کیفری

واخواهی کیفری

واخواهی کیفری

 

برای اعطای وکالت به وکیل واخواهی کیفری با شماره 02144428277 و 09399217171 (منشی ۲۴ ساعته وکیل) تماس حاصل فرمایید.

چنانچه از وکیل واخواهی کیفری سوال داشته و یا نیاز به مشاوره دارید، در انتهای مطلب سوال خود را مطرح نمایید تا کارشناسان حقوقی مجموعه سریعا به شما پاسخ دهند.

به طور کلی امروزه جرایم مربوط امور کیفری بسیار در جامعه افزایش پیدا کرده است. و همانطور که میدانید پرونده های مربوط به امور کیفری بسیار پیچیده اند و حساسیت های خاص خود را دارند که واخواهی کیفری نیز از این قاعده مستثنی نیست. در نتیجه کار وکلایی که در این زمینه فعالیت می کنند بسیار دشوار می باشد و این نوع از پرونده های نیاز به تخصص و تجربه بالایی دارند.

پرونده های موفق وکیل واخواهی کیفری در گروه وکلای بزرگمهر

از آنجا که در گروه وکلای بزرگمهر، وکلا به صورت تخصصی در زمینه های حقوقی و کیفری فعالیت می کنند و به طور مثال وکیل واخواهی کیفری، به صورت تخصصی تنها در این زمینه فعالیت کرده و از پذیرش پرونده هایی در زمینه های دیگر (به طور مثال خانواده، ملکی و…) معذور هستند، تعداد پرونده هایی که وکیل متخصص در هر زمینه پیگیری نموده است، از دیگر وکلا بیشتر بوده و همچنین به دلیل فعالت تخصصی، تجربه بسیار بالاتر و حرفه ای تری در این زمینه دارند. از جمله پرونده های شاخصی که وکیل واخواهی کیفری گروه وکلای بزرگمهر در آن ها موفق بوده است می توان به:

پرونده های شاخص موفق وکیل واخواهی کیفری در گروه وکلای بزرگمهر

 

 ۱. پرونده سرقت از منازل با ۷۳ شاکی خصوصی که موفق به تبرئه متهم از تمامی اتهامات از سوی وکیل واخواهی کیفری شد.

 ۲. پرونده کلاهبرداری ۱۰ میلیارد تومانی که منجر به محکومیت کلاهبرداران و دریافت خسارت از آن ها برای موکلین شاکی این پرونده شد.

 ۳. پرونده سوزاندن دختر جوان توسط نامزد وی که ویدیوی آن در شبکه های اجتماعی بسیار جنجال به پا کرده بود منجر به دریافت دیه و مجازات متهم برای موکل توسط وکیل واخواهی کیفری شد.

۴. پرونده آدم ربایی مسلحانه و تجاوز به یک خانم که منجر به محکومیت متهم به اعدام و دریافت دیه برای شاکی از سوی وکیل واخواهی کیفری شد.

 ۵. پرونده واخواهی کیفری قتل با سلاح گرم که منجر به تبرئه متهم از تمامی اتهامات شده است.

۶. پرونده دستگیری باند تولید مواد مخدر به همراه کشف ۴۰۰ کیلوگرم شیشه 

۷. پرونده جعل سند و فروش مال غیر که منجر به محکومیت متهم و دریافت خسارت برای موکل شد.

۸. پرونده زمین خواری به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان 

۹. پرونده رابطه نامشروع و زنای محصنه که منجر به رفع اتهام متهم گردید

۱۰. پرونده تولید، توزیع و حمل ۱۵۰ لیتر مشروبات الکلی در دادگاه انقلاب که منجر به موفقیت در پرونده شده و حداقل مجازات ممکن (شلاق تعزیری که نهایتا به جزای نقدی تبدیل شد) برای متهم صادر شد.

و…

 

لیست وکلا متخصص واخواهی کیفری

 

وکیل سعید ستوده

تصویر جناب وکیل آقای سعید ستوده پارسا

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از ۱۰ سال سابقه وکالت

 

تماس جهت اعطای وکالت


وکیل محمد فرخی

تصویر وکیل محمد فرخی

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 20 سال سابقه وکالت

 

تماس جهت اعطای وکالت


وکیل منا محمدی سام

تصویر سرکار خانم وکیل منا محمدی سام

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق دانشگاه تهران
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 11 سال سابقه وکالت

 

تماس جهت اعطای وکالت


وکیل امیر بهادر عامری

تصویر جناب وکیل آقای امیر بهادر عامری

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 5 سال سابقه وکالت

 

تماس جهت اعطای وکالت


وکیل اصغر قنبری

تصویر جناب وکیل آقای اصغر قنبری

⚖️ کارآموز وکالت
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی دانشگاه آزاد اسلامی اهر
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️کمتر از 2 سال سابقه وکالت

 

تماس جهت اعطای وکالت


خانم فریبا رنجبر

تصویر خانم فریبا رنجبر؛ کارشناس حقوقی

⚖️ مشاور حقوقی
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی دانشگاه شهید بهشتی

⚖️بیش از 4 سال سابقه مشاوره حقوقی

 

تماس جهت مشاوره


خانم نسترن صادقی گندم آباد

تصویر خانم نسترن صادقی گندم آباد؛ کارشناس حقوقی

⚖️ مشاور حقوقی
⚖️ کارشناس ارشد حقوق بین الملل
⚖️ پژوهشگر شرکت انتقال گاز ایران

⚖️بیش از 4 سال سابقه مشاوره حقوقی

 

تماس جهت مشاوره


آقای مهدی مصفا

تصویر مهدی مصفا کارشناس حقوق

⚖️ مشاور حقوقی
⚖️ کارشناس حقوق

⚖️بیش از 2 سال سابقه مشاوره حقوقی

 

تماس جهت مشاوره

چرا باید وکالت پرونده واخواهی کیفری خود را به گروه وکلای بزرگمهر بسپاریم

 

از آنجا که در پرونده های واخواهی کیفری، تخصص و تجربه وکیل معیار و ملاک بسیار مهمی در تعیین سرنوشت پرونده است، تجربه بالا و همچنین موفقیت وکیل واخواهی کیفری در پرونده های واخواهی کیفری در زمینه مشابه و یکسان، بسیار تاثیرگذار بوده و می تواند پرونده شما را به بهترین نتیجه ممکن هدایت کند. با در نظر گرفتن این اصل مهم، ما در گروه وکلای بزرگمهر در تلاش هستیم تا با هدف افزایش کیفیت و افزایش هرچه بیشتر آمار موفقیت پرونده ها، وکالت پرونده واخواهی کیفری شما را وکیل واخواهی کیفری با تجربه که سابقه موفقیت در پرونده مشابه پرونده شما را در زمینه پرونده واخواهی کیفری شما داشته باشد. در صورتی که تنها قصد اعطای وکالت واخواهی کیفری دارید با گروه وکلای بزرگمهر تماس بگیرید تا کارشناسان ما جهت تنظیم وقت جلسه شما با وکیل متخصص در زمینه پرونده واخواهی کیفری شما، اقدام نمایند.

در این مقاله می خواهیم درباره اصطلاحی به اسم واخواهی کیفری که شاید زیاد با آن آشنا باشید نکاتی را تقدیم تان کنیم و بیشتر با مفهوم این اصطلاح آشنا شوید.

از نظر لغوی اگر بخواهیم معادلی برای کلمه واخواهی کیفری در نظر بگیریم کلمه اعتراض معادل مناسبی است. مفهوم اعتراض در مفهوم قانون اساسی یعنی اعتراض کردن به حکمی که توسط دادگاه صادر شده است. یعنی بر علیه شما حکمی صادر شده است و شما محکوم شده اید و حکم را قبول ندارید در این صورت قانون امکان اعتراض را برای شما فراهم ساخته است.

مفهوم واخواهی کیفری طرح شکایت علیه حکمی است که در دادگاه فرد متهم حضور نداشته است و بر علیه او حکمی صادر شده است. در این حالت فرد محکوم می تواند اعتراضی در قالب واخواهی کیفری انجام دهد.

اگر بر علیه فردی در دادگاهی که در آن حضور نداشته حکمی صادر شود می تواند به آن حکم اعتراض کند. که به این نوع اعتراض واخواهی کیفری می گویند.

این نوع اعتراض نیز باید در همان دادگاهی که حکم اولیه صادر شده انجام شود.

دلیل اینکار هم این است که برای فردی که در دادگاهی که حضور نداشته و محکوم شده باید فرصتی برای دفاع باقی گذاشت. زیرا ممکن است که فرد محکوم دارای مستنداتی و مدارکی باشد که در رای دادگاه تاثیر گذار باشد و بتواند حکم را به نفع خود تغییر دهد.

حال نباید فراموش کرد که شخص در دادگاه اگر پیروز پرونده باشد حق واخواهی کیفری نخواهد داشت فقط زمانی که حکم علیه او باشد این امکان وجود دارد.

تجدید نظر خواهی نسبت به رای غیابی

بله واخواهی کیفری یک امتیاز است که برای فردی که محکوم شده در نطر گرفته می شود و هر انسان دارای حیات می تواند از حق خود بگذرد. پس فرد محکوم می تواند از حق واخواهی کیفری خود استفاده نکند و تنها به از امتیاز تجدید نظر خود استفاده کند

نباید این نکته را فراموش کرد که اگر فرد محکوم درخواست واخواهی کیفری دهد این اعتراض در همان دادگاهی که حکم غیابی صادر شده مورد بررسی قرار می گیرد و پس از مشاهده و بررسی مدارک جدید و صدور رای این امکان برای فرد وجود دارد که درخواست تجدید نظرخواهی کند اما اگر فرد از امتیاز واخواهی کیفری خود استفاده نکند و تنها به تجدید نظر بسنده کند امکان اعتراض به حکم تجدید نظر وجود ندارد و این حکم قطعی و نهایی است.

هیچ تاثیری ندارد که دادگاه به غیابی بودن حکم را بنویسد یا نه و یا حتی اگر به اشتباه به جای غیابی حضوری بنویسد هیچ تاثیری در رای صادره ندارد و پرونده اگر غیابی باشد باید به صورت غیابی رسیدگی شود.

استفاده از حق واخواهی کیفری

درباره این سوال بررسی دو نکته ضروری است. اول اینکه باید بدانیم دقیقا منظور سوال از حکم غیابی چیست دوما باید بفهمیم رای صادره درباره امور کیفری است یا مدنی.

بر اساس قانون آیین دادرسی همیشه حکم صادر شده در دادگاه توسط قاضی پرونده حضوری است مگر در شرایط خاص که متهم یا همان خوانده و یا وکیل او و یا کسی که دست خطی از او دارد که او نماینده قانونی او است در هیچ یک از جلسات رسیدگی به پرونده در دادگاه حضور نداشته باشد و هیچ دفاع کتبی و شفاهی به دادگاه ارائه نداده باشد.

با توجه به توضیحات بالا در همه پرونده های کیفری امکان واخواهی کیفری وجود ندارد و فقط در بعضی پرونده ها این امکان برای فرد محکوم شده وجود دارد ولی در امور مدنی این طور نیست و بدون قید و شرط امکان واخواهی کیفری برای شخص محکوم وجود دارد و باید در برگه های خاصی درخواست واخواهی کیفری خود را به دادگاهی که حکم صادر کنه ارائه دهد.

این نکته بسیار مهم است که دادگاه برای همه ی جرایم به جز جرایمی که مربوط به خدا هست و هیچ شاکی خصوصی ندارند که فرد متهم یا وکیل قانونی او در هیچ یک از جلسات دادگاه حضور نداشته باشد و هیچ دفاع و مدارکی برای تبرعه خود ارائه نداده باشد دادگاه حکم غیابی برای انها صادر می کند.

دلایل رد واخواهی کیفری

حال پس از صادر شدن این حکم امکان درخواست کیفری برای مجرم میسر شده است و فرد مجرم می تواند از این امتیاز استفاده کند. این مهلت برای همه افراد یکسان نیست و با توجه به اینکه فرد ساکن داخل یا خارج کشور است متفاوت است. اگر فرد مجرم داخل کشور ایران ساکن باشد بیست روز وقت دارد درخواست واخواهی کیفری خود را تقدیم دادگاه کند و اگر ساکن کشور های دیگر باشد دو ماه برای ارائه درخواست واخواهی کیفری به دادگاه وقت دارد.

حال یکی از نکات مهم و قابل توجه در خصوص واخواهی این است که اگر فرد شاکی خصوصی نداشته باشد یا به عبارت دیگر جرم مرتکب شده فقط جنبه حق اللهی داشته باشد شخص متهم ملزم است در دادگاه  حضور داشته باشد و امکان صدور حکم غیابی برای فرد وجود ندارد. به طور خلاصه برای جرایمی که جنبه حق اللهی امکان حکم غیابی وجود ندارد.

حال باید توجه کنیم که فرد محکوم برای درخواست واخواهی کیفری می تواند در هر برگه یا کاغذی درخواست خود را به دادگاه ارائه دهد و هیچ برگه خاصی برای این کار وجود ندارد.

امکان درخواست واخواهی کیفری پس از صدور رای

این مهلت برای همه افراد یکسان نیست و با توجه به اینکه فرد ساکن داخل یا خارج کشور است متفاوت است. اگر فرد مجرم داخل کشور ایران ساکن باشد بیست روز وقت دارد درخواست واخواهی کیفری خود را تقدیم دادگاه کند و اگر ساکن کشور های دیگر باشد دو ماه برای ارائه درخواست واخواهی کیفری به دادگاه وقت دارد.

حال اگر فرد مجرم نتواند در مهلت تعیین شده توسط دادگاه درخواست واخواهی کیفری خود را ارائه دهد و بتواند به قاضی اثبات کند که دلیل موجهی برای انجام ندادن این کار داشته است و دادگاه قبول کند که واقعا امکان این کار وجود نداشته درخواست واخواهی کیفری را قبول می کند و مانع از اجرای حکم می شود.

اگر شخص ادعا کند که به دلایل زیر نتوانسته واخواهی خود را به دادگاه ارسال کند دادگاه می پذیرد:

 • بیماری که از حرکت جلوگیری کند
 • مرگ پدر یا مادر یا همسر یا فرزند
 • تقدیم دادگاه کرد اتفاقات طبیعی مانند سیل، زلزله و آتش که بر اثر آن نتوان دادخواست واخواهی کیفری در مهلت معیین
 • شرایطی که متهم نتواند در وقت تعیین توسط قاضی پرونده نتواند درخواست واخواهی کیفری خود را تقدیم دادگاه کند مانند توقیف و زندانی بودن.

برای اعطای وکالت به وکیل واخواهی کیفری با شماره 02144428277 و 09399217171 (منشی ۲۴ ساعته وکیل) تماس حاصل فرمایید.

چنانچه از وکیل واخواهی کیفری سوال داشته و یا نیاز به مشاوره دارید، در انتهای مطلب سوال خود را مطرح نمایید تا کارشناسان حقوقی مجموعه سریعا به شما پاسخ دهند.

 

عدم رعایت مهلت واخواهی کیفری

دادگاه مدت زمان معینی را برای درخواست واخواهی کیفری تعیین می کند که فرد محکوم بتواند درخواست واخواهی کیفری خود را ارائه دهد و اگر در مدت تعیین شده این کار را نکند قرار رد درخواست واخواهی کیفری از طرف دادگاه صادر می شود. حال اگر در مدت تعیین شده درخواست خود را ارائه دهد ولی مستندات فرد مورد قبول دادگاه نباشد باز هم رد درخواست واخواهی کیفری صادر می شود.

عذر موجه در واخواهی کیفری

در این زمان دیگر فرد نمی تواند درخواست واخواهی کیفری کند و فقط امکان تجدید نظر برای او باقی مانده است و بررسی می شود و قاضی پرونده این سخن را در دادگاه بیان می کند.

پس از صادر شدن غیابی توسط قاضی پرونده در دادگاه فرد مجرم 20 روز وقت برای درخواست واخواهی کیفری دارد و پس از آن 20 روز امکان تجدید نظر خواهی برای او میسر است.

دادگاه دو بازه زمانی را در خصوص این پرونده ها تعیین می کند. بازه بیست روزه اول برای واخواهی کیفری و بیست روز دوم برای تجدیدنظر. قانون آیین دادرسی کیفری، مهلت واخواهی کیفری برای افرادی که ساکن ایران هستند بیست روز و برای افراد مقیم خارج از کشور، دو ماه تعیین کرده است.

واخواهی علیه شاکی

براساس قاون آیین دادرسی دو نوع ابلاغ واقعی و قانونی داریم. در صورتی که ما نتوانیم ابلاغ واقعی به مجرم بفرستیم و امکان ابلاغ واقعی نباشد همان ابلاغ قانونی انجام می شود و در این شرایط کاملا معتبر است و حکم غیابی صادر شده توسط داداه پس از اتمام وقت قانونی و قطعی شدن انجام می شود.

حال اگر برای رای صادر شده در دادگاه ابلاغ واقعی نباشد و فرد مجرم از رای صادره آگاه نباشد می تواند درخواست واخواهی کیفری خود را به دادگاه ارائه کند و دادگاه این واخواهی کیفری را خارج از نوبت و در اسرع وقت بررسی می کند و در صورت قبول درخواست حکم اجرا نخواهد شد.

نتیجه می گیریم که در اول کار فرد محکوم باید با برگه حکم غیابی قطعی شده، به واحد اجرای احکام دادسرایی که حکم در آن صادر شده برود و درخواستی مبنی بر اجرای حکم به قاضی اجرای احکام بدهد.

اگر فردی در دادگاه غیابی پیروز پرونده باشد نمی تواند درخواست واخواهی کیفری کند و فقط این امکان برای فرد محکوم شده میسر است. امکان درخواست واخواهی کیفری فقط برای فردی میسر است که در دادگاه شکست خورده باشد شده است  و حکم دادگاه به ضرر او صادر شده است و فردی در دادگاه پیروز شده باشد نمی تواند درخواست واخواهی کیفی کند زیرا هیچ نفعی برای او ندارد. البته امکان احاده حیثیت برای او وجود دارد و می توان ادعا کند با آبروی او بازی شده است.

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفافیت مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده،و…)، کیفری و…

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای ما می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید02144428277

به مطلب واخواهی کیفری امتیاز دهید

32

امتیاز کل واخواهی کیفری

از طریق دکمه زیر به مطلب واخواهی کیفری امتیاز دهید

امتیاز کاربران: 4.81 ( 8 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا