تامین دلیل کیفری

 1. خانه
 2. Blogs
 3. تامین دلیل کیفری
تماس با ما

تامین دلیل کیفری

با توجه به وجود انواع تامین دلیل و نکات تامین دلیل کیفری لازم است قبل از مراجعه به مراجع قضایی و دادگاه برای تامین دلیل کیفری موفقیت آمیز و موفقیت پرونده کیفری و برای صرفه جویی در زمان و هزینه خود ضمن اخذ وکیل مجرب برای تامین دلیل کیفری، با انواع تامین دلیل به خصوص تامین دلیل کیفری نیز آشنایی داشته باشیم. در این مقاله با تامین دلیل کیفری آشنا می شویم پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

برای اعطای پرونده و تامین دلیل کیفری با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی درباره تامین دلیل کیفری و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

تامین دلیل در عبارت تامین دلیل کیفری به چه معناست؟

قبل از توضیح درباره تامین دلیل کیفری لازم است بدانیم تامین دلیل چیست و انواع آن کدامند.

تامین دلیل امن کردن و ثبت کردن دلیل است یعنی فرد شاکی دلایل و مستندات مربوط به شکایت خود از مجرم را علاوه بر ثبت شکایت از طریق آن ها، در طول روند دادگاه برای دفاعیه پرونده خود نیز بتواند به آن ها استناد کند. در واقع هدف از تامین دلیل اطمینان از داشتن اسناد و دلایل و جلوگیری از نابودی یا تغییر کردن این اسناد به منظور داشتن دلایل کافی برای ثبت شکایت و موفقیت پرونده خود برای زمانی که قصد شکایت از مجرم را دارید می باشد.

تامین دلیل انواع مختلفی دارد که به طور کلی در دو دسته طبقه بندی می شوند:

 • تامین دلیل کیفری
 • تامین دلیل حقوقی

در ادامه این مقاله به طور کاربردی به بررسی تامین دلیل کیفری می پردازیم و در مقاله ای دیگر به بررسی دقیق تامین دلیل حقوقی خواهیم پرداخت.

 

تامین دلیل کیفری

تامین دلیل کیفری یعنی فرد شاکی اسناد و دلایل مربوط به پرونده خود را شخصا یا با مشورت با مشاور حقوقی مجرب در این زمینه و یا اخذ وکیل با سابقه در زمینه تامین خواسته کیفری برای ثبت شکایت در آینده جمع آوری و نگهداری می کند. هدف از تامین دلیل کیفری، اطمینان از داشتن اسناد و دلایل کافی برای شکایت کیفری در آینده و جلوگیری از نابودی و یا تغییر این اسناد برای ثبت شکایت کیفری می باشد.

موکلی که احتمال دهد اسناد و ادله او در زمینه شکایت کیفری شرایط تامین دلیل کیفری را دارد و بخواهد این اسناد در جایی محفوظ بمانند و ممکن است دسترسی او به این اسناد در آینده به سختی صورت گیرد و هدف او از تامین دلیل کیفری امن نگه داشتن این اسناد برای شکایت کیفری است، می تواند ضمن مشاوره و اخذ وکیل مجرب برای تامین دلیل کیفری این دلایل و اسناد را در قالب درخواست تامین دلیل کیفری به مراجع قضایی تحویل دهد تا در صورت ادامه صحیح روند اداری به تایید مراجع قضایی برسد و شخص مدرکی قابل اطمینان برای شکایت کیفری در دست داشته باشد.

 

چه زمانی می توانم درخواست تامین دلیل کیفری کنم؟

درخواست تامین دلیل کیفری قبل از شروع دعوای حقوقی و حتی در حین آن امکان پذیر است. هر چند تامین دلیل کیفری قبل از شروع دعوای حقوقی هدف اصلی تامین دلیل کیفری یعنی از دست نرفتن اسناد ذکر شده در درخواست تامین دلیل کیفری در حین دعوای حقوقی را محقق می کند ولی درخواست تامین دلیل کیفری در حین دعوای حقوقی نیز می تواند باعث اطمینان شاکی پرونده کیفری از حفظ مستندات ذکر شده در تامین دلیل کیفری در ادامه محاکمه جلوگیری کند.

برای افزایش شانس موفقیت پرونده کیفری در آینده بر اساس درخواست تامین دلیل کیفری موفق بهتر است قبل از شروع روند تامین دلیل کیفری با وکیل ماهری در این زمینه مشورت کنید.

 

اسناد مورد تایید در تامین دلیل کیفری

اسناد مورد تایید در تامین دلیل کیفری که شاکی می خواهد بر اساس آن ها شکایت خود را ثبت کند شامل موارد زیادی می شود که برای آگاهی از آن ها بهتر است با وکیل با تجربه در زمینه تامین دلیل کیفری مشورت کرد. نکته قابل توجه این است که درخواست تامین دلیل کیفری تنها شامل اسنادی که در دست شاکی است نمی شود و می تواند اسنادی که در دست شخصی که مورد شکایت قرار می گیرد یا شخص ثالث است را نیز در برگیرد و آن ها را تا زمان محاکمه حفظ کند.

 

نظر مرجع قضایی برای شروع تامین دلیل کیفری

اگر برای تامین دلیل کیفری نظر کارشناسان متخصص در زمینه تامین دلیل کیفری برای شروع پیگیری لازم باشد، دادگاه ابتدا رأی به نظر کارشناسی ایشان در این باره می دهد.

هر چند اگر اجرای تامین دلیل کیفری از نظر دادگاه و با توجه به مستندات تحویل داده شده از طرف وکیل فوری به نظر برسد، دادگاه می تواند آن را تسریع بخشد.

زمان بررسی صحت اسناد ذکر شده برای تامین دلیل کیفری

قبل از توضیح درباره زمان بررسی صحت اسناد ذکر شده برای تامین دلیل کیفری لازم است بدانیم تامین دلیل کیفری برای حفظ کردن دلایل و مستندات کیفری می باشد و درخواست آن الزاما به این معنی نیست که صحت این مدارک درست باشد.

با تایید درخواست تامین دلیل کیفری پس از صورت جلسه مربوطه، شاکی می تواند از امن بودن اسناد ذکر شده در تامین دلیل کیفری اطمینان داشته باشد ولی صحت اعبتار اسناد ذکر شده در آن صرفا در صورت شکایت کیفری در آینده توسط شاکی و قبل از ارائه به دادگاه برای محکومیت مجرم پرونده توسط کارشناسان دادگاه بررسی می شود و در صورت صحت اعتبار اسناد ذکر شده در تامین دلیل کیفری محاکمه کیفری آغاز می شود.

 

برای تامین دلیل کیفری باید به کجا مراجعه کرد؟

پیش از شروع روند تامین دلیل کیفری و تحویل درخواست مربوط به آن به مرجع قضایی ابتدا لازم است با وکیل مجربی که سابقه ای طولانی و درخشان در زمینه تامین دلیل کیفری و شکایات کیفری دارد مشورت گرفت.

سپس برای شروع تامین دلیل کیفری شاکی باید درخواست خود را به شورای حل اختلاف حوزه ای که تامین دلیل کیفری مربوط به آن است و جرم کیفری در آنجا رخ داده تحویل دهد. هر چند در صورتی که در حوزه ذکر شده شورای حل اختلاف وجود نداشت شاکی می تواند برای تحویل درخواست خود به دادگاه حوزه مربوطه مراجعه کند.

سپس شاکی درخواست تامین دلیل کیفری را در فرم مخصوص قوه قضاییه که برای تامین دلیل کیفری آماده شده است به همراه اطلاعات لازم و اسناد فردی خود و سایر اسناد لازم به مرجع قضایی مراجعه شده تحویل می دهد.

لازم به ذکر است دادگاه یا شورای حل اختلاف که درخواست تامین دلیل کیفری در آن صورت گرفته است، موضوع تامین دلیل کیفری را به کارشناس رسمی دادگستری در موضوع مربوطه ارجاع می دهد و طبق نظر ایشان صورت جلسه تنظیم می شود.

 

مزایای داشتن وکیل تامین دلیل کیفری

اخذ وکیل مجرب در زمینه تامین دلیل کیفری با توجه به گسترده بودن محدوده تامین دلیل کیفری و لزوم استفاده درست از موارد مفید آن، شانس موفقیت پرونده کیفری و درخواست موفق تامین دلیل کیفری را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

در صورتی که پرونده حقوقی شما مربوط به تامین دلیل کیفری است، بهتر است قبل از هر گونه اقدام قضایی در این مورد با وکیل متخصص و با تجربه در حوزه تامین دلیل کیفری مشورت کنید.

حوزه تامین دلیل کیفری دارای نکات و ریزه کاری های بسیاری می باشد که این موضوع اهمیت اخذ وکیل متخصص که برای سالیان طولانی تجربه درخشان در پرونده های مختلف تامین دلیل کیفری را دارد گوشزد می کند.

اخذ وکیل متخصص برای تامین دلیل کیفری علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه به دلیل شناخت کامل روند پرونده های تامین دلیل کیفری، بهترین دفاعیه و پیگیری برای پرونده تامین دلیل کیفری را تضمین می کند.

 

هزینه اخذ وکیل تامین دلیل کیفری

حق الوکاله پرونده تامین دلیل کیفری مانند سایر پرونده ها مبلغی توافقی بین وکیل و موکل و بر اساس موارد مختلف حقوقی و ریزه کاری ها می باشد.

لازم به ذکر است پرونده های تامین دلیل کیفری دارای نکات زیاد و انواع مختلفی با توجه به سختی و حجم پرونده می باشند که با بیان تمام این موارد به این نکته دست می یابیم که اخذ وکیل مجرب و متخصص در تامین دلیل کیفری علاوه بر اطمینان موکل از پیگیری پرونده خود به بهترین شکل ممکن توسط وکیل، شانس موفقیت تامین دلیل کیفری را چندین برابر می کند.

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده،و…)، کیفری و…

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای ما می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277