انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه

 1. خانه
 2. Blogs
 3. انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه
تماس با ما

انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه

شاید شما هم یکی از افرادی باشید که عبارت “انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه” به گوشتان خورده باشد و بدنبال آشنایی بیشتر با این موضوع باشید. بدیهی است که به دلیل حساسیت موضوع انتقال اموال قبل از دادخواست مطالبه مهریه و پیچیدگی های این حوزه، پیشنهاد میکنیم قبل از هر اقدامی، حتما از یک وکیل انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه با تجربه مشورت و یاری بخواهید تا شما را در این امر بسیار حساس و سرنوشت ساز همراهی کند.

برای اعطای وکالت در خصوص انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه با شماره 44428277-021 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که سوالی درباره انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

انتقال اموال قبل از دادخواست مهریه

یکی از معمول ترین و رایج ترین روش ها برای فرار از دین و پرداخت مهریه و یا با هدف تغییر مسیر پرونده مهریه در خصوص شرایط تقسیط مهریه و اعتراض زوچه به تقسیط مهریه ، معاملات صوری است که با هدف انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه صورت می گیرد. از دیگر روش هایی که اخیرا بکار برده می شود، توقیف صوری اموال است.

معامله صوری

معامله صوری، معامله ای است که در آن خریدار و فروشنده هدف انجام معامله ندارند و وجهی بین آن ها جابجا نمی شود. برای مثال مرد برای فرار از مهریه و انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه، منزل خود را به نام یکی از آشنایان خود می کند. در این حالت نیت انجام معامله وجود ندارد و وجهی نیز رد و بدل نشده است پس معامله ای صوری با نیت انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه صورت گرفته است. در چنین حالتی زن می تواند دادخواستی تحت عنوان ابطال بیع به دادگاه ارائه کرده و مدعی شود که معامله همسرش صوری و به قصد فرار از مهریه از طریق انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه می باشد. اگر ثابت شود معامله صوری است دادگاه دستور ابطال آن را می دهد.

اثبات صوری بودن معامله

پس از شکایت زن و اثبات اینکه مرد صوری و با هدف فرار از مهریه یا انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه، اقدام به برقراری معامله ای کرده است، دادگاه طی نامه ای به راهنمایی و رانندگی (در صورت معامله صوری خودرو) و یا اداره ثبت (در صورت معامله صوری ملک یا زمین)، اطلاع می دهد که نقل و انتقال مال به دلیل بدهکاری صاحب آن ممنوع می باشد.

زن می تواند پس از اثبات انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه توسط همسر و توقیف اموال همسرش در قبال مهریه، در ازای باقی طلبش تقاضای ممنوع الخروجی مرد را بدهد. راه باطل شدن ممنوع الخروجی یا پرداخت بدهی بخاطر مهریه و یا انصراف زن از مطالبه مهریه خود می باشد.

فرار از دین قبل از مطالبه مهریه

گاهی اوقات اشخاص برای فرار از بدهی و پرداخت نکردن آن، اموال خود را به شخص دیگری واگذار می‌کنند. به همین منظور اگر شخصی برای فرار از دین قبل از مطالبه مهریه اموال خود را به شخص دیگری انتقال دهد، اگر باقیمانده اموالش پاسخگوی بدهی او نباشد؛ عمل این شخص جرم تلقی می‌شود. همچنین اگر شخص انتقال گیرنده نیز از این موضوع آگاه باشد، شریک جرم محصوب می‌شود و باید برای پرداخت دین، عین آن اموال و یا قیمت آن اموال پرداخت شود.

به دلیل اینکه این جرم کیفری است، دادسرای عمومی که در محل وقوع جرم قرار دارد باید به عنوان مرجع صالح انتخاب شود. منظور از محل وقوع جرم، همان جایی است که معامله‌ به قصد فرار از دین قبل از مطالبه مهریه در آن انجام شده است.

انتقال اموال برای فرار از مهریه

درخواست مهریه یکی از مهم ترین و پرتعدادترین دعاوی می باشد که بعلت ویژگی های خاص آن از جمله، مقدار زیاد مال مورد مطالبه، اعمال مجازات حبس در صورت عدم پرداخت مهریه و یا اثبات مساله صوری بودن انتقال اموال برای فرار از مطالبه مهریه و هم چنین ارتباط آن با مسائلی از جمله حضانت، نیازمند راهنمایی و مشاوره حقوقی می باشد. پیرامون مبحث انتقال اموال برای فرار از مهریه بهتر است ابتدا با مفهوم مهریه و انواع آن آشنا باشید.

مفهوم مهریه

مهریه یا مهر یکی از حقوق مالی زن است. مطابق با ماده 1082 قانون مدنی، به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. علاوه بر این، این امکان نیز وجود دارد که زن با توجه به احکام قانونی، اقدام به بخشش مهریه نموده و مرد را از پرداخت مهریه معاف نماید. در عقد موقت شرط لازم و ضروری برای صحت عقد، تعیین مهریه است اما در عقد دائم چنین چیزی مطرح نیست. برای تعیین مهریه سقفی وجود ندارد و طرفین می توانند تا هر میزان سکه، وجه مالی یا منفعتی را به عنوان مهریه در سند ازدواج درج کنند.

انواع مهریه

به لحاظ عرفی و مرتبط با چگونگی پرداخت مهریه، انواع رایج در مهریه را می توان به مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم کرد. تفاوت این دو نوع مهریه در آن است که در مهریه عندالاستطاعه، زن باید استطاعت یا توانایی مالی مرد را در پرداخت مهریه به دادگاه ثابت کند.

انتقال اموال بعد از صدور اجراییه مهریه

در انتقال اموال بعد از صدور اجرای حکم قطعی مهریه در حالتی که فرد پس از دریافت اخطار ابلاغیه دادگاه و یا نامه اجرای احکام و اطلاع از بدهی خود، اقدام به معامله ای کند، معامله صوری شناخته می شود. به این دلیل که معامله مشکوک به دخل و تصرف در اموال با هدف فرار از دین است. اما اگر پیش از مطالبه دین، مالی انتقال یابد اثبات اینکه برای فرار از دین یا فرار از پرداخت مهریه و یا انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه بوده است، کاری بسیار دشوار است. در قرار تامین خواسته مهریه از طرف زوجه باعث توقیف اموال زوج می شود و امکان انتقال اموال برای فرار از مهریه وجود ندارد.

ارائه دادخواست انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه

مطابق با ماده 218 قانون، چنانچه طلبکار به دادگاه دادخواست مبنی براینکه مدیون به قصد فرار از دین قصد فروش اموال خود را دارد، دادگاه می تواند توقیف اموال وی را به میزان بدهی صادر کند. چنانچه انتقال اموال قبل از اجرا گذاشتن مهریه باشد، قضات و دادگاه به سختی صوری بودن آن را می پذیرند. بر طبق این ماده 4 شرط زیر باید برقرار باشد:

 • عموما مالی وجود داشته باشد
 • غیرواقعی بودن معامله توسط زوجه اثبات گردد.
 • اثبات اینکه مرد قصد فرار از پرداخت مهریه را داشته است.
 • طرف انتقال گیرنده از نیت مرد آگاه بوده و با او همدست بوده باشد.

اگر 4شرط برقرار نباشد دادگاه اعلام می دارد که نیت زوج فرار از دین نبوده و قصد انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه را به اضطرار داشته است.

مجازات انتقال اموال به قصد فرار از مهریه

مطابق با ماده 4 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، “چنانچه فرد به قصد فرار از دین و تعهدات مالی، مال خود را به دیگری انتقال دهد، عمل او جرم تلقی شده و فرد به حبس تعزیری محکوم خواهد شد.” این حبس به میزان 4 ماه تا 2 سال است. در این مرحله ابتدا انتقال مهریه به زوجه بررسی شده و سپس مطالبه مهریه، حق حبس، تعدیل مهریه و دادگاه صالح برای اقامه دعوی مهریه برقرار می گردد.

مطابق با ماده 337 قانون، هرگاه کسی بر حسب اذن صریح یا ضمنی از مال غیر استیفا منفعت کند، صاحب مال مستحق اجرت المثل خواهد بود مگر اینکه معلوم شود که اذن در انتفاع مجانی بوده است. مطابق با این قانون استفاده شوهر از مهریه زن مسئولیت شوهر را به دنبال دارد و شوهر وظیفه دارد اجرت المثل آن را به زوجه پرداخت کند.

انتخاب بهترین وکیل در خصوص مهریه و انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه

از توانایی های علمی، عملی، شهرت، مهارت و دانش وکیل انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه مورد نظر خود مطمئن شوید. یک وکیل انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه مجرب و توانمند می توان سرنوشت شما را در پرونده تغییر دهد.

سن وکیل

سن وکیل مهریه وطلاق در موضوع انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه، ملاک مناسبی برای تعیین خوب یا بد بودن وکیل انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه نیست. گاهی اوقات یک وکیل جوان و آگاه می تواند همراه و مشاور بهتری برای شما باشد.

مدرک وکیل

فردی که عنوان وکیل انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه دارد، حداقل مدرک کارشناسی حقوق را داشته و مراحل دشوار کانون وکلا را برای اخذ پروانه گذرانده است.

مزایای مهم داشتن وکیل در پرونده مهریه

از مزایای مهم داشتن وکیل در پرونده طلاق توافقی، مهریه و انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه، صرفه جویی در وقت و هزینه برای شماست. چرا که آگاهی به روند کلی پرونده، همچنین تخصص در مواد و تبصره های قانون، می تواند بسیار سرنوشت ساز بوده و در وقت و هزینه های شما به میزان قابل توجهی صرفه جویی نماید.

هزینه اخذ وکیل انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه

هزینه و حق الزحمه وکالت انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه مبلغی توافق شده بین وکیل انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه و موکل برای رسیدگی و به سرانجام رساندن پرونده موکل می باشد. البته این هزینه ها به نوع پرونده انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه و سختی کار بستگی دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد و نمی توان مبلغ دقیق و مشخصی را ذکر کرد.

چنانچه در خصوص مهریه و یا مساله ی حساس انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه به راهنمایی و مشاوره نیاز دارید، می توانید با گروه وکلای بزرگمهر تماس حاصل نموده و از خدمات وکلای با تجربه ی این مجموعه بهره مند شوید.

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده و …)، کیفری و …

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 44428277-021

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ممنون از مطلب کامل و مفید انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه. سوالی داشتم. اگر بعد از ارائه درخواست مهریه مرد خودرو خودش رو به برادرش بفروشه ولی فقط پلاک ماشین رو به نام بزنه آیا میشه فرار از دین حسابش کرد؟

  پاسخ
 • همسر من بعد از اینکه مهریه رو به اجرا گذاشتم اموالش رو به نام دوستش کرده. الان من باید برای فرار از دین شکایت کنم؟ برای اثباتش باید چه کاری انجام بدم؟

  پاسخ
  • بله بابت فرار از دین می‌توانید شکایت کنید هر چند اثبات این موضوع به دادگاه، نیازمند تخصص و تجربه در زمینه حقوقی می باشد. پیشنهاد میکنیم از یک وکیل انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه کمک بخواهید تا شما را در این امر یاری کند. اگر که نیاز به وکیل متخصص در این زمینه دارید، ما در مجموعه بزرگمهر وکلای متخصص این موضوع را به شما پیشنهاد میکنیم تا با کمترین هزینه ممکن بهترین نتیجه برای شما به یاری خدا حاصل بشود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277