پرداخت وام پس فوت وام گیرنده

ک ز پرسیده شده در 4 ماه پیش
سلام وقتتون بخیر

سوال : شخصی که دارای وام پرداخت نشده و ضمانت برای وام های دیگران باشد، آیا حتی بعد از فوت هم ملزم به پرداخت اقساط وام یا تسویه وامی که خود گرفته یا ضامن بوده است؟

از کارمند بانکی سوال کردم و ایشون گفتند که خیر، ملاک بدهکار بودن زنده بودن اشخاص است یعنی کسی که وام گرفته یا ضامن شده تا وقتی که زنده است مسئول پرداخت وام است …

پدر من 2وام به نام خود دارد و 2 وام هم بعنوان ضامن امضا کرده. تمام وام ها را به توصیه برادر بزرگم انجام داده و خود یک ریال هم از این وام ها بهره مند نشده.

حالا هم که به رحمت خدا رفته ما ماندیم و وام های عقب افتاده و ضمانت ها، برادر بزرگم هم هیچ پولی برای تسویه وام ها ندارد!

از یکی از بانک ها سوال کردیم و رئیس بانک عنوان کرده بود که چون پدر به رحمت خدا رفته پرداخت اقساط به عهده ضامن ها است و ما کاری به پدر و اموال مانده او نداریم.

اما برادر بزرگم این گفته را تعارف قلمداد می کند!

برادر دیگرم هم میخواهد به بهانه این بدهی ها و وام ها خانه ماترک پدرم را بفروشد تا وام ها را تسویه کند و سهم هرکس از این بدهی ها را از سهم الارث او کم کند!

یکی از وام ها را هم یکی از ضامن ها به نام خود امهال کرده و در حال پرداخت اقساط آن است. اما برادر دیگرم که خود کارمند بانک است می گوید امهال ممکن است برگردد و قابل اعتماد نیست!!! و در نتیجه ما بایدخودمان وام را از ماترک تسویه کنیم!!

ما ماندیم و حرف هایی که هیچ از درستی و غلط آن اطلاعی نداریم. و کسی هم نیست که اطمینان کنیم و بتوانیم بفهمیم راه درست چیست.

با تشکر از زحمات شما لطفا راهنمایی بفرمایید.

هم درمورد قانون و هم در مورد اینکه بهترین راه چاره ما چیست…

1 پاسخ
وکیل پایه یک دادگستری عضو سایت پاسخ داده شده در 4 ماه پیش
سلام- هر یک از ورثه اگر ارث متوفی بدهکار را قبول کرده باشند تا سقف ما ترکی که ارث برده اند به نسبت سهم الارثشان موظف به پرداخت دین متوفی هستند.

تماس جهت اعطای وکالت

مشاوره حقوقی (همراه با هزینه)

سوال حقوقی دارم (رایگان)

دکمه بازگشت به بالا