طرح شکایت حقوقی

 1. خانه
 2. Blogs
 3. طرح شکایت حقوقی
تماس با ما

طرح شکایت حقوقی

در صورتی که می خواهید یک طرح شکایت حقوقی را تنظیم کنید باید فرم مخصوص طرح شکایت حقوقی را از دادگاه بگیرید زیرا این دادخواست با طرح شکایت کیفری تفاوت های زیادی دارد و وجود یک وکیل با تجربه که زمینه کار و فعالیت در این زمینه را دارد می تواند بسیار موثر باشد و بهترین نتیجه را در طرح شکایت حقوقی برای ما به ارمغان بیاورد. البته در اکثر پرونده های طرح شکایت حقوقی وجود یک وکیل برای ادامه روند الزامی است.

با توجه به اهمیت موضوع طرح شکایت حقوقی، پیشنهاد می شود جهت پیگیری و پیشبرد مشکل خود با وکلای متخصص و مجرب در این حوزه مشورت نموده و از همراهی آن ها بهره مند گردید.

برای اعطای پرونده و آگاهی دقیق از موضوع طرح شکایت حقوقی با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی درباره موضوع طرح شکایت حقوقی داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

طرح شکایت حقوقی چیست؟

در یک دعوای حقوقی ابتدا باید طرح شکایت حقوقی خود را روی یک صفحه مخصوص که از دادگاه تهیه می شود و برای طرح شکایت حقوقی است تهیه نمود. این برگه حقوقی مخصوص را می توان به صورت رایگان از دادگاه حقوقی تهیه کرد و سپس طرح شکایت حقوقی را انجام داد. طرح شکایت حقوقی در زمینه های مختلفی مثل کلاهبرداری، شکایت از کارمندان شهرداری، فریب و غیره صورت می گیرد که طرح شکایت حقوقی مناسب که توسط افراد خبره صورت می گیرد می تواند بسیار راه گشا باشد و زیان وارد شده به افراد از طریق طرح شکایت حقوقی می تواند جبران شود.

 

شکایت حقوقی چیست؟

در شکایت حقوقی ما نقض حقوق افراد و هم چنین خسارت های مالی را شاهد هستیم که در آن ها امکان طرح شکایت حقوقی وجود دارد و این حقوق به 2 دسته اموال و اشخاص طبق قانون مدنی تقسیم شده اند. از جمله حقوقی که در دسته اموال مطرح می شوند اجاره یا خرید و فروش یک ملک است و حقوقی که در قانون مدنی از آن ها به عنوان حقوق اشخاص اشاره شده است می توان به طلاق فرد و یا ازدواج وی اشاره کرد و با مشاهده هر یک از این موضوعات می توان علیه فرد انجام دهنده آن ها در دادگاه طرح شکایت حقوقی را تنظیم کرد.

 

شکایت کیفری چیست؟

در این نوع از دعوا فرد مرتکب یک نوع جرم می شود و شاکی پرونده شکایت کیفری، از دادگاه تقاضای مجازات مجرم را دارد. از نکات مهمی که در این جا می توان به آن اشاره کرد این است که طبق قانون مجازات اسلامی هیچ عملی جرم نخواهد بود مگر این که خلاف آن ثابت شود. یعنی ابتدا باید از اینکه فرد مرتکب جرم شده مطمئن شد و سپس علیه او به دادگاه اعتراض کرد. از مواردی که قانون مجازات اسلامی آن ها را جرم تعیین کرده و می توان علیه آن ها شکایت کیفری را انجام داد می توان به کلاهبرداری، فروش مال غیر، سرقت و غیره اشاره کرد که البته هریک از این موارد نیاز به اثبات دارد و نیاز است قطعیت انجام آن ها به اثبات دادگاه برسد در غیر این صورت طرح شکایت کیفری معنایی نخواهد داشت البته بهتر است قبل از شروع هرگونه اقامه دعوی در دادگاه به یک وکیل مجرب مراجعه کرد و از او درباره آن که جرم صورت گرفته آیا واقعا جرم است یا خیر به مباحثه پرداخت.

لازم به ذکر است که بعضی موارد مانند شکایت مجدد پس از منع تعقیب، بسته به آن مورد شکایت می توان فهمید که باید برای طرح شکایت کیفری اقدام کرد و یا حقوقی.

 

تفاوت طرح شکایت حقوقی و کیفری

در طرح شکایت حقوقی و کیفری تفاوت های بسیاری وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد.

در شکایت کیفری دادگاه برای مرتکب جرم مجازات تعیین می کند اما در طرح شکایت حقوقی دادگاه برای مرتکب جرم مجازاتی را در نظر نمی گیرد بلکه او را به پرداخت حق قانونی دیگران ملزم خواهد دانست.
در طرح شکایت حقوقی حتما دادخواست مورد نظر باید در برگه مخصوصی که از دادگستری گرفته می شود نوشته شود در غیر این صورت مورد پذیرش نخواهد بود ولی در شکایت کیفری می توان طرح شکایت را در هر برگه ای نوشت و آن را به دادگاه برد.
تفاوت دیگری که می توان از آن نام برد این است که در طرح شکایت کیفری دادخواستی که درخواست رسیدگی به آن وجود دارد باید به طور مستقیم به دادگاه فرستاده شود اما در طرح شکایت حقوقی پرونده فرد پس از بررسی در دادسرا و انجام بررسی های لازم توسط کلانتری و دادسرا در صورت لزوم به دادگاه فرستاده می شود.
در مورد درخواست تجدید نظر نیز همین وضع حاکم است یعنی در طرح شکایت حقوقی فقط وکیل دادگستری می تواند در خواست تجدید نظر بدهد و طرح شکایت حقوقی را از پیش ببرد اما در شکایت کیفری خود فرد هم می تواند به نظر دادگاه اعتراض کند و درخواست تجدید نظر را بدهد.
از دیگر تفاوت های طرح شکایت حقوقی و کیفری این است که در طرح شکایت حقوقی به طور معمول به حضور یک وکیل با تجربه نیاز است به خصوص اگر مبلغ از 1 میلیون تومان بیشتر باشد و موضوع مورد دادرسی یک موضوع مالی باشد اما در شکایت کیفری می توان دادخواستی را که به بررسی نیاز دارد توسط خود شخص به دادگستری داده شود.
یکی دیگر از تفاوت های طرح شکایت حقوقی و کیفری در این است که پرونده طرح شکایت حقوقی با رضایت دادن شاکی و دادن حق وی از طرف متهم خاتمه می یابد ولی در شکایت های کیفری حتی با پس گرفتن پرونده شکایت و رضایت دادن شاکی آن پرونده در دادگاه بسته نخواهد شد از جمله مواردی که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد این است قتل صورت گرفته توسط متهم حتی اگر شاکی رضایت دهد و او را ببخشد این پرونده شکایت کیفری در دادگاه بسته نخواهد شد.
از اصلی ترین تفاوت های طرح شکایت حقوقی و شکایت کیفری این است که در طرح شکایت حقوقی به کسی که شکایت می کند به او خواهان گفته می شود و به کسی که از او شکایت شده است خوانده می گویند و از طرف دیگر عنوان پرونده طرح شکایت حقوقی که در این جا صورت می گیرد خواسته است اما در شکایت هایی که موضوع آن ها کیفری است به کسی که شکایت می کند شاکی می گویند و به کسی که از او شکایت شده است متهم یا متشاکی می گویند و عنوان پرونده نیز در شکایت های کیفری اتهام است.
یکی از تفاوت های مهم که در طرح شکایت حقوقی و کیفری وجود دارد این است که در طرح شکایت حقوقی برای خوانده یعنی کسی که بر علیه او شکایتی صورت گرفته است از سوی دادگاه اخطاریه صادر می شود اما در شکایت کیفری برای متهم از سوی دادگاه احضاریه صادر خواهد شد.
همان گونه که گفته شد طرح شکایت حقوقی و کیفری با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند که با توجه به نکات گفته شده در بالا می توان به راحتی تفاوت های میان طرح شکایت حقوقی و کیفری را یافت. البته در بعضی موارد می توان هم اقدام به طرح شکایت حقوقی کرد و هم کیفری. مثلا در صورت عدم پرداخت نفقه فرزند توسط هرکدام از والدین پس از طلاق توافقی، فرد مقابل می تواند اقدام به طرح شکایت حقوقی و یا کیفری نسبت به والدی که اقدام به پرداخت نفقه نکرده است بکند.

نحوه طرح شکایت حقوقی

برای طرح شکایت حقوقی ارائه دادخواست به دادگاه الزامی است تنها زمانی دادگاه به دعوایی که راجع به طرح شکایت حقوقی صورت گرفته است توجه می کند که یک دادخواست رسمی وجود داشته باشد. از نکات مهم در تهیه دادخواست طرح شکایت حقوقی این است که روی برگه مخصوص به آن نوشته شود و برای طرح این نوع دادخواست طرح شکایت حقوقی نیازمند حضور یک وکیل هستیم از دیگر نکات مهم این است که امضا فرد دادخواست دهنده طرح شکایت حقوقی باید زیر دادخواست وجود داشته باشد. در صورت وجود نداشتن امضا بر روی دادخواست پرونده طرح شکایت حقوقی این دادخواست از نظر دادگاه غیر معتبر بوده و طرح شکایت حقوقی صورت گرفته صحیح نمی باشد حتی اگر تمام موارد لازم و ذکر شده را برای دادخواست طرح شکایت حقوقی رعایت کرده باشد باز هم طرح شکایت حقوقی او مورد قبول نیست. از دیگر مواردی که باید در طرح شکایت حقوقی به آن توجه کرد نوشتن مشخصات فردی مثل نام، نام خانوادگی و غیره است که باید در دادخواست طرح شکایت حقوقی نوشته شوند و در صورتی که برای اجرا دادخواست طرح شکایت حقوقی یک وکیل داشته باشیم باید مشخصات او نیز در دادخواست طرح شکایت حقوقی نوشته شود نکته مهمی که در دادخواست طرح شکایت حقوقی وجود دارد این است که با توجه به ماده 56 قانون داریم اگر نشانی محل سکونت خواهان در دادخواست طرح شکایت حقوقی نباشد وی فقط دو روز مهلت دارد تا نشانی خود را به ددگاه تسلیم کند در غیر این صورت دادخواست طرح شکایت حقوقی توسط دادگاه رد خواهد شد که این رد دادخواست طرح شکایت حقوقی بدون هیچ گونه اطلاع قبلی است.

در زمینه طرح شکایت حقوقی دو ماده قانونی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

ماده 61: مطابق با این ماده بهایی که برای هزینه دادرسی و تجدید نظر خواهی از شکایت کننده پرونده گرفته می شوند دقیقا همان مبلغ ذکر شده در دادخواست طرح شکایت حقوقی مگر این که قانون خود هزینه دیگری را برای پرونده طرح شکایت حقوقی تعیین کند.

ماده 62: در این ماده بهایی که فرد باید بپردازد تشریح شده است که در این جا به یک بند آن اشاره می کنیم: اگر بهایی که باید پرداخت شود وجه رایج کشور باشد بهای پرداخت شده در پرونده طرح شکایت حقوقی همان مبلغ ذکر شده می باشد اما اگر بهایی که باید پرداخت شود وجه خارجی باشد در این صورت باید ارزیابی آن را به بانک مرکزی سپرد و با توجه به تاریخی که در آن دادخواست طرح شکایت حقوقی صورت گرفته است بهای پرداخت شده برای پرونده طرح شکایت حقوقی را به صورت روز تقدیم کرد.

 

بهترین وکیل طرح شکایت حقوقی

معیار های زیادی وجود دارد که باید در هنگام انتخاب وکیل طرح شکایت حقوقی خوب به آن توجه داشت. قبل از هرگونه تصمیم باید ابتدا در مورد سابقه و نحوه عملکرد وکیل طرح شکایت حقوقی در دعاوی کیفری مورد نظر تحقیق کرد و حتی می توان در صورت امکان جلسه مشاوره با وکیل طرح شکایت حقوقی برگزار کرد.

نکات مهمی که باید به آن توجه داشت میزان مهارت، سابقه کاری و تجربه و البته تخصص وکیل طرح شکایت حقوقی در حرفه خود است. منظور از سابقه کاری و تجربه کافی این مسئله نیست که شما حتما باید به دنبال وکیل طرح شکایت حقوقی با سن بالا باشید بسیاری از وکیل های متخصص و با تجربه با سن پایین هستند که با مهارت تمام، خیلی بهتر توانایی رسیدگی و سرعت بخشیدن به روند پرونده های کیفری طرح شکایت حقوقی را دارند.

 

مزایای داشتن وکیل طرح شکایت حقوقی

در صورتی که پرونده کیفری در حوزه طرح شکایت حقوقی دارید، قبل از هر گونه اقدامی تصمیم به اخذ وکیل طرح شکایت حقوقی متخصص بگیرید. چرا که موضوع طرح شکایت حقوقی در قانون بسیار حساس و دقیق بوده و بسیاری از موارد ممکن است سرنوشت پرونده شما را به طور کلی تغییر دهد و به همین دلیل اخذ وکیل طرح شکایت حقوقی متخصص و با تجربه مزایای خوبی برای شما به همراه خواهد داشت.

وکیل طرح شکایت حقوقی متخصص و با تجربه، به تمامی امور دادگاهی آگاه است و قبل از انجام هرگونه دعوی یا شکایت آن موضوع را تحلیل و مورد بررسی قرار داده و این موضوعات را با شما در میان می گذارد. وکیل طرح شکایت حقوقی خود پیگیر پرونده شما می باشد و می کوشد بهترین دفاع برای پرونده شما داشته باشد بدون نیاز به حضور شما نیز می تواند تمامی کارهای شما را انجام داده و سبب آسودگی خاطر قوت قلب شما می شود.

از مزایای دیگر داشتن وکیل طرح شکایت حقوقی خوب صرفه جویی در وقت و هزینه شما می باشد. چرا که آگاهی به روند کلی پرونده های طرح شکایت حقوقی ، همچنین تخصص در مواد و تبصره های قانون، می تواند بسیار سرنوشت ساز بوده و در وقت و هزینه های شما به میزان قابل توجهی صرفه جویی نماید.

 

قیمت گرفتن وکیل طرح شکایت حقوقی

هزینه و حق الزحمه وکالت طرح شکایت حقوقی مبلغی توافق شده بین وکیل طرح شکایت حقوقی و موکل برای رسیدگی و به سرانجام رساندن پرونده طرح شکایت حقوقی موکل می باشد.

البته این هزینه ها به نوع پرونده طرح شکایت حقوقی و سختی کار بستگی دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد و نمی توان مبلغ دقیق و مشخصی را ذکر کرد.

به طور کلی وکیل طرح شکایت حقوقی می تواند با دارا بودن توانایی و تحصیلات لازم در پرونده های کیفری برای طرح شکایت و پیشبرد پرونده به ما کمک کند. در پایان امید است بدون داشتن وکیل طرح شکایت حقوقی و حتی مشاوره، در دادگاه کیفری اقدام به طرح شکایت نکنید.

 

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده و…)، کیفری و…

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی از جمله دعاوی کیفری می باشد. با اعتماد به وکلای این مجموعه می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.  02144428277 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277