ابطال اجراییه ثبتی

 1. خانه
 2. Blogs
 3. ابطال اجراییه ثبتی
تماس با ما

ابطال اجراییه ثبتی

برای اعطای وکالت در خصوص ابطال اجراییه ثبتی با شماره 02144428277 تماس بگیرید.

در صورتی که سوالی درباره ابطال اجراییه ثبتی داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

به درستی می توان دعاوی ابطال سند را در زمره پیچیده ترین و خاص ترین دعاوی مطروحه در دادگستری به شمار آورد. از آنجایی که قانونگذار به اسناد رسمی تنظیم شده در دفترخانه و اداره ثبت اسناد و املاک و دیگر اسناد رسمی موجود اعتبار خاص و ویژه ای بخشیده، لذا دادگاه ها در وضعیت موجود به راحتی حکم بر ابطال سند صادر ننموده و فرض قانونی بر صحت و اصالت اسناد مزبور می باشد. بنابراین شخصی که مدعی عدم اعتبار و عدم اصالت و غیر قانونی بودن یک سند می باشد می بایستی از طرق قانونی ادعای خود را به اثبات برساند. چنین کاری به هیچ وجه ساده نخواهد بود و لازم است که از تجربیات وکلای دادگستری بهره برداری شود.

اجراییه ثبتی چیست؟

اکثر اسنادی که در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم میگردد ، قابلیت اجرا از طریق اداره اجرای اسناد رسمی ثبت اسناد و املاک را دارد. به این معنا که شخص ذینفع لازم نیست که برای رسیدن به اهداف خود، حتما در مراجع دادگستری طرح دعوی نماید. بلکه می تواند از دفترخانه ای که سند را تنظیم نموده، تقاضای صدور اجراییه را بنماید.

در چنین صورتی، دفترخانه اوراق اجرائیه را براساس همان موضوعی که در سند رسمی نوشته شده، صادر می نماید و به مدیون ابلاغ می نماید و مدیون مکلف است که ظرف ۱۰ روزه، مفاد اجرائیه را به اجرا گذارد. در غیر این صورت مراتب توسط دفترخنه به اداره ثبت اسناد منعکس میشود و قسمت اجرای اسناد رسمی، مطالبات طلبکار را وصول خواهد نمود

مثلا یکی از مهمترین اسنادی که در اداره ثبت اسناد قابلیت اجرا را دارد، سند نکاحیه است. به نحوی که متعهد له، -یعنی زوجه- می تواند به جای مراجعه به دادگستری و صرف وقت و هزینه زیاد، مهریه خود را از طریق دفترخانه و نیز ا داره ثبت اسناد وصول نماید.

ابطال اجراییه ثبتی چیست؟

در مواردی پس از صدور اجرائیه بنا به دلایلی متضرر از آن اقدام به طرح دعوی ابطال اجراییه ثبتی می نماید. طرح دعوی ابطال اجراییه ثبتی دارای شرایطی می باشد که می بایست قبل از طرح آن از وکیل دادگستری کمک گرفت. به طور مثال لازم است جهت ابطال اجراییه ثبتی شرایط مقرر قانونی مورد توجه قرار گیرد و در صورت عدم توجه به این شرایط می تواند موجبات ورود ضرر را فراهم نماید. برای ابطال اجراییه ثبتی می بایست قبل از هر چیز به این موضوع واقف بود که نحوه این دعوی چگونه است. موسسه حقوقی دادآوران نستوه در خصوص ابطال اجراییه ثبتی مقاله ذیل را برای عموم به اشتراک می گذارد. منظور از دعوی ابطال اجراییه چیست؟ جهت آشنایی با مقررات مربوط به دعوی ابطال اجراییه به کدام قانون مراجعه نماییم؟ کدام مرجع به دعاوی ناشی از ابطال اجرائه رسیدگی می نماید؟ آیا اقامه دعوی ابطال اجراییه ثبتی مانع ادامه عملیات اجرائی می باشد؟ نحوه طرح دعوی ابطال اجراییه ثبتی چگونه است؟ مدارک ابطال اجراییه ثبتی چیست؟ شرایط ابطال اجراییه ثبتی چگونه است؟

 

در مطلب پیش و رو به بررسی یکی از دعاوی مهم و شایع حقوقی تحت عنوان ابطال اجراییه ثبتی خواهیم پرداخت. قبل از شروع بحث لازم است تصریح نماییم، برابر با مقررات ماده 1 «آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی و لازم الاجرا و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی» ( سند لازم الاجرا سند رسمی یا سند عادی است که بدون صدور حکم از دادگاه قابل صدور اجراییه ثبتی برای اجراء مدلول سند باشد مانند سند رسمی طلب و چک). همانگونه که ملاحظه می شود قانون گذار برای اسناد رسمی لازم الاجرا و برخی از اسناد عادی که در حکم سند لازم الاجرا تلقی می شوند «چک و قراردادهای بانکی» مزیت اجرای مفاد سند بدون مراجعه به دادگستری و اخذ حکم قطعی را منظور نموده است. در توضیح باید گفت، در صورتی که شما ذی نفع یک سند رسمی لازم الاجرا می باشید یا ذی نفع سند عادی در حکم سند لازم الاجرا هستید، می توانید بدون مراجعه به دادگستری و طی نمودن راه طولانی و مشقت بار اخذ حکم قطعی با مراجعه به دفترخانه تنظیم کننده سند یا ادارات ثبت مربوطه مدلول سند را به طرفیت متعهد آن اجرا نمایید. در واقع، این امتیازی است که قانونگذار برای اسناد لازم الاجرا در نظر گرفته است. در اینجا باید بدانید؛ هر سند رسمی لازم الاجرا محسوب نمی شود. برای مثال؛ اسناد رسمی مربوط به مالکیت اموال منقول لازم الاجرا نیست، اما سند رسمی مربوط به معامله املاک دارای سابقه ثبتی در صورتی که متضمن تعهداتی منجز باشد لازم الاجرا محسوب می گردد. همچنین سند نکاحیه در خصوص تعهدات منجز مربوط به مهریه سندی لازم الاجرا بوده و مدلول سند از طریق دفترخانه تنظیم کننده سند و ادارات ثبت مربوطه قابل اجرا می باشد.

به یاد داشته باشید؛ اسناد عادی، لازم الاجرا تلقی نمی گردد و این قاعده صرفاً دارای دو استثنا می باشد. تنها اسناد عادی که لازم الاجرا محسوب می شود چک های صادره عهده بانک های ایرانی «نه موسسات مالی و اعتباری» و قراردادهای بانکی مشمول قانون عملیات بانکی بدون ربا است.

 

دعوی ابطال اجراییه

پیش تر گفتیم؛ در خصوص اسناد رسمی لازم الاجرا یا اسناد عادی در حکم سند لازم الاجرا می توان بدون مراجعه به دادگستری درخواست صدور اجراییه نمود. حال این امکان وجود دارد اجراییه بر اثر اشتباه صادر گردد. برای مثال متعهد سند لازم الاجراء شخص الف باشد اما اجرائیه بر علیه شخص دیگری صادر گردد. یا فرضی را در نظر بگیرید که اجرائیه بر علیه متعهد سند صادر می شود اما سابقاً تعهد موضوع سند لازم الاجرا از جانب متعهد یا شخص ثالث تحقق یافته است. در موارد مذکور راهکار بی اثر کردن اجراییه طرح دعوی ابطال اجراییه می باشد.

قوانین مربوط به دعوی ابطال اجراییه

شما می توانید جهت آشنایی با مقررات مربوط به دعوی ابطال اجراییه ثبتی به قانون «اصلاح بعضی از مواد قانون ثبت و قانون دفاتر اسناد رسمی» مصوب 27 شهریور ماه 1322 مراجعه نمایید. در قانون مزبور از دعوی ابطال اجراییه ثبتی به عنوان راهکاری برای بی اثر نمودن اجراییه در مواردی که به غلط صادر می شود نام برده شده است.

مرجع رسیدگی به دعاوی ابطال اجراییه ثبتی

مطابق مقررات ماده 2 قانون پیش گفته مرجع صالح جهت رسیدگی به دعاوی ناشی از اجرای اسناد رسمی دادگاه صلاحیت دار «دادگاه حقوقی» محلی است که در حوزه آن دستور اجرا داده شده است. بنابراین چنانچه دستور اجرا مفاد سند از اداره ثبت حوزه شهر تهران صادر گردیده باشد رسیدگی به دعوی ابطال اجراییه ثبتی در صلاحیت محاکم حقوقی تهران خواهد بود.

آیا اقامه دعوی ابطال اجراییه ثبتی مانع ادامه عملیات اجرائی می باشد؟

مطابق مقررات مواد چهارم و پنجم قانون مذکور اقامه دعوی ابطال اجراییه ثبتی مانع از جریان عملیات اجرائی نیست مگر در مواردی که دادگاه حکم بر بطلان دستور اجرا داده و یا قرار توقیف عملیات اجرائی صادر نماید. در صورتی که دادگاه دلائل شکایت را قوی بداند یا در اجراء سند ضرر جبران ناپذیری باشد به درخواست مدعی بعد از گرفتن تامین قرار توقیف عملیات اجرائی را می دهد.

در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به طرح دعوی ابطال اجراییه ثبتی اقدام نمایید. توصیه و تاکید می نماییم؛ طرح هر دعوی نیازمند دانش و تخصص حقوقی می باشد. وکلای رسمی دادگستری با داشتن اطلاعات تئوری و کاربردی مربوط به هر دعوی از دانش و تبحر کافی در پیشبرد دعاوی حقوقی در مسیر قانونی خود برخوردار می باشند. گروه وکلای بزرگمهر با بهره گیری از وکلای متخصص آماده است، شما را در مسیر رسیدن به اهداف حقوقی پیش رو همراهی نماید.

هزینه اخذ وکیل ابطال اجراییه ثبتی

هزینه های وکالت شامل حق الوکاله و هزینه سفر و سایر هزینه هایی می شود که وکیل در جهت انجام وظیفه وکالتی خود متحمل می شود. معمولا عمده هزینه وکالت مربوط به حق الوکاله می باشد که بر اساس معیار های مختلفی تعیین می شود. مهمترین معیار تعیین حق الوکاله عرف می باشد که بسته به میزان آن ، هرچقدر مبلغ خواسته بیشتر شود درصد حق الوکاله کمتر می شود و ممکن است در برخی پرونده ها به 3 یا 4 در صد هم برسد. به هر حال در دعاوی حقوقی مثل مطالبه وجه چک , حق الوکاله از تعرفه قانونی کمتر نمی باشد چون وکلا موظف هستند بر اساس آن تمبر مالیاتی ابطال نمایند.

بهترین وکیل ابطال اجراییه ثبتی

انتخاب بهترین وکیل میتواند برای تمام افراد جزو اولین اولویت های افرادی که درگیر پرونده هستند، باشد.

در بسیاری از این موارد ، شرایط بد روحی و فشارهای عصبی ایجاد شده در مورد مشکلات فرد، امکان بررسی کامل و تصمیم گیری صحیح و درست درباره انتخاب وکیل ابطال اجراییه ثبتی را از او سلب میکند. حتی در مواقع بسیاری، حتی در موقعیت های بسیاری افراد سودجو در این مواقع سعی میکنند با عناوین تقلبی وکالت با سوء استفاده مالی از شرایط بد افراد با توجه به اینکه کمکی به انها نمیکنند، بلکه باعث اختلاف و اختلال در زمان و هزینه انها میشوند. انتخاب یک وکیل پایه یک دادگستری خبره و باتجربه در حوزه کاری خود نیز می تواند اثر بسیار زیادی در موفقیت پرونده در کمترین زمان ممکن داشته باشد. وکلای باتجربه، به صورت مکرر در دادگاه های قضایی حضور داشته باشند و با تمامی مسیرهای پیشرونده پرونده و شگردهای طرف مقابل برای گمراه کردن مسیر پرونده از جریان اصلی آشنایی داشت و به این ترتیب اجازه نمی دهند،که حقوق حقه موکل شان پایمال شود.

مزایای پیگیری از وکیل ابطال اجراییه ثبتی

همانطور که توضیح داده شد ابطال اجراییه ثبتی همواره به خودی خود کار دشواری می باشد لذا همراهی یک وکیل ابطال اجراییه ثبتی میتواند به راحتی کمک شایانی در سهولت کار به ما بدهد. تماس با گروه وکلای بزرگمهر میتواند راهنمای کامل و جامعی برای انتخاب بهترین وکیل دادخواست مطالبه مهریه باشد.

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده و…)، کیفری و…

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277