درخواست طلاق توافقی

 1. خانه
 2. Blogs
 3. درخواست طلاق توافقی
تماس با ما

درخواست طلاق توافقی

برای اعطای پرونده و اخذ بهترین وکلای تهران و برای پیگیری امور مربوط به طلاق توافقی با شماره   02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی درباره بهترین وکلای تهران در زمینه طلاق توافقی و یا نیاز به مشاوره حقوقی درباره طلاق توافقی دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند

 

طلاق توافقی

طلاق توافقی به معنای آن است که طلاق به توافق دو طرف انجام می پذیرد. در طلاق ‌های دیگر درخواست طلاق از دادگاه، به درخواست زوج یا زوجه است. اما در درخواست طلاق توافقی زن و شوهر قبل از مراجعه به مراجع قضایی به این نتیجه رسیده اند که اتمام زندگی مشترک به صلاح آن‌ ها خواهد بود و هر دو درخواست طلاق توافقی را به دادگاه خانواده ارائه کرده یا قبل از مراجعه به دادگاه خانواده، در مراکز مشاوره خانواده درخواست طلاق توافقی را مطرح می‌کنند.

در صورتی که زوجین بخواهند درخواست طلاق توافقی به دادگاه بدهند، باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهند. در این موارد زوجین می توانند درخواست طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مشاور خانواده مطرح کنند. در صورت عـدم انصراف زوجین از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موضوعات مورد توافق جهت تصمیم گیری نهایی به دادگاه ارسال می‌کند. برای تسریع در انجام طلاق توافقی می توانید از وکیل کمک بگیرید و فراموش نکنید با توجه به دلیل طلاق می توانید از وکیل متخصص آن موضوع کمک بگیرید مانند وکیل رابطه نامشروع و یا موضوع های دیگر.

یکی از مسائلی که باید در درخواست طلاق توافقی ذکر شود این است که دو طرف باید در موضوعاتی که بالا ذکر کردیم به توافقاتی برسند و تمام توافقات را در درخواست طلاق توافقی ذکر کنند یا در جلسه دادگاه ارائه دهند.
در مجموع بر اساس توافق طرفین، دادگاه در گواهی حکم مربوط به طلاق توافقی را اعلام می نماید و تکلیف جهیزیه، مهریه، نفقه زوجه، نفقه فرزند، اجرت‌المثل زوجه، حضانت فرزند در صورت ازدواج پدر و نحوه ملاقات فرزند با والدین را روشن می‌کند.

 

دادخواست طلاق توافقی

زمانی که زن و شوهر با یکدیگر درخواست طلاق توافقی می‌کنند، باید یک دادخواست طلاق توافقی مشترک که از سمت هر دو طرف به امضا رسیده است، با درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش به منظور اجرای صیغه طلاق را به همراه توافقات خود، به یکی از مراکز دادگاه خانواده تحویل نمایند.
دادگاه هم موظف است در مرحله نخست برای رسیدگی به درخواست طلاق توافقی، زوج و زوجه را به مراکز مشاوره خانواده‌ ای که در کنار دادگاه‌ های خانواده تشکیل شده است، ارجاع دهد تا اگر امکان صلح و سازش بین زوجه وجود دارد، به عنوان آخرین تلاش برای جلوگیری از طلاق کارشناسان مربوط به این حوزه اقدامات لازم را انجام دهد.
اگر مشاوران خانواده این مراکز موفق شدند که زوج و زوجه را از طلاق منصرف کنند، برای مختومه کردن موضوع مراتب را صورت جلسه کرده و به دادگاه مربوطه گزارش می‌دهند.
اما اگر برای این مراکز مشاوره نیز اثبات شود که ادامه زندگی مشترک برای زن و شوهر خواهان طلاق، به صلاح نیست یا دو طرف که درخواست طلاق توافقی کردند حاضر به سازش نیستند، موارد توافق طرفین را به دادگاه گزارش کرده و به دادگاه اعلام می‌کند که امکان سازش وجود ندارد.

اگر زوج از پرداخت نفقه و مهریه خودداری کند می توان با طرح شکایت حقوقی دادخواست دریافت نفقه و مهریه را صادر کرد.

 

مراحل طلاق توافقی

البته همان‌ گونه که در بالا اشاره کردیم، زن و شوهر می‌توانند درخواست طلاق توافقی خود را به جای اینکه ابتدا در دادگاه و دادگاه خانواده مطرح کنند، مستقیم در مراکز مشاوره خانواده عنوان کنند تا کارشناسان نظر تخصصی خود را اعلام کرده و سپس نظر کارشناسی را به دادگاه مربوطه و نزد قاضی ببرند.
دادگاه‌ها برای موضوع طلاق به درخواست یکی از زوجین، شرط داوری را برای صدور رأی طلاق قرار می‌دهند؛ به این معنا که زوج و زوجه دو نفر از بستگان خود را جهت داوری معرفی می‌کنند و در صورتی که داوران نیز موفق به ایجاد صلح و سازش بین زن و مرد نشدند، رأی خود را جهت صدور حکم طلاق به دادگاه اعلام می‌کنند.
اما طبق ماده ۲۷ قانون حمایت از خانواده که در سال ۱۳۹۱ مصوب شد، موضوع طلاق توافقی به داوری ارجاع نمی‌شود، به دلیل انکه فرض را بر این می‌گیریم که تلاش مرکز مشاوره خانواده در جهت ایجاد صلح و سازش و بوده است و در این صورت ضرورتی بر داوری موضوع درخواست طلاق توافقی وجود ندارد؛ طلاق توافقی در این مورد با سایر انواع طلاق متفاوت است و در طلاق توافقی نیازی به ارجاع به داوری وجود ندارد.
بر اساس ماده ۲۷ قانون حمایت از خانواده که در سال ۱۳۹۱ مصوب شده، در کلیه موارد درخواست طلاق، به جز درخواست طلاق توافقی، دادگاه باید به منظور ایجاد سازش و صلح موضوع را به داوری ارجاع دهد. دادگاه در این همه ی موارد به جز طلاق توافقی باید با توجه به نظر داوران رای صادر کند و چنانچه آن را نپذیرد، نظریه داوران را با ذکر دلیل رد کند.

 

قانون جدید طلاق توافقی

تا قبل از این زوجین یا وکلای آن ها به دفاتر خدمات قضایی برای ثبت دادخواست طلاق توافقی مراجعه می کردند و دادخواست خود را ثبت می کردند. دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، مجاز به ثبت دادخواست بدون داشتن گواهی مشاور خانواده یا مرکز غربالگری نیستند که به اصطلاح آن را گواهی عدم انصراف از طلاق می گویند.

در تهران برای متقاضیان طلاق توافقی ثبت نام در سایت مربوط به سازمان بهزیستی با همکاری قوه قضاییه اجباری شده است و همین از شرایط جدید طلاق توافقی در تهران است. این مشاوره اجباری فقط برای طلاق توافقی است و فعلا برای طلاق های یک طرفه الزامی نشده است.

 

گواهی عدم امکان سازش در طلاق توافقی

پس از اینکه مرکز مشاوره خانواده به عدم امکان سازش نظر داد، زن و شوهر، قاضی پرونده درخواست طلاق توافقی زوجه را بررسی کرده و چنانچه زوجه در سن باروری باشد، او را برای انجام تست بارداری به پزشک معتمد یا آزمایشگاه معتمد معرفی می کند و پس از گرفتن نتیجه آزمایش، اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می‌کند. مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش زوجه سه ماه از تاریخ صدور گواهی است.
از جمله شرایط مهم برای درخواست طلاق توافقی که در بالا به آن اشاره کردیم، توافق دو طرف در تمام موضوعات زندگی مشترک اعم از حضانت، اجرا گذاشتن مهریه، نفقه و … است.
گواهی عدم امکان سازش نیز همانند بسیاری از احکام قضایی امکان تجدید نظرخواهی و حتی فرجام ‌خواهی دارد؛ اما به دلیل اینکه دو طرف متقاضی طلاق هستند و برای اجرای حکم طلاق نوافقی عجله هم دارند، در بیشتر موارد پس از صدور گواهی عدم امکان مصالحه و سازش، در دفتر دادگاه اعلام می‌کنند به رای صادره اعتراضی ندارند و حق تجدی نظرخواهی خود را ساقط کرده و از اعمال آن، صرف ‌نظر می‌کنند، مدیر دفتر دادگاه گواهی مبنی بر قطعیت دادنامه را به هر دو طرف ارائه می‌دهد.
حال هر دو طرف می‌توانند با این گواهی که در دست دارند، با مراجعه دفاتر ثبت طلاق اقدام به اجرای صیغه طلاق به زندگی مشترک خود پایان دهند.

 

مدت زمان طلاق توافقی

برای سرعت بخشیدن به این امر می توان وکیل مهریه و طلاق کمک گرفت که علاوه بر کاهش این مدت زمان باعث کیفیت بخشیدن به این امر می شود و در بعضی موارد نیز درخواست طلاق توافقی از طرف زن مطرح می گردد که این امر زمانی میسر می شود که زن دارای حق طلاق توافقی در دوران عقد بوده باشد و در آن زمان وکالت طلاق را گرفته باشد از مراحل طلاق توافقی این است که زن به توافق نامه رجوع نکند و مهم ترین سوال در این خصوص این است که طلاق توافقی چقدر طول می کشد، بدون حضور وکلای پایه یک معمولاً ۱۰ تا ۱۵ روز طول می کشد و با حضور وکیل طلاق توافقی حرفه ای و پایه یک گروه وکلای بزرگمهر تنها یک روز زمان نیاز است تا طلاق ثبت و شناسنامه تحویل شما گردد.

 

تعداد جلسات مشاوره در طلاق توافقی

در قوانین جدید طلاق توافقی با توجه به ابلاغ قانون به دادگاه ها در مرحله نخست درخواست طلاق توافقی حضور در دادگاه امکان پذیر نمی باشد و جلسات مشاوره به تعداد ۵ جلسه اجباری می باشد. اما با حضور وکیل طلاق توافقی حرفه ای و مجرب پایه یک گروه وکلای بزرگمهر امکان این وجود دارد تا تمام کارهای لازم توسط وکیل انجام شود.

 

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش

در ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده گفته شده است که مدت زمان اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای تسلیم به دفاتر رسمی ازدواج و طلاق، سه ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی یا قطعی شدن رای است. اگر این گواهی ظرف سه ماه به دفاتر تسلیم نشود یا طرفی که آن را به دفترخانه رسمی طلاق تسلیم کرده است، به مدت سه ماه از تاریخ تسلیم در دفترخانه حاضر نشود یا مدارک لازم را ارائه ندهد، گواهی صادرشده از اعتبار ساقط می‌شود؛ بنابراین زن و شوهر تا سه ماه فرصت دارند گواهی درخواست طلاق توافقی را به یک دفتر رسمی طلاق ارائه داده و اقدام به طلاق کنند.

در صورتی که زوجین در مدت 3 ماه به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نکنند رای دادگاه از درجه اعتبار ساقط می شود و همه توافق‌هایی که گواهی عدم امکان سازش بر مبنای آن صادر شده است، ملغی می‌شود.

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر 

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از آخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده،و…)، کیفری و

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای ما می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277 

 

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام.18 سال است که ازدواج کرده ام و دارای دو فرزند می باشم.از ابتدای ازدواج همسرم دارای سوء رفتار بود و پس از چندی متوجه اعتیاد او شدم ولی بخاطر فرزند و پدر و مادرم تحمل کردم.الان دیگر جانم به لبم رسیده و به هیچ عنوان حاضر به ادامه زندگی نیستم و از طرفی میدانم او حاضر به طلاق نخواهد شد.با چه ترفند و شرایطی باید پیش بروم که به نتیجه برسم؟

  پاسخ
 • باتوجه به مدارکی که ازشون دارم شامل اسکرین شات از پیام و عکس دو نفره ایشان با یک خانم دیگر و اسکرین از پیام های خانم که گفتن با همسرم رابطه دارن میتوانم با عسر و حرج طلاق بگیرم؟

  پاسخ
  • Avatar
   گروه وکلای بزرگمهر
   اردیبهشت 18, 1400 10:03 ق.ظ

   با سلام و وقت بخیر. خیر. عسر و حرج شامل مواردی می شود که زندگی را برای همسر غیر قابل تحمل می کند و با آزار و اذیت همراه است. شما می توانید از طریق اثبات رابطه نامشروع ایشان، جهت طلاق خود اقدام بفرمایید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277