دستور موقت تحویل فرزند

 1. خانه
 2. Blogs
 3. دستور موقت تحویل فرزند
تماس با ما

 دستور موقت تحویل فرزند

در قانون مدنی حضانت از فرزند تکلیفی است که قانون گذار بر عهده ی والدین می گذارد بر اساس قانون حضانت فرزند در صورت جدایی والدین از یک دیگر تا سن هفت سالگی فرزند باید نزد مادر بماند و بعد از هفت سالگی حضانت فرزند بر عهده ی پدر می باشد و اگر یکی از والدین صلاحیت نگهداری فرزند را نداشته باشد طبق تشخیص دادگاه این حضانت بر عهده ی والد دیگر قرار می گیرد و پس از بلوغ فرزند موضوع حضانت منتفی می شود و فرزند می تواند با اختیار و انتخاب خود نزد پدر یا مادر خویش زندگی کند هم چنین دادگاه خانواده طی یک مهلت تعیین شده حق ملاقات را برای والد دیگر تعیین می کند تا بتواند فرزند خود را در تاریخ و وقت تعیین شده ملاقات نماید. در بعضی موارد بروز اختلافات و مشکلات در بین والدین مانع از انجام این ملاقات ها می شود و قانون گذار به همین منظور حکم بازداشت را برای والدی که در ملاقات فرزند ایجاد ممانعت کرده در نظر می گیرد دستور موقت تحویل فرزند از جمله اقدامات تامینی است که فرد ذی نفع یا وکیل او قبل از شروع دعوا یا پس از آن می تواند به مرجع گیرنده تقدیم نماید و مرجع زمانی که رسیدگی به این دعوا لازم و ضروری باشد به این درخواست دستور موقت تحویل فرزند رسیدگی می کند.

دستور موقت تحویل فرزند زمانی صادر می شود که تکلیف حضانت فرزند و ملاقات او مشخص نیست و تاخیر در تصمیم گیری در خصوص حضانت فرزند باعث آسیب های غیر قابل جبرانی به فرزند شود. بر طبق ماده ی 7 قانون حمایت از خانواده در دعاوی طلاق برای مواردی از قبیل حضانت، ملاقات فرزند، نفقه و امثال آن که تعیین تکلیف آن ها فوریت دارد دستور موقت تحویل فرزند را صادر می کند.

با توجه به اهمیت موضوع تحویل فرزند و پیچیدگی های مساله دستور موقت تحویل فرزند، پیشنهاد می شود جهت پیگیری و پیشبرد مشکل خود با وکلای متخصص و مجرب در این حوزه مشورت نموده و از همراهی آن ها بهره مند گردید.

برای اعطای پرونده و آگاهی دقیق از چگونگی دستور موقت تحویل فرزند با شماره 02144428277تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت پاسخ سوال های: دستور موقت تحویل فرزند در چه مواردی مطرح می شود؟ کدام مراجع قضایی صلاحیت صدور دستور موقت تحویل فرزند را دارند؟ آیا می توان به صدور دستور موقت تحویل فرزند اعتراض کرد؟ و… حتما این مقاله را مطالعه کنید و در صورتی که سوالی درباره دستور موقت تحویل فرزند داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند. اما پیشنهاد می کنیم که قبل از هر گونه اقدامی در زمینه دستور موقت تحویل فرزند حتما با یک مشاور حقوقی یا یک وکیل متخصص مشورت کنید.

موارد دستور موقت تحویل فرزند

ممکن است والدین فرزند به مشکل بخورند مانند رابطه نامشروع داشتن طرف مقابل که طرف دیگر با کمک وکیل رابطه نامشروع این را ثابت کند و بعد به سراغ حضانت فرزند برود. تعیین این که چه اموری نیاز به تعیین تکلیف فوری در زمینه دستور موقت تحویل فرزند دارند را نمی توان خلاصه بندی کرد چرا که در بعضی مواقع در یک دعوی ممکن است در صورت عدم صدور دستور موقت تحویل فرزند خسارت وارد شده به یکی از طرفین دعوی به حد زیادی برسد. پس در مواردی که در زمان اجرای حکم مشکلاتی پیش بیاید و برای ممانعت از خسارت طرفین دعوی نیازمند صدور دستور موقت تحویل فرزند می باشد.  اگر والدین در مورد موضوع حضانت فرزند در صورت ازدواج پدر به تفاهم در مورد ملاقات فرزند نرسند دادگاه در جهت مکان وزمان ملاقات و دستور تحویل فرزند رای صادر می کند.

رای دادگاه در زمینه دستور موقت تحویل فرزند چیست؟

دادگاه می تواند بر اساس ماده 7 قانون حمایت از خانواده بدون تایید رئیس حوزه ی قضایی دستور موقت تحویل فرزند را صادر کند که به مدت شش ماه اعتبار دارد و پس از گذشت شش ماه اگر تصمیمی اتخاذ نشده باشد دستور موقت تحویل فرزند لغو می گردد.

ویژگی های دستور موقت تحویل فرزند

یک دستور موقت تحویل فرزند باید ویژگی هایی داشته باشد که این ویژگی ها عبارتند از:

 • اصل دعوا باید قابل طرح در دادگاه باشد
 • خواسته ی دستور موقت تحویل فرزند باید متناوب از خواسته ی دعوا باشد.
 • این دستور موقت تحویل فرزند یک خواسته ی دائمی یا همیشگی نیست.
 • در صدور دستور موقت تحویل فرزند باید فوریت وجود داشته باشد.
 • در صدور دستور موقت تحویل فرزند دادگاه یک تامین مناسب از خواهان برای جبران خسارت های احتمالی می گیرد.
 • دستور موقت تحویل فرزند تا صدور رای نهایی پا بر جا می ماند حتی اگر این دستور بر علیه خواهان باشد.
 • برای اجرای دستور موقت تحویل فرزند باید از حوزه ی قضایی تایید اجرای دستور گرفته شود.
 • در خصوص تامین اخذ شده از متقاضی دستور موقت تحویل فرزند یا رفع اثر از آن چنان چه ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ رای برای مطالبه ی خسارت طرح دعوا نشود به دستور دادگاه از مال مورد تامین رفع توقیف خواهد شد.
 • در خواست صدور دستور موقت تحویل فرزند مستلزم پرداخت هزینه ی دادرسی معادل دعاوی غیر مالی است.

چه مراجعی صلاحیت صدور دستور موقت تحویل فرزند را دارند؟

صلاحیت رسیدگی به صدور دستور موقت تحویل فرزند به سه بخش تقسیم می شود:

اگر اصل دعوا در دادگاهی مطرح شود صلاحیت صدور دستور موقت تحویل فرزند بر عهده ی همان دادگاه است.

اگر در روند اجرای حکم مشکلاتی پیش آید همان دادگاهی که حکم توسط آن اجرا می شود صلاحیت صدور دستور موقت تحویل فرزند را دارا می باشد.

دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را داشته باشد می تواند دستور موقت تحویل فرزند را صادر کند. هزینه های لازم در خصوص نفقه و اجرت المثل  و نگهداری فرزند توسط دادگاه با رعایت اوضاع فرزند و والدین تعیین می گردد.

 رفع اثر از دستور موقت تحویل فرزند چیست؟

اگر خواهان دستور موقت تحویل فرزند دستور موقت را قبل از اقامه ی دعوی اصلی بخواهد و دادگاه نیز دستور موقت تحویل فرزند را صادر کرده باشد، درخواست کننده باید به مدت ده روز در مورد تقاضای خود دلایل لازم را به دادگاه ارائه کند. اگر طرف دعوی تامینی متناسب با دستور موقت تحویل فرزند بدهد دادگاه از دستور موقت تحویل فرزند رفع اثر می نماید. برای القای دستور موقت تحویل فرزند و رفع اثر از آن درخواست ذی نفع الزامی می باشد و دادگاه خانواده نمی تواند رأساً قرار دستور موقت تحویل فرزند را القا و از آن رفع اثر نماید و دادگاه در مورد لغو دستور موقت تحویل فرزند و رفع اثر از آن در صورت دادن تامین از سوی خوانده مختار است و از این جهت تکلیفی بر عهده ی دادگاه نمی باشد

 اعتراض به صدور دستور موقت تحویل فرزند

قبول یا رد دستور موقت تحویل فرزند براساس ماده 325 قانون دادرسی مدنی قابل اعتراض تجدید نظر و فرجام خواهی نیست ولی درخواست کننده می تواند ضمن تقاضای تجدید نظر به رای نسبت به آن در خواست رسیدگی کند.

تنظیم درخواست دستور موقت تحویل فرزند

یکی از مسائل سختی که والدین بعد از جدایی و طلاق با آن روبرو می شوند مسئله ی حضانت و تحویل فرزند می باشد. چون در بعضی موارد والدین از اجرایی کردن دستور دادگاه مبنی بر ملاقات و تحویل دادن فرزند سر پیچی می کنند بنابراین گرفتن دستور موقت تحویل فرزند یک نوع دادرسی فوریتی است که باید توسط دادگاه صادر شود.

دستور موقت تحویل فرزند در مورد طفل شیر خوار

دستور موقت تحویل فرزند دستوری است که اگر قاضی به طور صحیح و به موقع از آن استفاده کند جلوی بسیاری از تجاوزات و اختلافات گرفته می شود. هر گاه زوجه پس از صدور دستور موقت تحویل فرزند در مورد حضانت فرزند شیرخوار خود از تحویل گرفتن فرزند خودداری کند طبق ماده واحده قانون مربوط به حق حضانت دادگاه صادر کننده حکم وی را مجبور به عدم ممانعت یا گرفتن طفل می کند و در صورت مخالفت به حبس تا اجرای حکم محکوم خواهد نمود و در این جا دستور موقت تحویل فرزند صادر و فورا به اجرا گذاشته می شود.

 اخذ وکیل برای دستور موقت تحویل فرزند

بهترین وکیل برای دستور موقت تحویل فرزند چه کسی است؟ ویژگی های یک وکیل خوب برای دستور موقت تحویل فرزند چیست؟

بهترین وکیل برای دستور موقت تحویل فرزند وکیلی است که در زمینه موضوعات و پرونده های مرتبط با دستور موقت تحویل فرزند تجربه و تخصص کافی داشته باشد و با تکیه بر دانش و آگاهی خود و بهره گیری از اطلاعات در مورد پرونده، بتواند از فردی که وکالت وی را بر عهده گرفته، به خوبی دفاع کند و اقدامات لازم را در جهت پیروزی در دعوای دستور موقت تحویل فرزند اجرا کند.

در صورت نیاز به یک وکیل در زمینه دستور موقت تحویل فرزند می توانید از مشاوره حقوقی گروه وکلای بزرگمهر که بهترین و متخصص ترین وکلا را در سراسر کشور که دارای سابقه درخشان و پرونده های موفق در طی سال های اخیر می باشند بهره مند شوید.

 مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقراری ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روز ترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از آخرین قوانین کشور
 • برخورد مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده و…)، کیفری و … .
 • گروه وکلای بزرگمهر با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای ما می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277