اجرا گذاشتن مهریه

 1. خانه
 2. Blogs
 3. اجرا گذاشتن مهریه
تماس با ما

اجرا گذاشتن مهریه:

جهت اعطای وکالت در خصوص اجرا گذاشتن مهریه، با شماره 44428277-021 تماس بگیرید.

چنانچه در خصوص اجرا گذاشتن مهریه، سوال و یا نیاز به مشاوره دارید. در انتهای مطلب، سوال خود را مطرح کنید تا کارشناسان حقوقی ما در کمترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند.

در این مطلب می خواهیم انواع مطالبات پرداختی در اجرا گذاشتن مهریه و نحوه به اجرا گذاشتن مهریه را مورد بررسی قرار دهیم. این نکته را پیش از هر چیز به یاد داشته باشید که موضوع اجرا گذاشتن مهریه در دعاوی حقوقی خانواده، امری بسیار حساس و دشوار است و نیازمند تخصص و تجربه کافی در این امر می باشد. توصیه میکنیم پیش از هر اقدامی توسط شخص شما، حتما با وکیل مهریه و طلاق متخصص و با تجربه در این زمینه مشورت و همکاری کنید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که زن از زمان انعقاد عقد، مالک مهریه خود است و می تواند هر زمان که بخواهد مهریه را به اجرا بگذارد هم چنین استفاده از یک وکیل خوب در این زمینه می تواند بسیار کارآمد باشد. در ادامه به بررسی شرایط و نحوه اجرا گذاشتن مهریه می پردازیم.

 

مهریه چیست؟

مهریه یا مهر یا صداق بنا در ماده 1087 قانون مدنی هر چیزی است که قابل تملک باشد و مالیت نیز داشته باشد. مهریه مبلغی از پول است که مرد به عنوان نوعی از هدیه و کادو به زن خود پرداخت می کند. در هنگام طلاق چون بسیاری از زنان حق طلاق را ندارند با اجرا گذاشتن مهریه سعی بر این دارند که مرد را وادار به طلاق توافقی نمایند اما این روش همیشه پاسخگو نیست و گاهی با به اجرا گذاشتن مهریه، دعواهای خانوادگی اتفاق می افتد یا این که این امکان وجود دارد که با به اجرا گذاشتن مهریه مرد مهریه را به صورت قسطی پرداخت کند اما حاضر به طلاق نشود. برای اطلاع از قوانین درخواست طلاق توافقی را مطالعه نمایید. مطابق ماده ۹۲ قانون ثبت اسناد و املاک، مفاد آن از جمله مهریه بدون احتیاج به حکمی از دادگاه لازم الاجرا است؛ لذا زوجه با مراجعه به اداره ثبت مستقیماً در مرحله اجرا قرار می‌گیرد و دیگر مراحل رسیدگی و دعوت از طرفین دعوا و ابلاغ اوراق مربوطه و صدور رای و قطعی شدن آن وجود ندارد. زمانی که عقد بین زن و شوهر جاری می شود، اجرا گذاشتن مهریه توسط زن می تواند صورت بگیرد و دریافت مهریه از حقوق شرعی و قانونی زن خواهد بود که حتی امکان دریافت مهریه حتی بدون طلاق نیز وجود دارد و فرقی ندارد که عقد دائم باشد یا موقت. در هر صورت اجرا گذاشتن مهریه توسط زن قانونی است.

 

انواع مطالبات پرداختی در اجرا گذاشتن مهریه:

مهریه ممکن است پول رایج کشور یا ملک یا سکه یا سرقفلی یا هر اموالی که قابلیت انتقال دارد باشد. البته پرداخت وجه نقد به عنوان مهریه به علت وجود تورم سالانه ممکن است ارزش خود را در طول زمان از دست بدهد، بر اساس ماده 1082 قانون مدنی وجه رایج منتاسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تادیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می­گردد محاسبه و پرداخت خواهد گردید مگر اینکه زوجین در حین اجرای عقد به نحوه دیگری تراضی کرده باشند. با توجه به بند ب ماده 113 قانون برنامه پنج­ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران (مصوب 14/12/1395 مجلس شورای اسلامی) و آیین نامه اجرایی آن که مقرر می­دارد:

« مفاد اسناد رسمی لازم ‌الاجراء از طریق ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم‌ الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجراء می‌شوند. ادارات مذکور مکلف هستند بلافاصله پس از تقاضای اجرائیه نسبت به شناسایی و توقیف اموال مدیون اقدام کنند.

چنانچه مرجع مذکور نتواند ظرف مدت دو ماه از تقاضای اجراء، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد سند، اقدام کند یا ظرف مدت شش ماه نسبت به اجرای مفاد سند اقدام نماید، متعهدٌله سند می‌تواند با انصراف از اجرای مفاد سند به محاکم دادگستری رجوع نماید.»

 

 بازبینی و اصلاح قانون مهریه:

در مدت اخیر قانون مهریه تغییراتی را به خود داشته است که یکی از مهم ترین تغییرات آن به زندان نرفتن مردان برای پرداخت و وصول کل مهریه بود یعنی مرد با دادن دادخواست اعسار از پرداخت مهریه و نفقه و بررسی اموال او از طریق دادگاه، اگر دادگاه حکم اعسار به او بدهد مرد فقط برای پرداخت 110 سکه از مهریه محکوم می گردد. یکی از کارهایی که خانم ها می توانند پس از اجرای حکم قطعی مهریه شان انجام دهند دریافت حکم ممنوع الخروجی آقایان است که می تواند مشکلاتی را برای آقایان به وجود بیاورد. از جمله اقدامات دیگری که می توان در زمینه اجرا گذاشتن مهریه انجام داد این است که خانم ها لیستی از اموال و حساب های بانکی همسرشان برای به اجرا گذاشتن مهریه به دست بیاورند و به دادگاه ارائه دهند چون بسیاری از مردان همه حساب های بانکی خود را معرفی نمی کنند و فقط یک حساب را بیان می کنند و چون مبنای دادگاه در زمینه اعسار نزدیکان خود فرد است پس در زمینه به اجرا گذاشتن مهریه دقت و تفحص زیادی از سوی دادگاه صورت نخواهد گرفت. حال این نکته مهم است که گرفتن مهریه ربطی به طلاق ندارد ولی باز هم اگر صلاح دانستید که گرفتن طلاق به نفعتان است می توانید از وکیل های ایین موضوع مانند وکیل رابطه نامشروع کمک بگیرید.

 

مهریه عند الاستطاعه و عند المطالبه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

با توجه به قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران در هنگام ثبت ازدواج دو روش برای اجرا گذاشتن مهریه برای دریافت وجود دارد که زوجین می توانند دادخواست مطالبه مهریه را با توجه به یکی از این دو روش انتخاب کنندحال یا با توافق طرفین یا با توجه به دارایی مرد. پیش از انجام به اجرا گذاشتن مهریه در دفترخانه ها، باید زوجین با یکدیگر صحبت کنند و نتیجه را در مورد نوع مهریه به دفترخانه بگویند در غیر این صورت مهریه به روش عند المطالبه ثبت خواهد شد.

تفاوت این دو نوع مهریه در آن است که در مهریه عند الستطاعه پرداخت مهریه به شرط تمکن مالی مرد است و فقط در صورتی مهریه پرداخت خواهد شد که مرد اموال و دارایی برای پرداخت مهریه داشته باشد که اثبات آن در دادگاه بر عهده همسر او خواهد بود و در این نوع از اجرا گذاشتن مهریه زوجه این امکان را ندارد که زوج را ممنوع الخروج کند و اجازه خروج از کشور را به وی ندهد. همچنین زوجه امکان دریافت حکم جلب در این نوع از اجرا گذاشتن مهریه را ندارد، در صورتی در مهریه عند المطالبه زوجه هر زمان که مهریه خود را به اجرا بگذارد مرد موظف است که مهریه او به طور تمامو کمال پرداخت کند. در این نوع از اجرا گذاشتن مهریه زوجه امکان ممنوع الخروج کردن زوج و هم چنین دریافت حکم جلب برای زوج را خواهد داشت.

 

 

 نحوه به اجرا گذاشتن مهریه:

برای مطالبه و اجرا گذاشتن مهریه دو روش کلی وجود دارد:

به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اجرای ثبت:

مدت زمان بسیار کمتر یکی از مزیت های مراجعه به دفاتر ثبت است که نتیجه به دست آمده برای اجرا گذاشتن مهریه بسیار کمتر خواهد بود. برای اجرا گذاشتن مهریه زوجه باید به همان دفتری که عقد او در آن جا صورت گرفته است مراجعه کند و از جمله مدارکی که باید با خود داشته باشد اصل یا رونوشت عقدنامه، شناسنامه و کارت ملی است. برای اجرا گذاشتن مهریه باید زوج اموالی غیر از مستثنیات دین برای توقیف داشته باشد بنابر ماده ۲۴ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مستثنیات دین صرفاً شامل موارد زیر است:

۱- منزل مسکونی که عرفاً در شأن محکوم علیه در حالت اعسار او باشد.
۲- اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکوم علیه و افراد تحت تکفل وی لازم است

۳- آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم علیه و افراد تحت تکفل وی
۴- کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شأن آن‌ها
۵- وسایلی که برای امرار معاش ضروری فرد و افراد تحت تکفلشان لازم است.
۶- مبلغی که در ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می‌شود، مشروط بر اینکه پرداخت اجاره بها بدون آن موجب مشقت گردد و امکان پذیر نباشد.

 

هزینه مراجعه به اداره ثبت به اندازه 0.5 درصد مهریه است که اول آن را از زوجه می گیرند اما پس از اجرا گذاشتن مهریه،زوج هزینه را پرداخت می کند و مبلغ گرفته شده از زوجه به او پس داده خواهد شد.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که در صورتی که زوجه اموالی را زوج سراغ ندارد که بتواند آن را توقیف کند بهتر است به اداره ثبت مراجعه نکند و درخواست خود را دادگاه ببرد.

نکته: در صورتی که آدرس دفترخانه تغییر پیدا کرده باشد و دسترسی به آن برای به اجرا گذاشتن مهریه امکان پذیر نباشد زوجه می تواند به کانون سردفتران ازدواج و طلاق یا اداره ثبت شهر مورد نظر برای پیدا کردن نشانی جدید و یا کفیل دفتر خانه مراجعه نماید.

 

به اجرا گذاشتن مهریه از طریق مراجعه به دادگاه:

اولین قدم برای به اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی است پس از فرستادن پرونده مهریه به دادگاه خانواده و تعیین وقت، طرفین باید در زمان مقرر شده به دادگاه رفته و قاضی پرونده مهریه به اجرا گذاشته شده رای را صادر خواهد کرد.

 

هزینه مراجعه به دادگاه 3.5 درصد مجموع ارزش مهریه است.

نکته: در صورتی که مرد از پرداخت مهریه سرباز زند، زن باید اموالی از شوهر را که قابلیت توقیف دارند به دادگاه معرفی کند و دادگاه باید با توقیف و فروش آن مهریه به اجرا گذاشته شده را به زن پرداخت کند. به دلیل آنکه مرد از طریق انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه اقدام به نقل و انتقال تمامی اموال منقول وغیر منقول خود به نام نزدیکان و اقوام نکند و بخواهد از پرداخت مهریه فرار کند نیاز به قرار تامین خواسته مهریه از طرف زوجه به دادگاه می باشد.

نکته: در صورتی که مرد فاقد اموال باشد اما وی کارمند دولت باشد زوجه می تواند این درخواست را از دادگاه داشته باشد که تا زمان پرداخت تمام و کمال مهریه وی یک سوم از حقوق مرد توقیف شود و به عنوان مهریه به او پرداخت شود.

نکته: با توجه به بند (ج) ماده (9) قانون شورای حل اختلاف مصوب 10 آبان 1394 رسیدگی به دعاوی خانوادگی راجع به جهیزیه ، مهریه ، نفقه تا نصاب دویست میلیون ریال در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد.

 

 پیش قسط مهریه به اجرا گذاشته شده:

میزان پیش قسط مهریه و مقدار اقساط پرداخت شده برای اجرا گذاشتن مهریه زوجین متفاوت است و مقدار ثابت و مشخصی ندارد. می توان از طریق اعتراض زوجه به تقسیط مهریه اقدام به شکایت به دلیل اقساطی شدن مهریه نمود.

بهترین وکیل اجرا گذاشتن مهریه کیست؟

معیار های زیادی وجود دارد که باید در هنگام انتخاب وکیل اجرا گذاشتن مهریه خوب به آن توجه داشت. قبل از هرگونه تصمیم باید ابتدا در مورد سابقه و نحوه عملکرد وکیل اجرا گذاشتن مهریه در دعوی های حقوقی مورد نظر تحقیق کرد و حتی می توان در صورت امکان جلسه مشاوره با وکیل اجرا گذاشتن مهریه برگزار کرد.

نکات مهمی که باید به آن توجه داشت میزان مهارت، سابقه کاری و تجربه و البته تخصص وکیل اجرا گذاشتن مهریه در حرفه خود است. منظور از سابقه کاری و تجربه کافی این مسئله نیست که شما حتما باید به دنبال وکیل خانواده با سن بالا باشید بسیاری از وکیل های متخصص و با تجربه با سن پایین هستند که با مهارت تمام، خیلی بهتر توانایی رسیدگی و سرعت بخشیدن به روند پرونده های حقوقی خانواده را دارند.

 

مزایای داشتن وکیل خانواده

در صورتی که پرونده حقوقی در حوزه اجرا گذاشتن مهریه دارید، قبل از هر گونه اقدامی تصمیم به اخذ وکیل اجرا گذاشتن مهریه متخصص بگیرید. چرا که موضوع اجرا گذاشتن مهریه در قانون بسیار حساس و دقیق بوده و بسیاری از موارد ممکن است سرنوشت پرونده شما را به طور کلی تغییر دهد و به همین دلیل اخذ وکیل اجرا گذاشتن مهریه متخصص و با تجربه مزایای خوبی برای شما به همراه خواهد داشت. یکی دیگر از موارد نیاز به وکیل خانواده مسئله حضانت فرزند است، با کمک وکیل خانواده می توان حضانت فرزند در صورت ازدواج پدر یا مادر را گرفت.

وکیل اجرا گذاشتن مهریه متخصص و با تجربه، به تمامی امور دادگاهی آگاه است و قبل از انجام هرگونه دعوی یا شکایت آن موضوع را تحلیل و مورد بررسی قرار داده و این موضوعات را با شما در میان می گذارد. وکیل اجرا گذاشتن مهریه خود پیگیر پرونده شما می باشد و می کوشد بهترین دفاع برای پرونده شما داشته باشد بدون نیاز به حضور شما نیز می تواند تمامی کارهای شما را انجام داده و سبب آسودگی خاطر قوت قلب شما می شود.

از مزایای دیگر داشتن وکیل اجرا گذاشتن مهریه خوب صرفه جویی در وقت و هزینه شما می باشد. چرا که آگاهی به روند کلی پرونده های اجرا گذاشتن مهریه، همچنین تخصص در مواد و تبصره های قانون، می تواند بسیار سرنوشت ساز بوده و در وقت و هزینه های شما به میزان قابل توجهی صرفه جویی نماید.

 

 هزینه اخذ وکیل اجرا گذاشتن مهریه چقدر است؟

هزینه و حق الزحمه وکالت مبلغی توافق شده بین وکیل اجرا گذاشتن مهریه و موکل برای رسیدگی و به سرانجام رساندن پرونده اجرا گذاشتن مهریه موکل می باشد.

البته این هزینه ها به نوع پرونده اجرا گذاشتن مهریه و سختی کار بستگی دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد و نمی توان مبلغ دقیق و مشخصی را ذکر کرد.

به طور کلی وکیل اجرا گذاشتن مهریه می تواند با دارا بودن توانایی و تحصیلات لازم در پرونده های اجرا گذاشتن مهریه برای طرح شکایت و پیشبرد پرونده به ما کمک کند. در پایان امید است بدون داشتن وکیل اجرا گذاشتن مهریه و حتی مشاوره، در دادگاه خانواده اقدام به طرح شکایت نکنید.

 

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده،و…)، کیفری و….

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی از جمله دعاوی خانواده می باشد. با اعتماد به وکلای پایه یک دادگستری این موسسه می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

تلفن: 44428277-021

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مطلب اجرا گذاشتن مهریه مفید بود. لطفا در مورد اینکه حکم دادگاه برای پرداخت مهریه صادر شده باشه و مرد از اجرا و پرداخت امتناع کنه هم اطلاعاتی بدید.

  پاسخ
  • سلام تماس بگیرید تا در مورد پرونده های مهریه و امتناع مرد از اجرا و پرداخت مهریه با بهترین وکیل متخصص در زمینه اجرا گذاشتن مهریه، همکاری کنید تا انشالله بهترین نتایج در سریعترین زمان برای شما حاصل بشه.

   پاسخ
 • سلام
  من ماشینم به خاطر مهریه از طرف دادگاه توقیف شده و الان به پارکینگ منتقل شده می خواستم بپرسم هیچ راهی وجود نداره که بتونم ماشینمو از توقیف در بیارم؟

  پاسخ
  • Avatar
   گروه وکلای بزرگمهر
   آبان 12, 1399 5:18 ق.ظ

   با سلام. اگر که خودروی توقیفی شما جزو مستثنیات دین باشد، میتوان اقدام نمود. پیشنهاد میکنم به دلیل حساسیت این موضوع حتما با وکیل مشورت کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277