دادخواست مطالبه مهریه

 1. خانه
 2. Blogs
 3. دادخواست مطالبه مهریه
تماس با ما

دادخواست مطالبه مهریه

برای اعطای وکالت به وکیل دادخواست مطالبه مهریه با شماره 02144428277 تماس بگیرید.
در صورتی که تنها نیاز به مشاوره دارید، سوال خود را در کامنت های انتهای این صفحه بپرسید. مشاورین حقوقی ما در کوتاه ترین زمان به سوالات شما پاسخ می دهند.

مهریه یک حق است که زنان دارند و طبق این حق قانونی، می توانند نسبت به دادخواست مطالبه مهریه اقدام کنند. راه هایی که همگی پس از امتناع زوج از پرداخت حق شرعی و قانونی، آغاز می شود. هر چیزی که ارزش مالی داشته باشد و بتوان در اقتصاد، برای آن قیمتی تعیین کرد، موضوع مهریه است.

از خانه و اجاره بها گرفته تا حتی تعلیم، مصداق مهریه خواهد بود. مهر، کلمه ای است عربی و در فارسی، معادل کابین بر آن نهاده اند. در بحث مهریه، دارایی مورد نظر است که قابلیت تملک داشته باشد. یعنی دارایی باید دارای ارزش بوده و قابلیت نقل و انتقال داشته باشد.

مثلا مهریه ای که شامل ۲ اسب سفید شاخ دار باشد!، مصداق مهریه نیست. چون هم ارزش نامشخص دارد و هم قابلیت تملک و نقل و انتقال ندارد. مهریه هایی که کالای مشخصی در اقتصاد است، مثل خانه، چون ارزش ذاتی و مستقل دارد، هر زمانی که شوهر، آن را ادا کند، دیگر دینی به همسر ندارد.

این برای مهریه که کالای معینی است صادق است. اما در باب مهریه که وجه رایج مملکت است، صادق نیست. چون ارزش پول در طولانی مدت، کاهش می یابد. لذا، زوج بایستی بر اساس شاخص توریمی که هر سال بانک مرکزی اعلام می کند، دین خود را محاسبه به روز کرده و آن را پرداخت کند. لذا مبلغ مندرج در عقدنامه که پس از گذشت زمان ممکن است بسیار ناچیز باشد، با این شاخص تورمی، تعدیل شده و تجدید ارزیابی خواهد شد.

البته گرفتن مهریه هیچ ربطی به طلاق ندارد ولی قطعا لجاجت دو طرف در طلب مهریه بی تاثیر نیست مثلا ممکن است مرد رابطه نامشروعی داشته باشد و زوج به این وابسته طلب مهریه کند و البته می تواند به کمک وکیل رابطه نامشروع این را ثابت کند و طلاق بگیرد.

تعیین مهریه به توافق طرفین بستگی دارد. رکن عقد نکاح نیست و می توان مهری را تعیین نکرد و پس از عقد زوجین، بر آن توافق کنند. اما اگر در عقدنامه، مهر ذکر شود، یعنی «مهر المسمی» باشد، بایستی به گونه ای ذکر شود که هیچ کدام از طریق یعنی زن و همسرش، نسبت به نوع کمیت و کیفیت آن، تردید و شکی نداشته باشند. یعنی مهریه باید معلوم و مشخص باشد. ما به شما پیشنهاد میکنیم برای دادخواست مطالبه مهریه از وکلای ما استفاده کنید تا در این راه همراه شما باشند.

دادخواست مطالبه مهریه طبق قانون، روالی دارد که پیشنهاد ما به شما مشاوره و یا حتی داشتن وکیل مهریه و طلاق در این زمینه است.اما مطابق قانون، به مجرد عقد، زن، مالک مهری می شود که توافق شده و مشخص است. قانون به زن این حق را داده است که از زمان مالکیت قانونی زن به مهریه، بتواند آن را تصرف کند. پس، دادخواست مطالبه مهریه، از حقوق خاصه زوجه و از دیون ممتازه است.

دادگاه خانواده، از جمله مراجعی است که زوجه قادر است در آنجا، مهریه خود را از همسرش مطالبه کند. زوجه برای مطالبه مهریه، بایستی دادخواست مکتوب خود را تسلیم ادادگاه خانواده دراستان محل سکونت کند. اگر موضوع مهریه، از انواع ملک (غیر منقول) باشد، مثل زمین و خانه، دادگاه محلی که ملک در آن حوزه واقع شده است، صالح خواهد بود.

در زمان ارائه دادخواست مطالبه مهریه زوجه در دادگاه خانواده، وی می تواند به منظور جلوگیری از انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه توسط زوج یا قصد فرار از پرداخت مهریه، خواستار توقیف اموال کند. این موضوع در قالب تامین خواسته در محاکم قضایی، مطرح می شود.

زوجه ، قادر است هزینه های پرداختی مثل هزینه دادرسی که بابت رسیدگی به دعوای دادخواست مطالبه مهریه، بایستی توسط زوجه پرداخت و به حساب دادگستری واریز شود و هم چنین حق الوکاله وکیل را نیز درخواست کند.

بعد از رسیدگی به دادخواست زوجه نسبت به مطالبه مهریه، اگر دادگاه به این نتیجه برسد که زوج، قبلا مهریه همسر را پرداخت نکرده است، زوج را محکوم به پرداخت مهر مطالبه شده می کند.

اما زوج می تواند به حکم صادره اعتراض کند و به این اعتراض در دادگاه دیگری که مرجع بالاتری هست، رسیدگی خواهد شد. اگر حکم اولیه زوجه تایید شود، با مراجعه به دادگاه بدوی یعنی همان دادگاهی که حکم محکومیت زوج را نسبت به پرداخت مهریه صادر کرده است، میتواند نسبت به دادخواست مطالبه مهریه اقدام کند. در این مورد،معرفی مالی از اموال زوج صورت گرفته و تقاضای اجرای حکم قطعی مهریه می کند و شوهر طبق حکم صادره، مکلف به پرداخت مهریه همسر خویش است.

اگر دارایی زوج برای پرداخت دادخواست مطالبه مهریه همسرش کافی نباشد چه باید کرد؟

در این حالت، زوج می تواند دادخواستی با عنوان «اعسار از محکوم به»، تسلیم دادگاه کرده و عنوان کند که گر چه طبق قانون، مکلف به پرداخت مهریه مقرره است، اما به خاطر بیکاری یا درآمد پایین یا بالا بودن تعداد فرزندان یا دلایل مستند دیگر، قادر به پرداخت دادخواست مطالبه مهریه نیست.

یا قادر به پرداخت بخشی از آن نیست. لذا درخواست تقسیط کند. دادگاه می تواند متناسب با وضعیت مالی زوج، میزان قسط را تعیین کند. دومین مرجع صالح برای مطالبه مهریه توسط زوجه، ثبت اسناد است. متفاوت با دادگاه خانواده است همچنین زن می تواند باتوجه به اموال همسر خود و داشتن توانایی پرداخت زوج از اعتراض زوجه به تقسیط مهریه استفاده کند.

مشمول بانوانی است که دارای سند رسمی ازدواج بوده و در آن، به میزان و نوع مهریه اشاره شده باشد. هم چنین، همسر آن ها دارای زمین و مسکن و حساب بانکی باشد. با معرفی این دارایی ها به دایره اجرای ثبت، نسبت به وصول مهریه اقدام میکند. در غیر این صورت، موفق به دریافت مهریه نشده و هزینه دادرسی هم باید پرداخت شود. هزینه دادرسی نیز ۵ درصد مبلغ دادخواست مطالبه مهریه خواسته شده اعلام شده است.

اگر زوج، مالی برای توقیف و پرداخت مهریه نداشته باشد، زوجه قادر است طبق ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، تقاضای بازداشت شوهر را تا روز تادیه کند. اگر زوج اثبات کند که از پرداخت ناتوان است، حبس ندارد. در غیر این صورت، زندان می شود. طبق قانون مجلس شورای اسلامی، میزان مهریه متعارف ۱۱۰ سکه بهار آزادی است.

البته با توافق طرفین می توان، ۱۱۰ سکه را به صورت عندالاستطاعه، وصول کرد. زن می تواند تا زمانی که مهر به او تسلیم نشده، از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد، امتناع کند. به شرطی که تکلیف زوج به پرداخت مهریه، از همان لحظه وقوع عقد، ایجاد شده باشد. اگر با پرداخت مهر، زوجه از تمکین خودداری کند، حق نفقه وی ساقط می شود.

نحوه دادخواست مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده

در صورتی که زن قصد به اجرا گذاشتن مهریه خود را داتشه باشد نیازمند تقدیم دادخواست از سوی او می باشد. در این روش زن می تواند برای دادخواست توقیف و قرار تامین خواسته مهریه را تقاضا نماید و متعاقبا در خواست مطالبه مهریه را با توجه به قرار تامین مطرح نماید و یا به صورت همزمان تقاضای صدور قرار تامین خواسته و درخواست مطالبه ی مهریه نماید. در صورتی که زوجه توانایی پرداخت هزینه دادرسی را نداشته باشد می تواند همزمان با مطالبه مهریه تقاضای اعسار از هزینه دادرسی را از دادگاه درخواست نماید.

در صورتی که زوج فوت نماید، زن می تواند درخواست توقیف ترکه را نیز بنماید و در این صورت دعوی درخواست مطالبه ی مهریه باید به طرفیت وراث متوفی که اموال به جا مانده متوفی را پذیرفته اند در دادگاه طرح و اقامه نماید. میزان هزینه ی دادرسی در مهریه بر اساس نرخ مهریه می باشد که میزان آن سه و نیم درصد از مجموع ارزش مهریه است.

اگر میزان مهریه کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد مرجع صالح برای رسیدگی شورای حل اختلاف است. اگر میزان مهریه مطالبه شده مازاد ۲۰ میلیون تومان باشد، دادگاه خانواده صالح به رسیدگی است. برای ثبت دادخواست مطالبه مهریه باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرد.

پس از مرحله ثبت دادخواست، پرونده به دادگاه خانواده فرستاده می شود. مطابق قانون همزمان با دادخواست مطالبه مهریه و یا قبل از آن می توان قرار تامین خواسته را از دادگاه درخواست کرد. با این توضیح که زوجه یا وکیل او می تواند به جهت جلوگیری از نقل و انتقال اموال از دادگاه تقاضای توقیف اموال کند.

به اینصورت که بدوا اموال زوج توقیف می شود سپس زوج مطلع شود و در ادامه دادگاه وقت رسیدگی برای دادخواست مهریه تعیین می کند. توجه داشته باشید که اگر ظرف مدت ۱۰ روز از زمان صدور قرار تامین خواسته توسط دادگاه، دادخواست مطالبه مهریه ثبت نشود، با درخواست زوج اموال از توقیف آزاد می شود.

بهترین وکیل دادخواست مطالبه مهریه کیست؟

در بسیاری از این موارد ، شرایط بد روحی و فشارهای عصبی ایجاد شده در مورد مشکلات دادخواست مطالبه مهریه فرد، امکان بررسی کامل و تصمیم گیری صحیح و درست درباره انتخاب وکیل دادخواست مطالبه مهریه را از او سلب میکند. حتی در مواقع بسیاری، حتی در موقعیت های بسیاری افراد سودجو در این مواقع سعی میکنند با عناوین تقلبی وکالت با سوء استفاده مالی از شرایط بد افراد با توجه به اینکه کمکی به انها نمیکنند، بلکه باعث اختلاف و اختلال در زمان و هزینه انها میشوند. انتخاب یک وکیل پایه یک دادگستری خبره و باتجربه در حوزه کاری خود نیز می تواند اثر بسیار زیادی در موفقیت پرونده در کمترین زمان ممکن داشته باشد. وکلای باتجربه، به صورت مکرر در دادگاه های قضایی حضور داشته باشند و با تمامی مسیرهای پیشرونده پرونده و شگردهای طرف مقابل برای گمراه کردن مسیر پرونده از جریان اصلی آشنایی داشت و به این ترتیب اجازه نمی دهند،که حقوق حقه موکل شان پایمال شود.

مزایای پیگیری از وکیل دادخواست مطالبه مهریه چیست؟

دادخواست مطالبه مهریه همواره کار به خودی خود کار دشواری می باشد لذا همراهی یک وکیل دادخواست مطالبه مهریه میتواند به راحتی کمک شایانی در سهولت کار به ما بدهد. تماس با گروه وکلای بزرگمهر که مجموعه ای از بهترین وکلای تهران می باشد میتواند راهنمای کامل و جامعی برای انتخاب بهترین وکیل دادخواست مطالبه مهریه باشد.

هزینه وکیل دادخواست مطالبه مهریه چه قدر است؟

هزینه های وکالت شامل حق الوکاله و هزینه سفر و سایر هزینه هایی می شود که وکیل مهریه و طلاق در جهت انجام وظیفه وکالتی خود متحمل می شود. معمولا عمده هزینه وکالت مربوط به حق الوکاله می باشد که بر اساس معیار های مختلفی تعیین می شود. مهمترین معیار تعیین حق الوکاله عرف می باشد که به طور مثال در اصفهان حدود 10 درصد از میزان خواسته شده می باشد که بسته به میزان آن ، هرچقدر مبلغ خواسته بیشتر شود درصد حق الوکاله کمتر می شود و ممکن است در برخی پرونده ها به 3 یا 4 در صد هم برسد. به هر حال در دعاوی حقوقی مثل مطالبه وجه چک , حق الوکاله از تعرفه قانونی کمتر نمی باشد چون وکلا موظف هستند بر اساس آن تمبر مالیاتی ابطال نمایند.

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده، و … )، کیفری و …

 

کانون وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن بهترین وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

تلفن: 02144428277

 

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام. همسر من یک آپارتمان 80 متری داره که تنها داراییش هست و داخلش ساکنه. میخواستم بدونم میتونم برای مطالبه مهریه این ملک رو توقیف کنم؟

  پاسخ
  • Avatar
   گروه وکلای بزرگمهر
   آبان 17, 1399 12:12 ب.ظ

   با سلام. در صورتی که ملک ارزش گذاری شده، در خور ارزش مهریه باشد و همچنین جزو مستثنیات دین نباشد، قابل مطالبه و توقیف خواهد بود.

   پاسخ
 • Avatar
  امیراحسان
  آبان 21, 1399 10:24 ق.ظ

  با سلام. سوالی داشتم با توجه به اینکه همسر من مهریه اش رو بخشیده و به من نوشته دستی دادن ولی الان درخواست مهریه دادن آیا من میتونم با نوشته دستی که از ایشون دارم از دادن مهریه معاف بشم؟

  پاسخ
  • Avatar
   گروه وکلای بزرگمهر
   آبان 21, 1399 1:06 ب.ظ

   با سلام و خسته نباشید. خیر تنها نوشته محضری قابل استناد خواهد بود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277