الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه

 1. خانه
 2. Blogs
 3. الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه
تماس با ما

الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه

برای اعطای وکالت در خصوص الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی در خصوص الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

بد قولی فروشنده در تنظیم سند خودرو یکی از اختلافات رایجی است که افراد را راهی دادگاه می کند و از این جاست که دعوای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه مطرح می شود. دعوای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه از آن دسته دعاوی حقوقی است که در دادگاه حقوقی محل انعقاد قرارداد قابل طرح می باشد اشخاص با اموالی که خریداری می کنند نسبت به آن اموال مالک شناخته می شوند و حق هر گونه تصرف و اختیار را دارند. اگر مالک از الزام تنظیم سند خودرو به نام خریدار امتناع کند راه حلی جز طرح دعوای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه برایش باقی نمی ماند.

الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه دارای چه اهمیتی است؟ دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه چگونه صورت می گیرد؟ چه زمانی می توان برای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه اقدام کرد؟

اهمیت الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه

هر یک از طرفین برای طرح دعوای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه باید دلایل و مستندات خود را به دادگاه اقامه کنند. سند یکی از ادله مورد قبول قانون گذار می باشد. کاربرد سند در اثبات ادعا در دعوا در صورتی که به صحت آن اعتراض شود و برای دادگاه اصالت و صحت آن احراز شود منجر به صدور رای دادگاه می شود. اگر چه قانونا ثابت کردن مالکیت افراد به اموال منقول از طریق تصرف میسر می باشد و فقط صدور سند برای اموال غیر منقول ضروری می باشد ولی با توجه به افزایش مبادلات خودرو، برای جلوگیری از سو استفاده ی افراد غیر مالک صدور سند مالکیت برای خودرو خواه به صورت برگه ی سبز اداره ی راهنمایی و رانندگی و یا به صورت سند رسمی ضرورت دارد. (ماده 220 ق.م و ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی)

تنظیم دادخواست مبنی بر الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه

تنظیم دادخواست یکی از مهم ترین موارد در زمینه ی الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه می باشد. توصیه می کنیم که حتما برای تنظیم دادخواست خود در رابطه با موضوع الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه  با یک وکیل مجرب و متخصص مشورت کنید و یا بهتر است به همراه وی اقدام به تنظیم دادخواست برای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه کنید تا از تامین و حفظ حقوق خود توسط وکیل اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که در انتقال ثمن معامله به فروشنده خریدار به تعهدات خود به خوبی عمل کرده باشد و یا طبق قرارداد خودرو، توافق کرده باشند که باقی ثمن در دفتر اسناد رسمی تحویل و منتقل گردد فروشنده نیز متعهد می شود که برای تنظیم سند خودرو در دفترخانه حاضر شود. در غیر این صورت خریدار اظهار نامه ای را برای تنظیم سند خودرو به فروشنده ارسال می کند که او در دفترخانه حاضر شود در غیر این صورت خریدار می تواند دادخواست مبنی بر الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه را مطرح می کند و تعهد انتقال مالکیت فروشنده به خریدار را ثابت کند در نتیجه ملزم به تنظیم سند خودرو می شود.

نقش صاحب سند خودرو در دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه

در دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه صاحب سند دارای اهمیت زیادی می باشد. چون در نهایت برای تنظیم سند به عنوان آخرین خریدار محکوم می شود. در مواردی که خودرو دست به دست شده باشد و آخرین خریدار از محل و نشانی صاحب اصلی خودرو اطلاعی نداشته باشد شخص می تواند با طرح دعوای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه علیه فروشنده صاحب سند را مجهول المکان قرار دهد و او را محکوم به تنظیم سند به نام خود کند.

برای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه چه موقع اقدام کنیم؟

الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه زمانی صورت می گیرد که اگر در معامله فرد الزام به تنظیم سند خودرو توسط فروشنده تا تاریخ مورد نظر را ذکر نکرده باشد آن شخص باید در ابتدا برای فروشنده اظهار نامه بفرستد و از او در خواست تنظیم سند خودرو را بکند سپس دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه را مطرح کند.

هزینه و محل طرح دعوای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه

رسیدگی به دعوای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه مانند سایر دعوا های حقوقی در صلاحیت محاکم عمومی است. مگر این که قانون گذار برای رسیدگی به این نوع دعوا یک مرجع اختصاصی تعیین کرده باشد. لذا متقاضیان در یکی از محاکم عمومی حقوقی دادگستری باید دعوای خود را مطرح کنند.

مطابق ماده 11 قانون آیین دادرسی مدنی دعوای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه باید در محل اقامت خوانده مطرح شود به عبارت دیگر دعوای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه در جایی مطرح می شود که خوانده در آن محل دارای محل سکونت است. اگر خوانده در خارج از کشور ساکن باشد و در ایران محل سکونت نداشته باشد دعوا در محل مال غیر منقول خوانده مطرح می شود.

مدت زمان رسیدگی به پرونده الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه چقدر است؟ امکان این که مدت زمان یک دادرسی حقوقی مشخص شود وجود ندارد چه دعوای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه باشد و چه دعاوی حقوقی دیگر باشد اما معمولا دعوای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه در حدود 4 تا 5 ماه برای رسیدگی اولیه زمان می برد.

چه مدارکی جهت دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه نیاز است؟

 • مدرک شناسایی و کارت ملی خواهان
 • تنظیم دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه
 • پرداخت هزینه دادرسی
 • مبایعه نامه و استشهادیه شهود مبنی بر خرید خودرو با سند عادی
 • وکالت نامه وکیل دادگستری

مزایای تنظیم دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه توسط وکیل

 • زمانی که فروشنده حاضر به انتقال و تنظیم سند خودرو نشد وکیل می تواند با حضور مامور دادگاه سند خودرو را به نام خریدار بزند.
 • حضور خریدار در دادگاه الزامی نیست.
 • هم چنین یک وکیل خوب می تواند خسارت وارد شده در قرارداد را از فروشنده طلب کند.

 

انتخاب بهترین وکیل در زمینه الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه

بهترین وکیل برای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه کیست؟ یک وکیل در خصوص الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ از کجا می توان بهترین وکیل برای الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه پیدا کرد؟

بهترین وکیل الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه وکیلی است که در زمینه موضوعات و پرونده های مرتبط با الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه تجربه و تخصص کافی داشته باشد و بتواند با تنظیم دادخواست الزام به تنظیم سند خودرو در دادگاه از طرف موکل خود اعلام وکالت کند و سپس با دفاع مناسب از موکل خویش بتواند نتیجه مطلوب یعنی الزام به تنظیم سند رسمی در دادگاه را برای موکل خویش به ارمغان بیاورد.

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقراری ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از آخرین قوانین کشور
 • برخورد مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی (ملکی، خانواده و …)، کیفری و … .

تلفن تماس: 02144428277

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277