تماس با ما

حکم جلب کیفری

برای اعطای وکالت جهت گرفتن حکم جلب کیفری با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی درباره حکم جلب کیفری داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

حکم جلب کیفری، رای و تصمیمی است که قاضی دادگاه به صورت قطعی جهت اتمام دعوای دو طرف صادر می کند. ولی باید دقت داشت که صدورحکم جلب کیفری با قرار جلب تفاوت دارد، قرار جلب برای احضار طرف دعوا و رسیدگی به پرونده های حقوقی مانند اختلافات مالی از قبیل چک، مهریه و نفقه صادر می شود و صدور حکم جلب کیفری قطعی بدون آشنایی به مفاد قانون به راحتی برای پرونده های حقوقی امکان پذیر نیست ولی در صورت بروز جرایمی مانند کلاهبرداری، قتل و دزدی حکم جلب کیفری به راحتی صادر می شود. البته حکم جلب کیفری در مواردی مانند اعاده دادرسی کیفری از سوی متهم ممکن است لغو گردد.

انواع حکم جلب کیفری

حکم جلب عادی کیفری

حکم جلب کیفری عادی، تنها برای مراکز کلانتری که در حوزه قضایی که پرونده ارجاع داده شده صادر می شود و این نوع حکم جلب کیفری فراتر از این حوزه ها  اعتباری ندارد.

مثال: فکر کنید وکیل کیفری شما در یک دادگاه در شهر تهران طرح شکایت کیفری کرده و قاضی حکم جلب کیفری عادی صادر کرده در این صورت وکیل کیفری شما تنها در حوزه شهره تهران قادر به دستگیری متهم از طریق مراکز کلانتری های تهران خواهد بود.

حکم جلب سیار کیفری

حکم جلب کیفری سیار، در صورتی که فرد شاکی بتواند این حکم را با تامین دلیل کیفری از قاضی پرونده دریافت کند در هر مکان و زمانی با ارجاع به ماموران قضایی می تواند جهت جلب متهم اقدام کند ولی باید توجه داشت تنها در صورتی که وکیل فرد شاکی بتواند مجرم بودن فرد را اثبات کند قاضی صدور حکم نهایی را جهت حکم جلب کیفری سیار صادر خواهد کرد. مانند جرایم کلاهبرداری که معمولا وکیل کلاهبرداری در این جرایم از دادگاه تقاضای حکم جلب کیفری سیار را خواهد داشت.

حکم جلب نیابتی کیفری

در صورتی وکیل کیفری فرد شاکی ادعا کند که محل سکونت متهم پرونده خارج از محدوده صدور حکم عادی می باشد، قاضی حکم جلب کیفری نیابتی را جهت ارجاع برای حوزه قضایی سکونت فرد متهم صادر خواهد کرد.

مثال: خب اگر که حکم جلب کیفری گرفته شده از سمت قاضی به صورت عادی باشد و فقط در حوزه قضایی شهری مانند تهران اعتبار داشته باشد و از طرف دیگر متهم در شهری مانند اصفهان سکونت داشته باشد، در این صورت وکیل شما باید نسبت به تبدیل حکم جلب کیفری عادی به حکم جلب کیفری نیابتی برای حوزه قضایی اصفهان از طرف قاضی اقدام کند و شما با داشتن حکم جلب کیفری نیابتی می توانید اقدام به دستگیر متهم از طریق مراکز کلانتری های حوزه قضایی اصفهان کنید.

 

حکم جلب ثالث کیفری

این نوع حکم جلب کیفری در صورتی صادر می شود که احتمال دست داشتن طرف ثالثی در پرونده شاکی وجود داشته باشد، یعنی متهم ادعا کند دارای همدست بوده و یا کسی دیگری در ارتکاب جرم دست داشته به همین دلیل قاضی دستور صدور حکم جلب کیفری ثالث را خواهد داد.

حکم جلب دادرسی کیفری

در صورتی که شکایت مطرح شده توسط وکیل شاکی در دادگاه دارای ادله کافی برای احضار متهم به دادگاه باشد قاضی پرونده دستور احضار متهم را صادر می کند، که بازه زمانی این احضار 3 روزه خواهد بود چنانچه که متهم از حضور در دادگاه برای رسیدگی به شکایت وارد شده بر وی خودداری کند، اینبار قاضی پرونده حکم جلب کیفری دادرسی برای حضور اجباری وی در دادگاه صادر می کند.

مدت اعتبار حکم جلب کیفری

زمانی که پس از طرح شکایت توسط وکیل شاکی حکم جلب کیفری صادر شد و شاکی پرونده در دستگیری متهم موفق نبود پس از پایان مهلت حکم ، حکم جلب کیفری منقضی خواهد شد، چرا که حکم جلب کیفری دارای تاریخ انقضا می باشد.

تمدید حکم جلب کیفری

وکیل کیفری شاکی در صورت عدم دستگیری متهم توسط شاکی بنا به هر دلیلی باید پیش از پایان اعتبار حکم جلب کیفری اقدام به تمدید حکم جلب کیفری نماید؛ همچنین مدت اعتبار برای حکم جلب کیفری سیار یک ساله می باشد.

قرار منع تعقیب

تنها در صورتی که وکیل متهم بتواند ثابت کند جرم رخ داده ارتباطی با متهم ندارد و یا عمل انجام شده توسط متهم جرم محسوب نمی شود،  قرار منع تعقیب توسط قاضی  صادر خواهد شد.  یعنی پس از صدور قرار منع حکم جلب کیفری به طور موقت باطل خواهد شد چرا که قرار منع تعقیب متهم از طریق وکیل شاکی قابل اعتراض خواهد بود.

شکایت مجدد پس از قرار منع تعقیب

در صورت صدور قرار منع تعقیب، وکیل شاکی می تواند با ارائه شکایت مجدد پس از قرار منع  تعقیب قابل پذیرش نسبت به لغو قرار منع اقدام کرده تا پرونده یکبار دیگر به دادسرا ارجاع داده شود و بار دیگر حکم جلب کیفری صادر گردد؛ ولی باید در نظر داشت در صورتی که اعتراض شاکی مورد قبول واقع نشود صدور قرار منع تعقیب برای دادگاه به صورت قطعی خواهد بود.

مهلت شکایت مجدد پس از قرار منع تعقیب

همچنین باید در نظر داشت که زمان تعیین شده برای وکیل شاکی نسبت به شکایت مجدد پس از قرار منع تعقیب بسیار محدود بوده و باید هرچه سریع تر با ارائه دلیل موجه اعتراض صورت بگیرد.

حکم جلب برای عدم پرداخت نفقه

به طورکلی مسائل زناشویی و طلاق از طریق دادگاه خانواده صورت می گیرد اما در صورتی که شوهر اقدام به عدم پرداخت نفقه کند، همسر وی می تواند از طریق وکیل خود اقدام به طرح شکایت در دادگاه کیفری نماید، در این صورت دادگاه حکم جلب کیفری شوهر را صادر کرده تا زن از طریق کلانتری مربوط به حوزه قضایی صادر کننده حکم جلب کیفری نسبت به جلب مرد و احضار در دادگاه اقدام کند و در صورتی قاضی دستور پرداخت نفقه را از سمت مرد به زن صادر می کند که ثابت شود زن در تمکین مرد می باشد و اگر مرد بازهم از پرداخت نفقه خودداری کرد این بار حکم جلب کیفری قطعی برای وی صادر شده و زندانی می گردد.

حکم جلب کیفری مهریه

از آن جایی که گرفتن مهریه پرونده حقوقی محسوب می شود و برای احضار مرد در دادگاه بابت پرداخت مهریه زن طبق دستور قاضی قرار جلب صادر می شود.  در صورتی که مرد دارای اموال باشد یا زن از دارایی مرد مطلع باشد مهریه زن از اموال مرد پرداخت می شود و در صورتی که مرد فاقد دارایی باشد و یا از پرداخت مهریه خودداری کند اینبار به دستور قاضی پرونده حکم جلب کیفری وی صادر شده و زندانی خواهد شد.

قوانین چک برگشتی و حکم جلب کیفری

گرفتن حکم جلب کیفری برای چک در صورتی امکان پذیر است که وکیل شما چک را در دوره اول چک یعنی شش ماه اول از تاریخ چک برگشت بزند در این صورت دادگاه حکم جلب کیفری صادر می کند، ولی اگر شش ماه دوم چک برگشت بخورد در این صورت قرار جلب برای صاحب چک از سوی دادگاه صادر می شود.

حکم جلب کیفری ممنوع خروجی

وکیل شاکی با در نظر گرفتن اینکه امکان خروج متهم از کشور وجود خواهد داشت باید جهت ارائه گرفتن حکم ممنوع الخروجی متهم به دادگاه درخواست دهد تا قاضی پرونده برای حکم جلب کیفری دستور ممنوع خروجی را صادر نماید، از طرف دیگر متهمی که دستور ممنوع الخروجی برای وی صادر شده قبل تدارک سفر باید نسبت به ممنوع الخروجی بودن خود به اداره گذرنامه مراجعه کرده و از شرایط ممنوعیت خود اطلاع کسب کند همچنین برای رفع ممنوعیت خود به وکیل خود مراجعه نماید.

حکم جلب کیفری ورود به منزل

حکم جلب کیفری برای ورود به منزل فقط در مواردی که جرایم کیفری و یا امنیتی رخ داده باشد امکان پذیر است به این صورت که مامور جلب ابتدا درخواست ورود به منزل را از متهم کرده و درصورتی که متهم امتناع کند به شکل زور وارد منزل خواهد شد. همچنین در موارد حقوقی مانند چک، مهریه و… حکم جلب کیفری برای ورود به منزل امکان پذیر نمی باشد.

مهلت اعتراض به حکم ممنوع خروجی

مهلت اعتراض وکیل متهم برای رفع ممنوع الخروجی 10 روز می باشد. در صورتی که حکم ممنوع الخروجی توسط بازپرس صادر شده باشد وکیل متهم نسبت به رفع حکم باید به دادستانی مراجعه کند ولی در صورتی که حکم ممنوع الخروجی توسط قاضی پرونده صادر شده باشد اعتراض وکیل نسبت به حکم باید به دادگاه تجدید نظر قرستاده شود.

مدت اعتبار حکم ممنوع خروجی

مدت اعتباری که برای ممنوع الخروجی متهم در نظر گرفته شده 6 ماه می باشد ولی اگر وکیل متهم زودتر از این تاریخ بخواهد برای لغو این حکم اقدام کند باید از طریق دادستان اقدام کند، همچنین حکم ممنوع الخروجی قابل تمدید برای شاکی خواهد بود.

ساعت حکم جلب کیفری

در برگه حکم جلب کیفری که ساعت قید نشده باشد حکم جلب کیفری از طلوع خورشید تا غروب خورشید می باشد، ولی اگر مامور کلانتری پس از مراجعه برای جهت انجام دستگیری متهم اذعان کند که متهم در مخفیگاه مخفی می شود وکیل شاکی می تواند جهت گرفتن حکم ورود بر روی حکم جلب کیفری اقدام نماید. همچنین می توانید از همین سایت مطالب مربوط تامین خواسته کیفری را نیز مطالعه نمایید.

حکم جلب کیفری بدون احضاریه

به طور کلی در قانون؛ وکیل کیفری امکان گرفتن حکم جلب کیفری را پیش از صدور حکم احضاریه نخواهد داشت، مگر در شرایطی که جرایم کیفری مانند قتل، کلاهبرداری و یا از این قبیل رخ داده باشد در این صورت دادگاه حکم جلب کیفری را بدون صدور احضاریه صادر خواهد کرد، به عنوان مثال فرد متهم به قتل باشد در دادگاه مستلزم گرفتن وکیل اعدام خواهد بود.

مزایای داشتن وکیل حکم جلب کیفری

به طور کلی گرفتن حکم جلب کیفری از مرحله ارائه درخواست حکم تا تبدیل آن به حکم سیار یا حکم جلب کیفری نیابتی و غیره نیازمند آشنایی کامل به مفاد و راه و چاه قانونی خود می باشد تا درصورت بروز مشکل جهت گرفتن حکم جلب کیفری، وکیل شاکی با داشتن اطلاع قانونی در این خصوص بهترین راه قانونی را برای پیش برد پرونده ارائه دهد.

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده و…)، کیفری و…

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام چک من برگشت خورده تو تاریخ چک الان کسی که چکمو برگشت زده میتونه حکم جلب کیفری برام بگیری؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277