طرح شکایت کیفری

 1. خانه
 2. Blogs
 3. طرح شکایت کیفری
تماس با ما

طرح شکایت کیفری

برای اعطای پرونده و آگاهی دقیق از موضوع طرح شکایت کیفری با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

با توجه به تفاوت طرح شکایت کیفری و طرح شکایت حقوقی لازم است افراد قبل از مراجعه به مراجع قضایی و دادگاه و طرح شکایت کیفری و حقوقی خود به منظور اعاده حقوق خود که طبق قانون زیر پا گذاشته شده است، لازم است برای صرفه جویی در زمان و هزینه خود ضمن اخذ وکیل مجرب در زمینه طرح شکایت کیفری و حقوقی، با طرح شکایت کیفری و حقوقی نیز آشنایی داشته باشیم. در این مقاله ضمن تعریف طرح شکایت کیفری و حقوقی به طور کاربردی با طرح شکایت کیفری آشنا می شویم پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

در صورتی که سوالی درباره طرح شکایت کیفری و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

تعریف طرح شکایت کیفری و حقوقی

 

طرح شکایت کیفری مربوط به شکایاتی می شود که طی آن شخص با طرح شکایت کیفری از شخص دیگری که علیه او عملی بر خلاف قانون انجام داده و شکستن قانون توسط مجرم در دادگاه و از نظر قاضی پرونده محرز شناخته شده و به مجازات مشخص شده محکوم می شود.

پس از طرح شکایت کیفری و نوشتن شکواییه طرح شکایت کیفری فرایند رسیدگی به طرح شکایت کیفری توسط دادسرا و مراجع قضایی آغاز می شود و سپس جکم جلب کیفری صادر خواهد شد.

شکایت حقوقی شامل شکایاتی می شود که حقوق شاکی که بیشتر جنبه مالی و مالکیت دارند را در بر می گیرد و مجرم طبق قانون ضرر مالی به شاکی رسانده و با توجه به رأی دادگاه موظف می شود که ضرری که به شاکی وارد کرده را جبران کند. با توجه به تعریف شکایت حقوقی متوجه می شویم که تفاوت های بنیادی بین این نوع شکایت و طرح ان با طرح شکایت کیفری وجود دارد. شکایت کیفری دارای ابعاد و تعاریف مختلفی است که در مقاله دیگر به آن خواهیم پرداخت.

 

تفاوت طرح شکایت کیفری و حقوقی

 

طبق توضیحات بیان شده درباره طرح شکایت کیفری و حقوقی تفاوت های کلی آن ها را در سه مورد به طور خلاصه بیان می کنیم:

 1. شکواییه طرح شکایت کیفری می تواند روی برگه سفید به دادسرا تحویل داده شود و نیازی به استفاده از برگه ها و فرم های مخصوص قوه قضاییه برای طرح شکایت کیفری نمی باشد در حالی که شکواییه طرح شکایت حقوقی باید روی برگه های مخصوص قوه قضاییه به دادگاه تحویل داده شود و استفاده از برگه سفید برای طرح این نوع شکایت مجاز نیست.
 2. طرح شکایت کیفری ابتدا به دادسرا تحویل داده می شود و پس از فرانید طرح شکایت کیفری و بررسی آن توسط نیروی انتظامی باید به دادگاه تحویل داده شود در حالی که طرح شکایت حقوقی باید مستقیما به دادگاه تحویل داده شود.
 3. طرح شکایت کیفری در صورت ارائه درست مستندات لازم و در صورت صلاحدید دادگاه می تواند منجر به مجازات مجرم شود ولی طرح شکایت حقوقی منجر به مجازات نمی شود.

 

شاکی و مجرم در طرح شکایت کیفری

 

شاکی در طرح شکایت کیفری کسی است که قانون علیه او شکسته می شود و طرح شکایت کیفری را به دادگاه تحویل می دهد.

مجرم در طرح شکایت کیفری کسی است که قانون را علیه شاکی شکسته است و شاکی طرح شکایت کیفری خود را علیه او به دادسرا ارائه می کند. جرائم کیفری مانند قتل که نیازمند وکیل اعدام برای مجرم برای دفاع در برابر طرح شکایت کیفری اولیای دم مقتول که همان نقش شاکی را در پرونده قتل دارند.
به عنوان نمونه در شکایت از کارمندان شهرداری، مجرم کارمند یا کارمندان شهرداری و شاکی شما هستید.

 

نحوه طرح شکایت کیفری

 

طرح شکایت کیفری بر خلاف شکایت حقوقی حتی می تواند روی یک برگه سفید به دادگاه تحویل داده شود بنابراین الزامی به استفاده از برگه یا فرم مخصوص برای طرح شکایت کیفری نمی باشد.

شاکی پرونده می تواند برای طرح شکایت کیفری و ادامه فرایند مربوط به آن به نیروی انتظامی یا دادسرا مراجعه کند. لازم به ذکر است اگر شاکی طرح شکایت کیفری را به نیروی انتظامی تسلیم کند، نیروی انتظامی طرح شکایت کیفری شاکی را به دادسرا ارجاع می دهد تا از طولانی شدن پروسه پرونده طرح شکایت کیفری تا حد ممکن جلوگیری شود؛ پس بهتر است شاکی طرح شکایت کیفری خود را به جای نیروی انتظامی به طور مستقیم به دادسرا تحویل دهد. همچنین قبل از شروع طرح شکایت کیفری، مشورت گرفتن از مشاوران حقوقی خبره و اخذ وکیل با سابقه در امر طرح شکایت کیفری علاوه بر صرفه جویی در هزینه و زمان شانس موفقیت طرح شکایت کیفری و پرونده آن را افزایش می دهد.

شاکی باید طرح شکایت کیفری خود را در دادسرای حوزه ای که جرم در آن رخ داده است به مسئولان طرح شکایت کیفری تحویل دهد. لازم به ذکر است تحویل شکواییه طرح شکایت کیفری به دادسرای سایر حوزه ها باعث اتلاف وقت و دوباره کاری در روند طرح شکایت کیفری می شود.

همچنین برای صرفه جویی در زمان شاکیان، ارائه شکواییه طرح شکایت کیفری در سامانه الکترونیکی ثبت شکواییه توسط شاکی یا وکیل پرونده طرح شکایت کیفری امکان پذیر می باشد. با توجه به اهمیت شکواییه طرح شکایت کیفری در ادامه پرونده و ریزه کاری های مربوط به آن، سپردن پرونده و مشورت در زمینه چگونگی نگارش شکواییه طرح شکایت کیفری با وکیل مجرب و با سابقه در زمینه طرح شکایت کیفری توصیه می شود.

 

شکواییه طرح شکایت کیفری

 

همان طور که در ابتدای متن گفته شد، طرح شکایت کیفری می تواند در برگه سفیدی نوشته شود و نیازی به استفاده از برگه های مخصوص قوه قضاییه نمی باشد؛ به این برگه شکایت در روند طرح شکایت کیفری شکواییه می گویند.

شکواییه در طرح شکایت کیفری باید شامل اطلاعات فردی، جزئیات شکایت و سایر موارد مرتبط باشد. لازم به ذکر است با توجه به تفاوت پرونده های کیفری با یکدیگر و لزوم بررسی دقیق طرح شکایت کیفری در پرونده های مختلف مشاوره با وکیل با سابقه درباره جزئیات شکواییه طرح شکایت کیفری شانس موفقیت پرونده را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

 

شاکی خصوصی در طرح شکایت کیفری

 

قبل از بیان این که شاکی خصوصی در طرح شکایت کیفری کیست لازم است بدانیم در بعضی از پرونده های کیفری برای طرح شکایت کیفری و آغاز روند طرح شکایت کیفری نیاز به شکایت توسط شاکی خصوصی می باشد؛ در این موارد طرح شکایت کیفری که انگشت شمار نیستند بر خلاف سایر موارد طرح شکایت کیفری شکایت از سوی شاکی خصوصی و یا وکیل او برای طرح شکایت کیفری و شروع روند شکایت کیفری لازم است و تنها شکایت نماینده ای از سوی شاکی خصوصی نمی تواند منجر به طرح شکایت کیفری و شروع روند حاصل از آن شود دادسرا اجازه طرح شکایت کیفری را در این مورد نخواهد داد.

با توجه به مطالب بیان شده شاکی خصوصی در طرح شکایت کیفری شخص ذی نفعی است که شکایت او برای طرح شکایت کیفری و آغاز فرایند شکایت کیفری ضروری است. منظور از ذی نفع در این تعریف شخصی است که قانون به طور مستقیم توسط مجرم به ضرر او شکسته شده است.

 

مزایای داشتن وکیل برای طرح شکایت کیفری

 

در صورتی که پرونده حقوقی شما مربوط به طرح شکایت کیفری است، بهتر است قبل از هر گونه اقدام قضایی در این مورد با وکیل متخصص و با تجربه در حوزه طرح شکایت کیفری مشورت کنید.

حوزه طرح شکایت کیفری دارای نکات و ریزه کاری های بسیاری می باشد که این موضوع اهمیت اخذ وکیل متخصص که برای سالیان طولانی تجربه درخشان در پرونده های مختلف طرح شکایت کیفری را دارد گوشزد می کند.

اخذ وکیل متخصص برای طرح شکایت کیفری علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه به دلیل شناخت کامل روند پرونده های شکایت کیفری و طرح شکایت کیفری، بهترین دفاعیه و پیگیری برای پرونده شکایت کیفری و طرح شکایت کیفری را تضمین می کند.

 

هزینه گرفتن وکیل برای طرح شکایت کیفری

 

هزینه و حق الوکاله پرونده طرح شکایت کیفری مانند سایر پرونده ها مبلغی توافقی بین وکیل و موکل و بر اساس موارد مختلف حقوقی و ریزه کاری ها می باشد.

لازم به ذکر است پرونده های کیفری و طرح شکایت کیفری دارای نکات زیاد و انواع مختلفی با توجه به سختی و حجم پرونده می باشند که با بیان تمام این موارد به این نکته دست می یابیم که اخذ وکیل مجرب و متخصص در طرح شکایت کیفری علاوه بر اطمینان موکل از پیگیری پرونده خود به بهترین شکل ممکن توسط وکیل، شانس موفقیت پرونده کیفری و طرح شکایت کیفری را چندین برابر می کند.

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده،و…)، کیفری و…

 

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای ما می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. تلفن: 02144428277

 

 

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام.برای من پیامی اومده که اعلام شده از من شکایت کیفری شده همراه با شماره پرونده و حکم هم صادر شده در صورتی که من کاری انجام ندادم و هیچ ابلاغیه ای هم برای من تا قبل از این نیومده بوده. الان باید به دادسرا مراجعه کنم؟ لازم هست از طریق وکیل پیگیری کنم؟

  پاسخ
  • Avatar
   گروه وکلای بزرگمهر
   آبان 15, 1399 5:12 ق.ظ

   با سلام. بله به دادسرا مراجعه کنید اما از طریق سامانه ثنا مطمئن شوید که ابلاغیه ای برای شما ارسال نشده است. پس از آن می توانید در خصوص احقاق حق خود در این باره، با کمک و از طریق یک وکیل متخصص روند پرونده خود را دنبال کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277