اثبات مالکیت زمین

 1. خانه
 2. Blogs
 3. اثبات مالکیت زمین
تماس با ما

اثبات مالکیت زمین

در ابتدا قبل از شروع طرح موضوع اثبات ملک زمین باید به مفهوم و معنای کمه مالکیت پرداخت مالکیت به معنای  مالک بودن می باشد و از لحاظ حقوقی عبارت است از حقی که شخص نسبت به شی دارد و به جز در مواردی خاص امکان دخل و تصرف در آن امکان پذیر است منظور از موارد خاص اسثنای قانون می باشد. حال در برخی اوقات بین دو نفر بر سر اثبات مالکیت زمین اختلاف به وجود می آید و همزمان هر دو آن ها خود را مالک آن ملک می دانند اشخاص برای اثبات مالکیت زمین باید سند رسمی از اداره ثبت اسناد و املاک که بصورت رسمی ثبت گردیده به دادگاه ارائه دهند.

با توجه به اهمیت موضوع ملک و اثبات مالکیت زمین و پیچیدگی های این موضوع، پیشنهاد می شود جهت پیگیری و پیشبرد مشکل خود با وکلای متخصص و مجرب در این حوزه مشورت نموده و از همراهی آن ها بهره مند گردید.

برای اعطای پرونده و آگاهی دقیق از موضوع اثبات مالکیت زمین با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی درباره اثبات مالکیت زمین داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

 

انواع مالکیت

بد نیست که به انواع مالکیت نیز اشاره ای داشته باشیم مالکیت اموال شامل دو نوع  مالکیت خصوصی و مالکیت عمومی می باشد که خود مالکیت خصوصی شامل سه مورد است یعنی مالکیت فردی که تمام مال به نام یک فرد و سند شش دانگ مال نیز به نام او می باشد نوع دیگر مالکیت خصوصی شامل مالکیت مشاعی می باشد بدین صورت که همزمان برای یک مال چندین مالک وجود دارد و ممکن است یکی از مالکان این زمین یا ملک مشاع بخواهد بدون اجازه شریک خود اقدام به فروش سهم خود از آن زمین یا ملک کند که در این صورت بهتر است به بهترین وکیل فروش ملک مشاع بدون اجازه شریک مراجعه کند.

مالکیت عمومی شامل مالکیت تمام افراد جامعه بر اموال عمومی کشور است که افراد جامعه بدون هیچ تبعیضی حق استفاده از این اموال را دارند برای اموال عمومی میتوان منابع ذغال سنگ، منابع طبیعی که افراد جامعه مالک عمومی آن ها هستند.

 

دعوای اثبات مالکیت زمین

دعاوی اثبات مالکیت بدین صورت است که در بین دو یا چند نفر بر سر اثبات مالکیت زمین اختلاف ایجاد می شود در صورتی که همچین اختلافی به وجود بیاید خواهان ملک یا همان شخصی که ملک را خریداری کرده باید سند رسمی که در اداره ثبت اسناد رسمی به ثبت نهایی رسیده داشته باشد در غیر این صورت باید باید برای اثبات مالکیت زمین خود اقدام کند و در نتیجه لازم است که دعوایی را با عنوان خواسته ی اثبات مالکیت زمین به دادگاه حقوقی مطرح کند.

دادگاه حقوقی نیز در صورتی که خواهان مالکیت زمین ادله لازم و مستندات کافی از جمله مبایعه نامه عادی و شهود، تصرف ملک که مالکیت خواهان را برای اثبات مالکیت زمین خود احراز کند در این صورت دادگاه حکم به ثابت شدن مالکیت زمین خواهان صادر می شود البته لازم به ذکر است که طرح دعوای اثبات مالکیت زمین برای آن دسته املاکی که ثبت شده هستند قابل استماع نیست زیرا طرح دعوای برای اثبات مالکیت چنین زمین هایی که سند رسمی و ثبت شده در اداره اسناد رسمی دارند برخلاف قانون است و قرار عدم استماع  دعوا از طرف دادگاه صادر می شود .

همچنین در مواقعی که مالک زمین یا ملک ورثه ای فوت کرده و بین ورثه برای فروش آن ملک یا زمین اختلاف ایجاد می شود یا به هر دلیلی مشکلی برای فروش آن زمین یا ملک وجود دارد، اخذ وکیل فروش ملک ورثه ای برای پیگیری صحیح این روند ضروری می باشد.

 

طرفین دعوای در اثبات مالکیت زمین

در دعوی اثبات مالکیت اگر شخصی که اعای مالکیت زمین را دارد خواهان گفته می شود و به شخصی که ملک ثبت نشده و بدون سند را به خواهان فروخته باشد را خوانده گویند.

 

دلایل و شواهد برای اثبات مالکیت زمین

شخصی که ادعای اثبات مالکیت خود را دارد باید همراه با مدارک ضروری به دادگاه مراجعه کرده و نسبت به شکایت اقدام کند که در صورت معتبر بودن مدارک و شواهد حکم اثبات مالکیت وی را صادر می کند. در زیر چند مورد از دلایل برای اثبات مالکیت زمین اشاره شده است.

 

 • ارائه سند

در صورتی که خواهان دلایل مستندی یرای اثبات مالکیت زمین خود داشته باشد تنها با ارائه سند رسمی از اداره ثبت اسناد و املاک که بصورت رسمی به نام ثبت شده است می تواند ادعای اثبات مالکیت داشته باشد و دادگاه نیز با فقط کسی را مالک ملک می داند که سند رسمی آن ملک را داشته باشد

 • اثبات از طریق شاهد

در کنار موضوع ارائه سند برای اثبات مالکیت زمین می توان موضوع اثبات مالکیت از طریق شاهد نیز مطرح کرد که از نظر قانون در صورت مورد قبول واقع شدن شاهد و اعتبار داشتن شاهد برای شهادت دادن  می تواند اقدام به اثبات مالکیت زمین کرد.

 • خواسته الزام به تنظیم  سند در اثبات مالکیت زمین

وقتی که در دعوای اثبات مالکیت زمین شخصی که با داشتن سند عادی در صدد اثبات مالکیت زمین خود است شرایطی که که باید رعایت کند طرح خواسته الزام به تنظیم سند در کنار اثبات مالکیت زمین می باشد به خصوص در هنگامی که شخص دارنده سند عادی در مقابل شخص دارنده سند رسمی قصد اثبات مالکیت زمن خود را دارد برای اینکه در چنین مواقعی دادگاه ها به استناد بند 7 ماده 84 قانون آیین دادرسی مدنی این دعوای اثبات مالکیت زمین را رد می کنند بخاطر اعتقاد بر این که دعوای بر فرض ثبوت دارای اثر قانونی نیست.

 • قسم خوردن

یکی دیگر از مواردی که برای اثبات مالکیت زمین مورد استفاده قرار میگیرد این است که خواهان برای ادعای خود یعنی اثبات مالکیت زمین باید اقدام به قسم خوردن کند یعنی یگانگی و بزرگی خدا را برای ادعای خود شاهد میگیرد.

 • قرارداد کتبی یا شفاهی

اگر خواهان ادله ای مبنی بر اثبات مالکیت زمین داشته باید و این ادله می تواند قرارداد کتبی یا شفاهی باشد و دادگاه حکم به نفع خواهان صادر کرده باشد کارخوانده برای طرح دعوی اثبات مالکیت زمین تمتم می شود . تنها درصورتی که مدرکی دال بر بی اعتباری مدارک و قرار داد های خواهان وجود داشته باشد و از طرف خوانده ارائه شود این وظیفه خواهان است که نسبت به دفاع از مدارک و شواهد خود اقدام کند. البته ناگفته نماند که تنها وجود قرار داد کتبی یا شفاهی برای اثبات مالکیت زمین کافی نیست .

 

آیا سند اصلاحات اراضی دلیلی برای اثبات مالکیت زمین است؟

اگر شخص سند رسمی برای اثبات مالکیت زمین خود نداشته باشد اما در صورت داشتن سند اصلاحات اراضی به صورت قانونی مالک و صاحب آن ملک می باشد و نیازی به درخواست دعوای اثبات مالکیت زمین نیست. ولی شخص باید نسبت به دریافت سند رسمی برای ملک خود اقدام کند و این موضوع نباید به تعویق بیافتد زیرا هیچ سند و مدرکی به اندازه سند رسمی و قانونی که در ادره ثبت اسناد به ثبت رسیده وجه قانونی ندارد.

 

مرجع رسیدگی به پرونده اثبات مالکیت زمین

در پرونده های اثبات مالکیت زمین با توجه به اموال که شامل اموال منقول(امولی که امکان جابه جایی آن ها وجود دارد) و اموال غیر منقول (امکان انتقال و جابه جایی اموال وجود نداد) متفاوت است اگر موضوع پرونده اثبات مالکیت اموال منقول باشد، مرجع رسیدگی به این پرونده ها شورای حل اختلاف است البته به شرطی که ارزش و قیمت مال منقول کم تر از 20 میلیون باشد.

در مورد سایر اموال مثل اثبات مالکیت زمین مرجع رسیدگی دادگاه صالح می باشد.

 

اثبات مالکیت زمین بدون داشتن سند

در صورتی که شخصی برای ملک خود سندی برای اثبات مالکیت خود نداشته باشد قوانین و مقرراتی برای اثبات مالکیت زمین وجود دارد که مانع از بین رفتن حقوق وی می شود که نیازمند داشتن وکیل با تجربه برای طرح دعوی در این موضوع است.

در مواردی که مالکیت زمین یا ملک به صورت وکالتی به شخص واگذار شود و نتواند وکالت خود را بر آن زمین با ملک اثبات کند، طرف دیگر دعاوی می تواند اقدام به توقیف ملک وکالتی کند.

 

نقش وکیل در اثبات مالکیت زمین و مزایای داشتن وکیل خوب

اگر شخص یا خواهان  قبل از درخواست دعوای اثبات مالکیت زمین خود بدون داشتن مشاوره و یا حتی وکیل متخصص که اشراف کامل به قوانین و مقررات حاکم برای اثبات مالکیت زمین دارد اقدام کند ممکن است به دلیل عدم اطلاع از قوانین موجود امری هزینه بر باشد و در آخر نیز موجب از دست دادن ملک خود و به ضرر و زیان به او تمام شود. به دلیل پیچیدگی ها و سختی هایی که در طول رسیدگی به دعوای اثبات مالکیت زمین دارد پیشنهاد ما این است که اگر به دنبال اثبات مالکیت زمین خود هستید حتما نسبت به گرفتن مشاوره با یک وکیل متخصص که به خوبی به ویژگی ها و پیچ و خم های اسناد رسمی و غیر رسمی آگاه است اقدام کنید تا وکیل قبل از شروع هر کاری آگاهی لازم در خصوص اثبات مالکیت زمین و دیگر مسائل مهم در این زمینه را برای شما ایجاد کند.

همچنین برای پیگیری صحیح و کامل امور حقوقی مربوط به اثبات مالکیت زمین در تهران می توان اقدام به اخذ بهترین وکیل ملکی تهران کرد تا از بهترین پیگیری برای پرونده خود در این زمینه اطمینان حاصل کرد.

 

هزینه وکیل برای اثبات مالکیت زمین

اینکه بتوان مبلغ مشخصی را برای اخذ وکیل در خصوص درخواست دعوای اثبات مالکیت زمین تعیین کرد امری ممکن نیست زیرا براساس پیچیدگی و سختی پرونده و همچنین توافقی که بین وکیل و موکل صورت می گیرد، هزینه وکیل برآورد می شود و مبلغ قطعی برای پرونده های دادگاهی وجود ندارد.

هزینه اخذ وکیل اثبات مالکیت زمین با توجه به مهارت و تجربه وکلا نیز می تواند متفاوت باشد به عنوان مثال حق الوکاله بهترین وکیل دعاوی ملکی در تهران با سایر وکلای تهران در این زمینه متفاوت است هر چند این هزینه به عوامل بسیاری بستگی دارد که تخمین دقیق آن تنها در توافق بین وکیل و موکل صورت می گیرد.

 

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن
 • ساده سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم تا زمان حل شدن پرونده موکل خود
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی،کیفری و….

 

کانون وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن بهترین وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277