شکایت از کارمندان شهرداری

 1. خانه
 2. Blogs
 3. شکایت از کارمندان شهرداری
تماس با ما

شکایت از کارمندان شهرداری

شکایت از کارمندان شهرداری یکی از دعاوی مهم و قابل توجه در مراجع قضایی از جمله دیوان عدالت اداری است. شهرداری نهاد و سازمانی است که مسئول اداره شهرها با ابعاد پیچیده نظام شهری می باشد و دارای وظایفی است که با استفاده از استاندارد های لازم زندگی شهروندان را در محدوده ی قانونی و حریم شهرداری ممکن سازد.

قانون گذار روش های مختلفی را برای شکایت از کارمندان شهرداری و اقدامات آن ها فراهم کرده است و برای اجرای حکم علیه شکایت از کارمندان شهرداری مراحل خاصی وجود دارد. زمانی که مردم بخواهند علیه تصمیمات و اقدامات ماموران دولتی یا کارمندان شهرداری طرح دعوا کنند باید به نهادی تحت عنوان دیوان عدالت مراجعه کنند. البته حق شکایت از کارمندان شهرداری و ماموران دولتی در دادگاه های عمومی و حقوقی نیز امکان پذیر است. لازم به ذکر است که دعوی شکایت از کارمندان شهرداری یکی از دعاوی حقوقی به شمار می آید که نیازمند حضور و نظارت یک وکیل متخصص و آگاه به امور حقوقی است بنابراین پیشنهاد می شود تا از تجربیات یک وکیل شهرداری برای شکایت از کارمندان شهرداری بهره مند شوید.

آیا امکان شکایت از کارمندان شهرداری وجود دارد؟ چگونه می توان دعوای شکایت از کارمندان شهرداری را مطرح کرد؟ رسیدگی به شکایت از کارمندان شهرداری در صلاحیت کدام مرجع است؟

با توجه به اهمیت موضوع شکایت از کارمندان شهرداری، پیشنهاد می شود جهت پیگیری و پیشبرد مشکل خود با وکلای متخصص و مجرب در این حوزه مشورت نموده و از همراهی آن ها بهره مند گردید.

برای اعطای پرونده و آگاهی دقیق از موضوع شکایت از کارمندان شهرداری با شماره 02144428277 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی درباره موضوع شکایت از کارمندان شهرداری داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

 آیا شکایت از کارمندان شهرداری ممکن است؟

بله، هر شخصی چه حقیقی و چه حقوقی، در صورتی که حقی از ما ضایع کند، شکایت و دریافت خسارت از او امکان پذیر است و می توان برای طرح شکایت حقوقی و کیفری اقدام کرد. ماده 331 قانون مدنی در خصوص شکایت از کارمندان شهرداری بیان می دارد: “هر کس سبب تلف مالی بشود باید مثل یا قیمت آن را بدهد و اگر سبب نقص یا عیب آن شده باشد باید از عهده ی نقص قیمت آن برآید.” بنابراین زمانی که شهرداری سبب ورود خسارت به شخصی شود، شخص حق شکایت از کارمندان شهرداری را دارد و شهرداری باید خسارت وارد شده جبران کند.

برای شکایت از کارمندان شهرداری باید به کجا مراجعه کرد؟

مطابق ماده 173 قانون اساسی، مردم می توانند برای طرح اعتراض و شکایت از کارمندان شهرداری به دیوان عدالت اداری که تحت نظر قوه قضاییه اداره می شود مراجعه کنند. دفتر اصلی دیوان عدالت اداری در تهران واقع شده است ولی جهت سهولت دسترسی مردم به خدمات دیوان، در هر یک از شهرستان های کشور، دفاتر اداری دیوان در محل دادگستری تاسیس می شود.

چه زمانی می توان از کارمندان شهرداری شکایت کرد؟

زمانی که دولت یا شهرداری در مقام تصدی گری تصمیماتی را اتخاذ کنند، امکان شکایت از کارمندان شهرداری به دیوان عدالت اداری وجود ندارد و باید اقدام به شکایت از کارمندان شهرداری در دادگاه عمومی صورت گیرد. برای مثال: وقتی یک دانشگاه از صدور مدرک تحصیلی شخصی امتناع ورزد یا کارمندی به ناحق از کار اخراج شود یا در جایی که دولت یا سازمان های دولتی و شهرداری ها و نهاد های حکومتی خارج از محدوده اختیاراتشان به وضع قانون و مقررات بپردازند، امکان شکایت از کارمندان شهرداری در دیوان عدالت اداری وجود دارد. دیوان عدالت اداری فقط صلاحیت رسیدگی به تخلفات اداری و تخطی از مقررات سازمانی در نهاد های حاکمیتی دارد.

زمانی که شهرداری برای اجرای  یک پروژه عمرانی ملکی را تصاحب کند یا در قرارداد های پیمانکاری بین شخص و شهرداری اختلاف ایجاد شود و یا خسارت مالی از طرف شهرداری به شهروندی وارد شده باشد، شکایت از کارمندان شهرداری در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی است و در این شرایط امکان طرح شکایت از کارمندان شهرداری در دیوان عدالت اداری وجود ندارد.
لازم به ذکر است که می توان به 2 صورت طرح شکایت حقوقی و طرح شکایت کیفری اقدام به ایجاد طرح شکایت کرد.

نحوه شکایت از کارمندان شهرداری در دیوان عدالت اداری

طرح شکایت از کارمندان شهرداری در دیوان عدالت اداری بر اثر 3 نوع اقدام شهردار یا کارمندان شهرداری صورت می گیرد:

 • زمانی که شهرداری یا کارمندان شهرداری اقدام به انجام عملی کنند که آن عمل از لحاظ قانونی جرم محسوب می شود و قانون گذار برای این اقدام مجازات در نظر گرفته باشد در این صورت فرد باید به شکایت کیفری از کارمندان شهرداری در دادسرا اقدام کند.
 • در صورتی که در یک قرارداد بین شخص و شهرداری اختلاف به وجود آید شکایت از کارمندان شهرداری یا شهردار به هنگام تصدی شان در صلاحیت دادگاه عمومی می باشد و شخص می تواند از طریق دادگاه های عمومی و حقوقی یا از طریق شورای حل اختلاف اقدام به طرح شکایت از کارمندان شهرداری بنماید.
 • زمانی که شهرداری یا کارمندان شهرداری دست به انجام عملی بزنند که خلاف قوانین و مقررات و دستورالعمل های داخلی شهرداری می باشد در این صورت شکایت از کارمندان شهرداری در دیوان عدالت اداری مطرح می شود.
 • زمانی که شهرداری اقدام به ابطال پروانه ساختمانی بکند و یا بدون اجازه مالک، ملکی را به هر دلیلی تصاحب کند، طرف مقابل می تواند اقدام به طرح شکایت از کارمندان شهرداری بکند.
  البته ممکن است قرار منع تعقیب صادر شود که در آن صورت می توان اقدام به شکایت مجدد پس از منع تعقیب نمود.

وظایف دیوان عدالت در خصوص شکایت از کارمندان شهرداری

 • راهنمایی و ارشاد مراجعان
 • دادخواست و درخواست های شاکیان را ثبت می کنند
 • ابلاغ نسخه دوم شکایات یا آرای صادر شده از سوی دیوان در حوزه آن دفتر که از طریق پست الکترونیکی یا نمابر از دیوان دریافت کرده اند.

نحوه گرفتن خسارت در شکایت از کارمندان شهرداری

هر شخص حقیقی و هر شخص حقوقی می تواند به طرح شکایت از کارمندان شهرداری اقدام کند و در صورتی که  اقدام انجام شده توسط کارمندان شهرداری باعث ورود خسارت به شخص شده باشد شخص می تواند خسارات وارده را از شهرداری دریافت کند. حال سوال برای شما پیش می آید که کدام اقدامات زیان آور از طرف شهرداری شخص را اقدام به طرح شکایت از کارمندان شهرداری می کند؟ اقداماتی که سبب ورود خسارت از شهرداری به اشخاص می شود و حق شکایت از کارمندان شهرداری و دریافت هزینه خسارت را به شخص می دهد از قبیل زیر است:

 • شکایت در مورد میزان اخذ شده ی عوارض شهرداری
 • تصاحب مقدار بیش از متراژ توافق شده با مالک جهت عریض کردن خیابان
 • تخریب بدون ابلاغ قبلی و یا بدون حضور دادستان

 اجرای احکام علیه دولت یا شهرداری ها

مردم چه در دیوان عدالت اداری اقدام به شکایت از کارمندان شهرداری کنند و چه در دادگاه عمومی حقوقی شکایت از کارمندان شهرداری را مطرح کنند، به شکایت آن ها رسیدگی می شود. البته امکان شکایت کیفری علیه دولت یا شهرداری ها وجود ندارد بلکه فقط امکان رسیدگی حقوقی و رای به جبران ضرر و خسارت علیه این نهاد ها وجود دارد.

اگر دیوان عدالت اداری یا دادگاه حقوقی علیه دولت یا شهرداری اقدام به صدور رای کند، رای به واحد اجرای احکام و نهادی که باید رای را اجرا کند، ابلاغ می شود و آن ها مکلف به اجرای حکم دادگاه هستند.

اگر 2 نفر شخص خصوصی به طرح دعوا علیه یکدیگر بپردازند، محکوم باید پس از صدور اجراییه و ابلاغ اجراییه به مدت 10 روز رای را اجرا کند وگرنه با قهر و غلبه و توقیف اموال، حکم صادر می شود اما اگر طرف محکوم دولت باشد، اجرای حکم ساده نیست.

ترتیبات خاصی برای اجرای احکام محکومیت مالی علیه دولت و شهرداری ها انجام شود. به دلیل این که این نهادها از بودجه ی سنواتی مصوب استفاده می کنند، نمی توانند خارج از این حدود به اجرای حکم بپردازند و باید تا پایان سال مالی صبر کنند.

بهترین وکیل برای شکایت از کارمندان شهرداری

بهترین وکیل برای شکایت از کارمندان شهرداری چه کسی است؟ ویژگی های یک وکیل خوب برای شکایت از کارمندان شهرداری چیست؟

ممکن است به هنگام مراجعه به یک وکیل برای شکایت از کارمندان شهرداری سوالات فوق در ذهن شما ایجاد شده باشد اما ما به شما کمک می کنیم تا پاسخ سوالات خود را در یافتن بهترین وکیل برای شکایت از کارمندان شهرداری پیدا کنید.

بهترین وکیل برای شکایت از کارمندان شهرداری وکیلی است که در زمینه موضوعات و پرونده های مرتبط با شکایت از کارمندان شهرداری تجربه و تخصص کافی داشته باشد و با تسلط به قوانین و مقررات عام و خاص شهرداری و تکیه بر دانش و آگاهی خود و بهره گیری از اطلاعات در مورد پرونده، بتواند از فردی که وکالت وی را بر عهده گرفته، به خوبی دفاع کند و اقدامات لازم را در جهت پیروزی در دعوای شکایت از کارمندان شهرداری اجرا کند.

در صورت نیاز به یک وکیل برای شکایت از کارمندان شهرداری می توانید از مشاوره حقوقی گروه وکلای بزرگمهر که بهترین و متخصص ترین وکلا را در سراسر کشور که دارای سابقه درخشان و پرونده های موفق در طی سال های اخیر می باشند بهره مند شوید.

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقراری ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روز ترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از آخرین قوانین کشور
 • برخورد مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده و…)، کیفری و … .

کانون وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن بهترین وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

تلفن02144428277

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277