فرجام خواهی در امور کیفری

 1. خانه
 2. Blogs
 3. فرجام خواهی در امور کیفری
تماس با ما

فرجام خواهی در امور کیفری

برای اعطای پرونده و آگاهی دقیق از موضوع فرجام خواهی در امور کیفری با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

اگر به دنبال اعتراض به رای صادر شده از طرف دادگاه در خصوص پرونده ی حقوقی یا کیفری خود می باشید، در این مطلب قصد داریم شما را با یکی از راه های اعتراض به رای خود آشنا کنیم. فرجام خواهی در امور کیفری و حقوقی یکی از شیوه هایی است که قانونگذار برای اعتراض به آراء قضایی پیش روی ما قرار داده است. هدف از فرجام خواهی در امور کیفری و یا حقوقی این است که در تفسیر قواعد و قوانین حقوقی وحدت برقرار شده و از انحراف در اجرای قوانین در دادگاه ها جلوگیری شود. فرجام خواهی از روش های فوق العاده در اعتراض به آراء قضایی محسوب می شود. لازم به ذکر است که روش های اعتراض به رای به دو دسته عادی و فوق العاده تقسیم می گردند.

با توجه به اهمیت موضوع فرجام خواهی در امور کیفری و پیچیدگی های این موضوع، پیشنهاد می شود جهت پیگیری و پیشبرد مشکل خود با وکلای متخصص و مجرب در این حوزه مشورت نموده و از همراهی آن ها بهره مند گردید.

برای اعطای پرونده و آگاهی دقیق از موضوع فرجام خواهی در امور کیفری با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی درباره فرجام خواهی در امور کیفری داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

 

فرجام خواهی حقوقی و کیفری

فرجام در معنای لغوی عبارت است از پایان، عاقبت و در معنای حقوقی، فرجام خواهی در امور کیفری و حقوقی عبارت است از اعتراض به رای دادگاه بدوی یا تجدید نظر. مطابق با ماده 336 قانون آیین دادرسی مدنی، « فرجام خواهی عبارت است از تشخيص انطباق يا عدم انطباق راي مورد درخواست فرجامي با موازين شرعي و مقررات قانوني». مرجع رسیدگی به فرجام خواهی در امور کیفری یا حقوقی، دیوان عالی کشور است. در حقیقت این مرجع بر حسن اجرای قانون نظارت می کند تا آراء صادره از دادگاه های مختلف در کشور با یکدیگر تناقض نداشته باشند. دیوان عالی کشور پس از بررسی پرونده ممکن است رای صادر شده را تایید یا رد کند. در صورتی که رای رد شود، پرونده به دادگاهی هم عرض با دادگاه صادر کننده رای فرستاده شده می شود.

 

فرجام خواهی کیفری

در ابتدا باید توجه داشت که فرجام خواهی و اعاد دادرسی در امور کیفری از یکدیگر متفاوت می باشند.فرجام خواهی در امور کیفری در دادگاه های کیفری توسط وکیل کیفری در خصوص جرایم خاص قابل طرح است. فرجام خواهی در امور کیفری از رای بدوی که قابل فرجام خواهی است را باید به دفتر دادگاه بدوی و فرجام خواهی از رای تجدید نظر قابل فرجام را باید به دفتر دادگاه تجدید نظر ارائه کرد.

 

تفاوت فرجام خواهی حقوقی و کیفری

در این قسمت لازم است به تفاوت فرجام خواهی در امور کیفری و حقوقی اشاره کنیم. در موضوعات کیفری مرجع رسیدگی به اعتراض در برخی موضوعات دادگاه تجدید نظر بوده که به آن تجدید نظر خواهی گفته شده و مرجع اعتراض به برخی دیگر از موضوعات دیوان عالی کشور می باشد که به این امر فرجام خواهی در امور کیفری می گویند. لذا برخلاف امور حقوقی که یک رای هم قابل تجدید نظر خواهی و هم قابل فرجام خواهی است، در امور کیفری نمی توان نسبت به یک رای هم تجدید نظر خواهی و هم فرجام خواهی کرد. در واقع تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی در امور کیفری دو راه اعتراض به آراء کیفری بوده که در عرض یک دیگرند و تنها تفاوت آنها در مرجع رسیدگی به آنهاست.

 

 آرای قابل فرجام خواهی کیفری

بر اساس ماده 428 قانون آیین دادرسی مدنی، آراء قابل فرجام خواهی کیفری عبارتند از:

 • آراء صادر شده در خصوص جرایمی که مجازات آنها سلب حیات، قطع عضو، حبس ابد و یا تعزیر درجه‌ی سه و بالاتر می باشد.
 • آراء صادر شده در خصوص جنایات عمدی که میزان دیه تعیین شده برای آنها نصف دیه کامل و یا بیش از آن می باشد.
 • آراء صادر شده در خصوص جرایم سیاسی و مطبوعاتی که قابل فرجام خواهی کیفری می باشند.

توجه داشته باشید چنانچه طرفین دعوا با توافق کتبی حق فرجام خواهی کیفری یا تجدید نظرخواهی را از خود سلب کرده باشند، امکان فرجام خواهی کیفری برای حکم صادر شده وجود ندارد. اگر دلیل فرجام خواهی کیفری اعتراض به صلاحیت دادگاه یا قاضی باشد، ارائه فرجام خواهی کیفری جایز است.

بیشتر درباره جرایم قابل فرجام خواهی کیفری بخوانید با مطلب وکیل اعدام.

 

جهات فرجام خواهی کیفری

مطابق با ماده 464 قانون آیین دادرسی کیفری، جهات فرجام خواهی در امور کیفری عبارت است از:

 • این ادعا که قوانین در خصوص تقصیر متهم و مجازات قانونی او رعایت نشده است.
 • این ادعا که اصول دادرسی رعایت نگردیده که براساس آن رای دادگاه بی اعتبار گردیده است.
 • مستندات با مدارک موجود در پرونده مطابقت نداشته باشد.

 

اشخاص دارای حق فرجام خواهی

چنانچه بدنبال تنظیم و تحویل دادخواست فرجام خواهی در امور کیفری و یا حقوقی هستید، بهتر است ابتدا با افرادی که از نظر قانون حق فرجام خواهی دارند آشنا باشید. این افراد شامل:

 • شخصی که حکم علیه او صادر گردیده، وکیل و یا نماینده قانونی او.
 • مدعی خصوصی، شخص شاکی، وکیل و یا نماینده قانونی او.

 

مدت زمان رسیدگی به فرجام خواهی

مطابق با ماده 431 قانون آیین دادرسی، اشخاص مقیم ایران به مدت بیست روز پس از ابلاغ رای حضوری دادگاه  نخستین یا بیست روز پس از انقضای مهلت واخواهی در رای غیابی دادگاه نخستین حق فرجام خواهی در امور کیفری را دارند. برای افراد مقیم خارج از کشور، به مدت دو ماه از تاریخ ابلاغ رای حضوری نخستین و یا انقضای مهلت واخواهی این حق جهت فرجام خواهی در امور کیفری وجود دارد. توجه داشته باشید که این مدت زمان اعلام شده مانند سایر مواعد قانونی اعمال می گردد و در عمل ممکن است بیشتر از این زمان نیز طول بکشد.

مراحل فرجام خواهی کیفری

براساس ماده 439 آیین دادرسی، فردی که به دنبال فرجام خواهی در امور کیفری است باید دادخواست خود را ابتدا به دفتر دادگاه صادرکننده رای نخستین و یا رای تجدید نظر تحویل دهد. پس از ثبت دادخواست رسیدی که شامل نام فرجام خواه، طرف دعوا، تاریخ تسلیم و شماره ثبت به فرجام خواه داده می شود. این شماره و تاریخ در دادخواست ثبت شده و تاریخ فرجام خواهی در نظر گرفته می شود. در صورتی که فرجام خواهی در مدت زمان مقرر صورت گیرد، دفتر دادگاه صادر کننده رای ، پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال می کند. در صورتی که دادخواست فرجام خواهی در امور کیفری فاقد یکی از شرایط قانونی باشد، مدیر دفتر دادگاه در مدت دو روز نقایص را به فرجام خواه ابلاغ کرده و اعلام می دارد که فرد موظف است در مدت 10 روز از تاریخ ابلاغ نسبت به رفع نقایص اقدام کند.

لازم به ذکر است، مطابق با ماده 438 آیین دادرسی، چنانچه فرجام خواه زندانی باشد، از پرداخت هزینه های دادرسی معاف می گردد.

 

زمان فرجام خواهی کیفری

مطابق با ماده 398 قانون آیین دادرسی مدنی، ابتدای مهلت فرجام خواهی در امور کیفری به صورت زیر است:

 • در خصوص احکام و قرارهای قابل فرجام خواهی از دادگاه تجدید نظر استان، مهلت فرجام خواهی از تاریخ ابلاغ رای در نظر گرفته می شود.
 • در صورتی که رای صادر شده از دادگاه نخستین باشد، مهلت فرجام خواهی از تاریخ پایان مهلت تجدید نظر خواهی در نظر گرفته می شود.

 

وکیل فرجام خواهی در امور کیفری

در مورد فرجام خواهی در امور کیفری، همراهی و حضور یک وکیل متخصص در حوزه فرجام خواهی و آشنا با شرایط و جهات فرجام خواهی در امور کیفری و نحوه پیگیری و پیشبرد دادخواست، اهمیت بسیاری دارد. وکیل در پرونده با محوریت فرجام خواهی در امور کیفری می تواند با تسلط و تجربه کافی در خصوص روند فرجام خواهی و آشنایی با مجمع رسیدگی به دادخواست باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما شود.

 

بهترین وکیل فرجام خواهی در امور کیفری

همواره مشکلات حقوقی به خصوص اگر پای شکایت کیفری و فرجام خواهی در امور کیفری در میان باشد، امری بسیار حساس و در عین حال دشوار و پیچیده است. در چنین شرایطی افراد به دنبال آن هستند تا پرونده های خود را به وکلای باتجربه و متخصص بسپارند. اگر شما نیز بدنبال مناسب ترین وکیل در خصوص موضوع فرجام خواهی در امور کیفری هستید به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا از دانش، آگاهی و مهارت وکیل اطمینان حاصل کنید. در صورت نیاز با وکیل مورد نظر خود و مشاور حقوقی گفت و گو کنید تا به اعتماد و اطمینان لازم برسید. صرفا سن وکیل معیار خوبی برای تعیین مهارت وسابقه نمی باشد. بسیاری از وکلای جوان و آگاه ما توانسته اند پرونده های بزرگ و پیچیده ای را با مهارت و درایت خود به اتمام برسانند. گروه وکلای بزرگمهر متشکل از وکلای با تجربه و فعال در حوزه های مختلف می تواند همراه و مشاور خوبی در خصوص فرجام خواهی در امور کیفری و سایر موضوعات دیگر باشد.

 

هزینه اخذ وکیل فرجام خواهی در امور کیفری

هزینه و حق الزحمه وکالت مبلغی توافق شده بین وکیل و موکل برای رسیدگی و به سرانجام رساندن پرونده فرجام خواهی در امور کیفری می باشد. البته این هزینه ها به پیچیدگی پرونده و سختی کار بستگی دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد و نمی توان مبلغ دقیق و مشخصی را ذکر کرد. چنانچه قصد دارید پرونده خود را در خصوص فرجام خواهی در امور کیفری به جریان بیندازید با مشاوران حقوقی ما در گروه وکلای بزرگمهر تماس حاصل نموده و از شرایط و هزینه ها آگاه شوید.

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده و … )، کیفری و …

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277