اعتراض زوجه به تقسیط مهریه

 1. خانه
 2. Blogs
 3. اعتراض زوجه به تقسیط مهریه
تماس با ما

اعتراض زوجه به تقسیط مهریه

مهریه حق شرعی و قانونی هر زن می باشد و  هر زمان با هر شرایطی می تواند درخواست دریافت مهریه خود کند حتی اگر قصد جدایی و طلاق نداشته نباشند هم چنان این حق درخواست را دارند. لازم الاجرا بودن از ویژگی های مهریه است. اما مسئله مهمی که امروزه در جامعه ما به وفور دیده می شود افزایش روز افزون طلاق و جدایی زوجین و درخواست طلاق توافقی، طلب مهریه از طرف زوجه با وجود وضعیت اقتصادی بد امروزه که اکثر آقایان قادر به پرداخت مهریه و دیگر حقوق زوجه را ندارند.

با این شرایط اکثر سوالاتی که امروزه از وکلا پرسیده می شود درباره مسائل مهریه و در صورت تقسیط مهریه به چگونگی اعتراض زوجه به تقسیط مهریه می باشد. در این مقاله سعی بر این بوده که بتوان نحوه اعتراض زوجه به تقسیط مهریه و اعتراض به کیفر خواست را توضیح داد.

با توجه به اهمیت موضوع اعتراض زوجه به تقسیط مهریه و پیچیدگی های این موضوع، پیشنهاد می شود جهت پیگیری و پیشبرد مشکل خود با وکلای متخصص و مجرب در این حوزه مشورت نموده و از همراهی آن ها بهره مند گردید.

برای اعطای پرونده و آگاهی دقیق از موضوع اعتراض زوجه به تقسیط مهریه با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی درباره اعتراض زوجه به تقسیط مهریه داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

 

فلسفه مهریه چیست؟

 

براساس عرفی که در کشور های اسلامی به خصوص در ایران وجود دارد مهریه حقوق مالی زوجه می باشد و به عنوان پشتوانه مالی او در زندگی مشترک او به حساب می آید بعد از عقد نکاح میان زوجین و تعیین مهریه برای زوجه او مالک مهریه خود است و بخاطر عندالمطالبه بودن مهریه زوجه او تحت هر شرایطی و در هر زمانی می تواند مهریه خود را مطالبه کند زوجه می تواند مهریه خود را بصورت تمام کمال از همسر خود دریافت کند البته این در صورتی است که زوج توانایی مالی کافی برای پرداخت داشته باشد و اگر تصمیم بر تقسیط مهریه شد در این حالت اعتراض زوجه به تقسیط مهریه قابل قبول است و باید مورد رسیدگی قرار بگیرد

 

 

 

شرایط تقسیط مهریه و چگونگی اعتراض زوجه به تقسیط مهریه

 

بعد از دادخواست مطالبه مهریه از طرف زوجه و صادر شدن حکم به نفع زوجه، زوج موظف به پرداخت مهریه می باشد . براساس ماده 8 قانون، زوج باید نسبت به ارائه لیست کامل از دارایی های خود برای دادگاه اقدام کند. البته نحوه قسط بندی مهریه و میزان تقسیط مهریه و شرایط آن برای زوجین متفاوت است و معیار یا قانون مشخصی بر این موضوع وجود ندارد و براساس هر شعبه دادگاه و قاضی پروند متفاوت است و تصمیم گیری برای تقسط مهریه  و رسدگی به اعتراض زوجه به تقسیط مهریه و شرایط آن برعهده ی قاضی پرونده است که قاضی پروده براساس مسائل مختلفی مثل میزان دارایی زوج و توانایی پرداخت وی برای مهریه و … اقدام به تصمیم گیری و صدور حکم می کند حال اگر این حکم به صورت تقسیط مهریه صادر شده باشد در این صورت امکان اعتراض زوجه به تقسیط مهریه وجود دارد. که در این صورت با در اختیار داشتن وکیل مهریه وطلاق متخصص در این زمینه می توان موضوع اعتراض زوجه به تقسیط مهریه را مطرح کرد. این نکته مهم است که گرفتن مهریه ربطی به طلاق گرفتن ندارد و زوجه هر زمان می تواند درخواست مهریه کند ولی قطعا روابط آنها در این امز دخیل است مثلا اگر مرد رابطه نامشروعی داشته باشد و زوجه به کمک وکیل رابطه نامشروع ثابت کند دلیلی می شود تا مهریه خود را مطالبه کند.

 

 

در چه صورتی مهریه قسط بندی می شود و نحوه اعتراض زوجه به تقسیط مهریه به چه صورتی است؟

درصورتی که زوج اعتراضی نسبت به حکم صادره داشته باشد می تواند درخواست اعتراض به حکم صادر شده را داشته باشد  حال اگر این درخواست موضوع تقسیط مهریه باشد یا سلب کردن حکم درخواست اعتراض زوجه به تقسیط مهریه باشد که در این صورت اگر تغییری در وضعیت مالی او پیش امده است و توانایی پردخت مهریه زوجه را نداشته باشد باید توانایی اثبات این موضوع را برای دادگاه داشته باشد زوجه باید لیست کاملی از دارایی خود را به دادگاه ارائه دهد این لیست دارایی شامل تمام اموال منقول و غیر منقول تمام دارایی های موجود در بانک ها و تمام حساب های به نام زوج و همچنین مدرکی برای اثبات ادعای زوج مبنی بر تغییر وضعیت مالی وی لازم به داشتن شهود شاهدان برای شهادت نسبت یه ادعای مطرح شده نیز می باشد البته لازم به ذکر است که شاهدین باید اطلاع کافی از وضعیت مالی زوج داشته باشند. صداقت و راستگویی شاهدین نیز از موارد مهم برای شهادت می باشد که احتمال تغییر رای در دادگاه تجدید نظر را زیاد می کنند.بعد از بررسی ها لازم توسط قاضی پرونده در صورت تایید ادعای زوج مبنی بر عدم پداخت مهریه و درخواست او مبنی بر تقسیط مهریه حکم به نفع او صادر شده و مهریه قسط بندی شده و درخواست اعتراض زوجه به تقسیط مهریه نیز رد می شود.

اگر درخواست تقسیط مهریه زوج توسط دادگاه پذیرفته شد در این زمان موضوع اعتراض زوجه به تقسیط مهریه مطرح می شود . زوجه برای اعتراض تقسیط مهریه باید از طریق مشاوره با وکیل خانواده نسبت به رای صادر شده اعتراض کرده و درخواست خود را مبنی بر اعتراض زوجه به تقسیط مهریه را تهیه کرده و به دادگه مربوطه ارائه دهد تا مانع تقسیط مهریه شود برای انجام این کار باید زوجه لیست کاملی از اموال و دارایی های زوج را به دادگاه ارائه دهد تا در حکم صادر شده نسبت به تقسیط مهریه تجدید نظر شود تا موضوع دوباره مورد بررسی قرار بگیرد .

 

 

قطعیت حکم صادر شده برای قسط بندی مهریه به دو شکل صورت می گیرد:

 

شرط اول اینگونه است که زوجین هیچ اعتراضی نسبت به حکم صادر شده ندارند و خواهان تجدید نظر حکم داده شده نیستند .

شرط دوم بدن گونه است که یکی از زوجین نسبت به رای دادگاه و حکم صادر شده اعتراض داشته باشد و خاهان تجدید نظر باشد مثل درخواست اعتراض زوجه به تقسیط مهریه که در این صورت این درخواست اعتراض زوجه به تقسیط مهریه باعث تجدید نظر در رای دادگاه می شود و باید دوباره به پرونده رسیدگی شود.

 

 

اعتراض زوجه به تقسیط مهریه چه نتیجه ای دارد؟

 

همان گونه که گفته شد در صورتی که بعد از درخواست طلب مهریه توسط زوجه در صورتی که قرار بر تقسیط مهریه شد و حکم مربوطه صادر شد  البته در صورتی که رای قطعی نشده باشد زوجه می تواند در بازه زمانی مشخص شده برای تجدید نظر با عنوان اعتراض زوجه به تقسیط مهریه نسبت به حکم صادر شده با اخذ وکیل خانواده کارآزموده نسبت به درخواست رسیدگی و بررسی اقدام کند وکیل مربوطه درخواست اعتراض زوجه به تقسیط مهریه را به دادگاه ارائه می دهد.

 

 

مزایای داشتن وکیل برای اعتراض زوجه به تقسیط مهریه

 

با توجه به اتفاقات و درگیری هایی که بین زوجین از جمله اعتراض زوجه به تقسیط مهریه  در زمان مطالبه کردن مهریه توسط زوجین پیش می آید  این اتفاقات ممکن است بدین صورت اتفاق بیافتد که زوج با دارا بودن توانایی مالی قصد تقسیط مهریه را داشته باشد یا قصد پرداخت نکردن مهریه زوجه را نداشته باشد و از پرداخت مهریه امتنا ورزد نیاز به قرار تامین خواسته مهریه شود و اتفاقات زیادی که ممکن است در طول پرونده اتفاق بیفتد به عنوان مثال زوج انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه انجام دهد و و زوجه به دلیل ناآگاهی نسبت به قوانین حاکم دچار مشکل شود و نتواند موضوع درخواست اعتراض زوجه به تقسیط مهریه را به دادگاه ارائه دهد برای همین انتظار میرود با اخذ وکیل خانواده با تجربه در این زمینه اقدام به درخواست اعتراض زوجه به تقسیط مهریه کند تا دچار مشکلات بیشتری نشود. به طور کلی حضور وکلای حرفه ای در بحث فرجام خواهی در امور کیفری نیز بسیار موثر است.

 

مرجع رسیدگی به اعتراض زوجه به تقسط مهریه

 

رسیدگی به تمامی پرونده های مربوط به دعوی مهریه از جمله اعتراض زوجه به تقسیط مهریه در دادگاه صورت میگیرد بعد از به اجرا گذاشتن مهریه توسط زوجه پرونده های مربوطه به دادگاه ارجاع داده می شود و پس از به پایان رسیدن پرونده دعوی مهریه و صادر شدن اجرای حکم قطعی مهریه در صورت نداشتن اعتراض زوجه به تقسیط مهریه و یا حتی اعتراض زوج برای تقسیط مهریه مرجعی دیگری مسئول رسیدگی به این امور است و زن و مرد دیگر کاری با صادر کننده حکم یعنی دادگاه ندارند

اجرای احکام مرجع بعدی که مسئول رسیدگی به پرونده های دعوی مهریه می باشد نسبت به شعبه های عادی دادگاه در اجرای احکام فعالیت های حقوقی بیشتری انجام می شود  و همین تراکم و ازدیاد فعالیت در واخواهی اجرای حکم باعث کلافگی و خستگی کارمندان و بعضی وقتا شاهد درگیری مراجعه کنندگان با ارباب رجوع هستیم.

 

 

هزینه وکیل رسیدگی به اعتراض زوجه به تقسیط مهریه

 

هزینه ای که برای اخذ وکیل برای اعتراض زوجه به تقسیط مهریه پرداخته می شود کاملا بستگی به پیچیدگی پرونده اعتراض زوجه به تقسیط مهریه دارد البته موکل و وکیل می توانند برای هزینه های وکالت توافقی انجام دهند

 

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن
 • ساده سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم تا زمان حل شدن پرونده موکل خود
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی،کیفری و….

 

 

کانون وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن بهترین وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277