تنظیم دادخواست نفقه

 1. خانه
 2. Blogs
 3. تنظیم دادخواست نفقه
تماس با ما

تنظیم دادخواست نفقه

نفقه موضوعی است که به علت اینکه کمتر به آن پرداخته شده است، زوجین در مورد آن اطلاعات و آگاهی کافی ندارند. همین عدم آگاهی از موضوع نفقه سبب بروز مشکلاتی در خانواده می گردد. گروه وکلای بزرگمهر بر آن است تا با ارائه اطلاعات مفید و راهنمایی ها و مشاوره های وکلا و کارشناسان مجرب خود، به بالا بردن دانش و آگاهی افراد در این موضوع و بررسی پرونده هایی با موضوع تنظیم دادخواست نفقه کمک کند. اگر در تصمیم دارید از حقوق خود آگاه باشید و یا در شرف تنظیم دادخواست نفقه می باشید، از مطالعه مطلب زیر غافل نشوید. مشاوران حقوقی و وکلای ما در گروه وکلای بزرگمهر همراه و راهنمای شما در مسیر پرونده های حقوقی خواهند بود.

با توجه به اهمیت موضوع تنظیم دادخواست نفقه، پیشنهاد می شود جهت پیگیری و پیشبرد مشکل خود با وکلای متخصص و مجرب در این حوزه مشورت نموده و از همراهی آن ها بهره مند گردید.

برای اعطای پرونده و آگاهی دقیق از موضوع تنظیم دادخواست نفقه با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی درباره موضوع تنظیم دادخواست نفقه داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

نفقه چیست؟

نفقه در لغت به معنی هزینه، خرج، خرج هر روزه می باشد و در قانون مدنی به معنای تامین نیازهای شناخته شده و عرف معمول زن است. مطابق با ماده 1107 قانون مدنی، نفقه شامل نیازهایی مانند مسکن، خوراک، پوشاک، اثاثیه خانه و تمام نیازهای ضروری مانند هزینه های درمان متناسب با وضعیت زن می باشد. در مجموع، نفقه شامل نیاز های متعارف و متناسب با جایگاه و منزلت زن می باشد. مطابق با ماده 1106 قانون مدنی، پرداخت نفقه در شرایط عقد دائم بر عهده مرد قرار گرفته و بر اساس ماده 1113 از قانون مدنی، در مورد ازدواج موقت به زن نفقه تعلق نمی گیرد مگر آن که در شروط ضمن عقد اعلام شده و بین طرفین در مورد نفقه توافق صورت گرفته باشد.

مطابق با ماده 1115 قانون مدنی، چنانچه مرد از پرداخت نفقه امتناع کند، زن می تواند با مراجعه به دادگاه تنظیم دادخواست نفقه، خواهان حقوق خود گردد و دادگاه وظیفه دارد میزان نفقه را مشخص نموده و مرد را موظف به پرداخت آن نماید.

در چه مواردی، عدم پرداخت نفقه به زن بلامانع است و امکان تنظیم دادخواست نفقه وجود ندارد؟

لازم است بدانید اگرچه مطابق با قانون، نفقه حق زن می باشد ولی در شرایطی مرد می تواند از پرداخت نفقه به زن خودداری نموده و زن نمی تواند با تنظیم دادخواست نفقه در صدد گرفتن نفقه از شوهر خود باشد.

 • براساس ماده 1108 قانون مدنی، “هر گاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود”. مطابق با این ماده عدم تمکین زن سبب می گردد تا مرد بتواند از پرداخت نفقه امتناع ورزد. یکی از موارد داشتن تمکین، سکونت دائمی زن در منزل مرد می باشد. ماده 1114 قانون مدنی اشاره به این موضوع دارد. مطابق با این ماده، زن بايد در منزلي كه شوهر تعيين مي كند سكني نمايد مگر آن كه اختيار تعيين منزل به زن داده شده باشد.
 • از دیگر مواردی که به موجب آن مرد از پرداخت نفقه آزاد می گردد این است که زن مرتد شود یعنی از دین مبین اسلام برگشته و دیگر خود را مسلمان نداند.

تنظیم دادخواست نفقه و پرداخت آن بعد از طلاق به چه صورت است؟

بر اساس ماده 1109 قانون مدنی، در مدت زمان عده در طلاق رجعی ( مدت 3 ماه و 10 روز بعد از طلاق )، مرد موظف است که به همسرش نفقه بپردازد و در صورت امتناع از پرداخت آن زن می تواند اقدام به تنظیم دادخواست نفقه کند. اگر طلاق به علت عدم تمکین زن صورت گرفته باشد، هم چنین در طلاق بائن و فسخ نکاح، نفقه ای به وی تعلق نمی گیرد مگر آنکه زن باردار باشد که در آن صورت تا زمان وضع حمل حق نفقه را شامل می شود. ولی اگر طلاق به علت های دیگر باشد مانند رابطه نامشروع زوج نفقه به زوجه تعلق می گیرد و روجه برای تسهیل می تواند از وکیل رابطه نامشروع کمک بگیرد.

آیا به موجب ترک نفاق می توان به تنظیم دادخواست نفقه و پیگیری آن اقدام نمود؟

همان طور که پیش از این گفتیم در صورت ممانعت مرد از پرداخت نفقه زن می تواند با تنظیم دادخواست نفقه، خواهان مطالبه حق و حقوق خود باشد. در این قسمت به بررسی دقیق تر این موضوع و در قالب مبحث ترک نفاق می پردازیم. در صورتی که مرد به وظیفه خود در خصوص پرداخت نفقه به زن عمل نکند، محکوم به ترک نفاق است.

بر اساس ماده 1111 قانون مدنی، ” زن میتواند در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه به محکمه رجوع کند” در این حالت با تنظیم دادخواست نفقه و ارائه آن به دادگاه، در خصوص نفقه زن تصمیم گیری می شود. همچنین بر طبق ماده 1129 قانون مدنی، ” در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرا حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه زن می‌ تواند برای طلاق به حاکم ‌رجوع کند و حاکم شوهر او را اجبار به طلاق می نماید ‌همچنین در صورت عجز شوهر از دادن نفقه “.

چنانچه زن از طریق دادگاه های حقوقی اقدام به تنظیم دادخواست نفقه و مطالبه مهریه خود باشد، ضمانت اجرای حقوقی عدم پرداخت نفقه زن وجود دارد و در صورت وجود شرایط تعلق نفقه به زن، مرد موظف به پرداخت آن خواهد شد و اگر مرد بنا به دلایلی نتواند نفقه را پرداخت نماید، زن حق طلاق را خواهد داشت.

علاوه بر آن در خصوص مطالبه مهریه و تنظیم دادخواست نفقه، ضمانت اجرای کیفری در صورت عدم پرداخت مهریه نیز وجود دارد. به این صورت که مطابق با ماده 642 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، ” هر کس با د‌‌اشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود‌‌ را د‌‌ر صورت تمکین ند‌‌هد‌‌ یا از تأد‌‌یه نفقه سایر اشخاص واجب‌النفقه امتناع کند‌‌، د‌‌اد‌‌گاه او را از سه ماه و یک ‌روز تا پنج ماه حبس محکوم می‌کند‌‌”. البته در حال حاضر با توجه به تصویب ماده 53 قانون حمایت خانواده، با این مضمون که “هرکس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع کند ، به حبس تعزیری درجه شش محکوم می شود”، ماده 642 قانون مجازات اسلامی ابطال گردیده است.

مراحل تنظیم دادخواست نفقه و ارائه آن به چه صورت است؟

تنظیم دادخواست نفقه و تحویل آن به دو صورت امکان پذیر است:

 • تنظیم دادخواست نفقه در قالب دادخواست حقوقی : تنظیم دادخواست نفقه در این قالب به جهت پرداخت نفقه در گذشته است. جهت تنظیم دادخواست نفقه و ارائه به دادگاه لازم است دو نسخه از نمونه درخواست به همراه ذکر مبلغ مورد نظر و الصاق تمبر را به دادگاه تحویل دهد. بعلاوه زن می تواند هزینه دادرسی و تمبر را مطالبه کند که این هزینه برابر با 5/1 درصد از مبلغ نفقه است.
 • تنظیم دادخواست نفقه در قالب شکایت کیفری : تنظیم دادخواست نفقه در این قالب به جهت پرداخت نفقه در زمان حال است. زن می تواند اقدام به تنظیم دادخواست نفقه و نوشتن شکایت خود در برگه عادی کرده و آن را به دادگاه تحویل دهد. در صورتی که مرد با وجود توانایی از پرداخت نفقه امتناع کرده باشد به حبس بین 3 ماه و یک روز تا 5 ماه محکوم می گردد. در شکایت کیفری امکان پیگیری از طریق کلانتری نیز وجود دارد.

بهترین وکیل جهت تنظیم دادخواست نفقه در پرونده ی نفقه چه کسی است؟

وکیل با استفاده از سال ها مطالعه و کسب دانش و مهارت در خصوص حقوق خانواده و موضوعات مرتبط با نفقه و به سبب بررسی و پیگیری پرونده های گوناگون و تنظیم دادخواست نفقه در بسیاری از پرونده ها با حساسیت و نکات ریز مرتبط با این موضوع آشنا بوده و توانایی این را دارد که در زمان مناسب و با رعایت قوانین و شرایط خاص حاکم بر این قبیل موضوعات به جمع آوری مدارک و مستندات لازم اقدام کند. بسیاری از افراد گمان می برند که وکلای جوان به سبب سن پایین تر توانایی کافی را برای پیشبرد و به نتیجه رساندن پرونده نخواهند داشت در حالی که امروزه بسیاری از وکلای موفق در حوزه خانواده و مهریه، وکلای جوانی هستند که دانش به روز و مطالعه و پیگیری مداوم آن ها باعث برتری آن ها بر بسیاری از وکلا گردیده است. بهترین وکیل جهت دادخواست نفقه وکیل مهریه و طلاق می باشد. وکیل مهریه و طلاق به جهت آشنایی و تخصص در زمینه پرونده ی نفقه می تواند شما را در دستیابی به نتیجه مطلوب یاری کند.

مزایای اخذ وکیل جهت مطالبه نفقه و تنظیم دادخواست نفقه چیست؟

همواره پرونده های مرتبط با موضوع نفقه و از طرفی تنظیم دادخواست نفقه با چالش های زیادی رو به رو بوده است، لذا حضور وکیل مجرب و با سابقه به علت آشنایی با روند این دسته از پرونده ها به شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری پرونده را پیش ببرید. وکیل می تواند به راحتی به شناسایی اموال مرد، ارائه دادخواست حکم جلب، تکمیل پرونده به جهت اقدام به طلاق و سایر موارد اقدام نماید. اگر شما تصمیم به تنظیم دادخواست نفقه دارید، به شما پیشنهاد می کنیم با مشاوران و وکلای با تجربه گروه وکلای بزرگمهر در تماس باشید. ما اینجاییم تا با استفاده از دانش و تخصص خود به شما کمک کنیم در کمترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب و مناسب در پرونده خود دست بیابید.

هزینه اخذ وکیل به منظور تنظیم دادخواست نفقه چه میزان می باشد؟

هزینه و حق الزحمه وکالت مبلغی توافق شده بین وکیل و موکل برای تنظیم دادخواست نفقه و رسیدگی و به سرانجام رساندن پرونده می باشد. البته این هزینه ها به نوع پرونده و سختی کار بستگی دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد و نمی توان مبلغ دقیق و مشخصی را ذکر کرد.

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده، و … )، کیفری و …

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای ما می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.  02144428277

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277