم دیگری صادر خواهد کرد. و اگر در تصمیمات دادگاه، اشتباهی سهوا صورت گیرد مثلا در حکم، موضوعی یا نام اشخاصی ذکر نشود و یا اضافه ذکر شود؛ ممکن است حکم تغییر نکند اما اصلاحات به طور پیوست به حکم اضافه می شود در این صورت تصحیح و اصلاح حکم صورت می گیرد.

 راه های اعتراض به حکم قطعی

به طور کلی احکامی که از دادگاه صادر می شوند قطعی هستند اما گاهی پیش می آید که احکام حتی بعد از طی دو مرحله دادگاه بدوی و دادگاه تجدید نظر در اصل حکم اشتباهی وجود دارد قانون این موارد را پیش بینی کرده و برای آن راه هایی به عنوان راه های اعتراض به حکم قطعی معرفی نموده است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

4 راه اعتراض به حکم قطعی

 1. واخواهی
 2. اعتراض شخص ثالث
 3. فرجام خواهی
 4. اعاده دادرسی

 

 1. تغییر حکم قطعی توسط واخواهی

در ابتدای متن گفتیم که حکمی (رایی) که در دادگاه قطعی شده باشد واخواهی و تجدید نظر خواهی برای آن قابل استفاده نخواهد بود و حکم اجراخواهد شد. اما گاهی درمواردی از پرونده ها پیش می آید که دادگاه بدوی به طور غیابی حکمی را علیه خواهان (شاکی) صادر کرده و خوانده (متهم) در این دادگاه حضور نیافته و خواهان درخواست تجدید نظر کرده و در این دادگاه نیز خوانده حضور نیافته و حکم قطعی علیه او صادر شده در این صورت خوانده می تواند نسبت به این حکم در مهلت مقرر واخواهی انجام دهد. در این صورت تغییر حکم قطعی توسط واخواهی انجام خواهد شد. این مورد از راه اعتراض به حکم قطعی بنا به ماده 364 قانون آیین دادرسی مدنی بوده که در آن آمده است: اگر حکم در دادگاه بدوی به نفع خوانده و به ضرر خواهان صادر شود و خواهان نسبت به آن اعتراض کند و دادگاه تجدید نظر تشکیل شود و خوانده و یا وکیل او در هیچ کدام از این دادگاه ها شرکت نکنند و حکم قطعی به ضرر خوانده صادر شود در مهلت معلوم خوانده حق اعتراض واخواهی نسبت به این حکم قطعی را خواهد داشت.

 1. تغییر حکم قطعی توسط اعتراض شخص ثالث

راه دیگر اعتراض به حکم قطعی، تغییر حکم قطعی توسط اعتراض شخص ثالث است. شخص ثالث نه خوانده است و نه خواهان و به عنوان نفر سوم از طریق خوانده و خواهان وارد پرونده نمی شود شخصی است که از طریق حکم قطعی پرونده این دو نفر متضرر شده و در قانون حتی اگر حکم قطعی شود شخص ثالث می تواند نسبت به این حکم قطعی اعتراض شخص ثالث انجام دهد.

در ماده 418 قانون آیین دادرسی مدنی شخص ثالث می تواند نسبت به هر حکم صادر شده از دادگاه های عمومی، انقلاب و تجدید نظر اعتراض کند هم چنین شخص ثالث می تواند نسبت به رای داور که خود او یا وکیل یا نمایده اش، داور را انتخاب ننموده اند، اعتراض نماید. بنابراین اعتراض به حکم قطعی دادگاه حق شخص ثالث است.

در ماده 424 قانون آیین دادرسی مدنی آمده است که تاخیر در اجرای حکم قطعی امکان پذیر نیست مگر اینکه ضرری که به شخص ثالث وارد می شود بعد از اجرای حکم قابل جبران نباشد بنابراین حکم قطعی می تواند تا مدت معینی با تاخیر اجرا شود.

 1. تغییر حکم قطعی توسط فرجام خواهی

بنا به ماده 368 قانون آیین دادرسی مدنی تغییر حکم قطعی توسط فرجام خواهی امکان پذیر خواهد بود به شرطی که اعتراض نسبت به یکی از دعاوی زیر انجام شده باشد. باید توجه داشت که به همه احکام قطعی دادگاه تجدید نظر نمی توان از طریق فرجام خواهی اعتراض نمود.

6 مورد از دعاوی قابل فرجام خواهی

 1. دعوای اصل نکاح
 2. دعوای فسخ نکاح
 3. دعاوی طلاق
 4. دعوای نسب
 5. دعوای حجر
 6. دعوای وقف

 

 1. تغییر حکم قطعی توسط اعاده دادرسی

اعاده دادرسی یکی از راه های اعتراض به حکم قطعی دادگاه است. هنگامی که به حکم دادگاه درخواست اعاده دادرسی داده شود دادگاهی که حکم را صادر کرده درخواست را بررسی می کند اگر طبق قانون و به درستی درخواست داده شده باشد، حکم مجددا بررسی می شود و رای در صورت نیاز تغییر پیدا می کند. بنا به ماده 426 قانون آیین دادرسی مدنی برای احکامی که قطعیت یافته اند در صورت وجود موارد زیر می توان درخواست اعاده دادرسی داد در این صورت تغییر حکم قطعی توسط اعاده دادرسی ممکن می شود.

 1. موضوع صدور حکم قطعی مورد درخواست خواهان نبوده و او موضوع دیگری را درخواست کرده بود که در حکم قطعی به آن پرداخته نشده است.
 2. بیشتر از مقداری که خواهان درخواست کرده حکم به آن صادر شده است. مقدار دادخواستی که خواهان تنظیم کرده در واقع کمتر از مقداری بوده که در حکم قطعی صادرشده، تعیین شده است و این ممکن است برای خواهان مشکل به وجود آورد.
 3. ممکن است حکم قطعی طوری صادر شده باشد که بخش های مختلف آن درتضاد باشند مثلا قسمتی به موضوعی اشاره کرده و آن را حق خواهان دانسته و در قسمت دیگر آن حق را از او سلب کرده است.
 4. حکم قطعی صادر شده در یک دادگاه با حکمی که در دادگاه دیگر با شرایط مشابه صادر شده در تناقض می باشد. هر دو حکم در شرایط مشابهی قرار گرفته بودند اما مفاد موجود در یک حکم با حکم دیگر در تناقض است و همین باعث شده حکم قطعی هردو پرونده مشابه، باهم متفاوت باشد که با عنایت به این موضوع، می توان درخواست اعاده دادرسی داد.
 5. هنگامی که یکی از طرفین پرونده با جعل اسناد و فریب و حیله و دروغ حکم قطعی را تغییر دهد در این صورت طرف دیگر حق این را دارد که درخواست اعاده دادرسی دهد و جلوی ضرری که به او از طریق حکم قطعی خواهد رسید را بگیرد.
 6. در طول روند رسیدگی به پرونده، اسنادی تقدیم دادگاه شده که پس از صدور حکم قطعی دادگاه معلوم می شود که اسناد جعلی بوده اند در این صورت پرونده با اسناد معتبر دوباره بررسی خواهد شد و بعد از آن حکم جدید صادر می شود.

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر  

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده، و… )، کیفری و …

وکالت تخصصی

 

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن بهترین وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.  02144428277

به وکیل جلوگیری از اجرای حکم قطعی امتیاز دهید

153

امتیاز کل وکیل حکم قطعی

از طریق دکمه زیر به وکیل حکم قطعی امتیاز دهید

امتیاز کاربران: 4.38 ( 7 رای)

لیست عناوین

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. با سلام و روز بخیر:

  اگر فردی، به کسی افترا و تهمت دزدی بزند و نتواند ثابت کند چه اقدامی می شود انجام داد؟ آیا می توان دعوا تقابل مطرح کرد؟

  1. با سلام و وقت بخیر. بعد از صدور حکم قطعی برائت یا منع تعقیب می تواند به اتهام افترا علیه شاکی شکایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه : شماره تماس شما منتشر نخواهد شد

*

1 + 9 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا