شکایت کیفری مجدد

 1. خانه
 2. Blogs
 3. شکایت کیفری مجدد
تماس با ما

شکایت کیفری مجدد

برای اعطای وکالت به وکیل شکایت کیفری مجدد با شماره 44428277-021 و 09399217171  تماس حاصل فرمایید.

همانطور که میدانید امروزه جرایم مربوط به امور کیفری بسیار در جامعه گسترش پیدا کرده است. و پرونده هایی که در این زمینه وجود دارند بسیار حساس هستند و پیچیدگی های خاص خود را دارند که امور شکایت کیفری مجدد نیز از این قاعده مستثنی نیست. در نتیجه وکلایی که در این زمینه فعالیت می کنند باید دارای توانایی ها و تخصص کافی باشند تا از موکل خود به خوبی دفاع کنند.

در صورتی که سوالی از وکیل شکایت کیفری مجدد داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

قوانین آیین دادرسی کیفری شامل مجموعه قوانینی می باشد که برای کشف جرم، تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی و… وضع می شوند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که دادرسی کیفری باید ادله قانونی داشته باشد، حق و حقوق هر دو طرف دعوی را رعایت کند و قوانین را برای افرادی که مرتکب جرایم مشابه شده اند به طور یکسان اعمال کند.

شکایت کیفری چیست؟

این نوع از شکایت برای افرادی است که مرتکب عملی خلاف قانون شده اند. در واقع شکایت کیفری نوعی از شکایت است که قانون بر اساس آن افراد را مجرم شناسایی می کند و برای آن ها مجازاتی را مقرر می کند. این نوع از شکایت می تواند به فرم های گوناگونی تنظیم شود، چه به صورت چاپی و چه به صورت دست نویس قابل قبول است. و فرد مسئول وظیفه رسیدگی به این شکایت را دارد. به طور کلی حضور وکلا در زمینه شکایت کیفری تاثیر بسزایی دارد زیرا وکلا با جمع آوری ادله و مستندات قابل قبول برای دادگاه و بیان درست شکایت بسیار کمک کننده خواهند بود، یا در صورت نیاز بحث شکایت کیفری مجدد را به بهترین شکل پیگیری کنند.

دسته بندی جرایم کیفری

به طور کلی جرایم موجود در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم بندی می شوند. در دسته جرایم خصوصی تنها یک شاکی برای پرونده وجود دارد که در صورت بخشش این شاکی پرونده به طور کامل مختومه اعلام می شود. اما آن دسته از جرایمی که در دسته بندی جرایم عمومی قرار می گیرد تنها رضایت شاکی پرونده برای بسته شدن پرونده کافی نیست. زیرا در اغلب این جرایم احساسات و عواطف بخشی از جامعه آسیب دیده و برای خاتمه پرونده علاوه بر فرد شاکی خود دادگاه نیز باید نظر خود را اعلام کند که این نظر به خود قاضی بستگی دارد. که امکان شکایت کیفری و یا شکایت کیفری مجدد در هر دو دسته وجود دارد.

نحوه شکایت کیفری مجدد

در ابتدا باید این شکایت نامه در دادسرا و برای خود دادسرا نوشته و تنظیم شود. برای تنظیم شکایت نامه باید فرد شاکی تمام مشخصات لازم را از کسی که از او شکایت دارد به همراه شرح شکایت وارد کند. در ضمن در این مرحله باید شاکی تمام مدارک و شواهد در دسترس را برای دادسرا ارسال کند.

شکایت کیفری مجدد به پرونده مختومه

طبق ماده 278 قانون دادرسی کیفری در این زمینه، اگر به علت فقدان یا عدم کفایت دلیل، قرار منع تعقیب در دادسرا تصویب شود، دیگر امکان احضار متهم به دادگاه با همان پرونده و شکایت کیفری مجدد وجود ندارد. البته در شرایط خاص این قانون متفاوت خواهد بود. حال اگر شما برای پرونده ای که قرار منع تعقیب برای آن صادر شده شواهد و مدارک جدیدی پیدا کرده اید بهتر است تا با دادستان مشورت کنید تا مورد پیگیری قرار بگیرد. البته باید به این نکته نیز توجه کنید که اگر پرونده به علت دیگری مختومه شده بود امکان پیگیری دوباره برای آن وجود ندارد و هرگونه شکایت کیفری مجدد برای این پرونده ها رد خواهد شد.

شکایت کیفری مجدد بعد از رضایت

آیا بعد از رضایت شاکی و مختومه شدن پرونده امکان شکایت کیفری مجدد وجود دارد یا خیر؟ این سوالی است که خیلی از افرادی که شکایت مجدد دارند به دنبال جوابی برای آن هستند. در پاسخ به این سوال باید بگوییم، بله. در برخی از موارد خود قانون راهی را برای انجام شکایت کیفری مجدد حتی پس از رضایت کامل نیز داده. برای مثال در بروز حوادث و تصادفات گاهی فرد آسیب دیده هیچ گونه آسیب فیزیکی خاصی ندیده و در همان رضایت خود را اعلام می کند. اما ممکن است پس از مدتی آسیب های آن نمایان شوند و فرد قصد شکایت کیفری مجدد داشته باشد. در این زمینه قانون این اجازه را به افراد آسیب دیده می دهد تا شکایت کیفری مجدد را تنظیم کنند تا مورد پیگیری قانون قرار گیرد.

شکایت کیفری مجدد بعد از ترک تعقیب

قرار ترک تعقیب برای اولین بار در تبصره یک ماده 177قانون آیین دادرسی در دادگاه های عمومی و انقلاب و در سال 1392 توسط قانونگذاران مورد توجه قرار گرفت. که در نتیجه آن این قانون در آیین دادرسی کیفری جدید تصویب شد. همانطور که می دانید قرار ترک محاکمه از سوی قاضی صادر می شود و او در این باره تصمیم گیری خواهد کرد. اما ترک محاکمه یکی از حقوق مسلم شاکی نیز می باشد که حتی می تواند در صورت لزوم از این حق صرف نظر کند. طبق مطالب گفته شده و این ماده در قانون مقرر شده است: “در صورت درخواست مدعی مبنی بر ترک محاکمه، دادگاه قرار ترک تعقیب صادر خواهد کرد. این امر مانع از طرح شکایت کیفری مجدد نخواهد بود.”

به طور خلاصه این ماده از قانون بیان می کند که شاکی می تواند در صورت لزوم بعد از تقاضای ترک تعقیب اقدام به شکایت کیفری مجدد کند و قانون این اجازه را به شاکی می دهد. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که تکلیف پرونده بعد از قرار منع تعقیب به شکل واضح معلوم نیست. به عبارت دیگر مشخص نیست که پس از شکایت کیفری مجدد، همان پرونده قبلی پیگیری خواهد شد یا پرونده جدید با تحقیقات دوباره مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در ضمن زمان مشخصی برای شکایت کیفری مجدد برای شاکی وجود ندارد.

شرایط قرار ترک تعقیب

 • برای هر جرم تعریزی قابل گذشتی امکان دارد.
 • پیش از صدور کیفر خواست این قرار صادر می شود.
 • از طرف استان صادر می شود.
 • فاقد اعتبار امر مختوم است.
 • برای هر پرونده فقط یکبار امکان صادر شدن دارد.
 • حداکثر زمان برای تعقیب متهم پس از صدور این قرار یک سال می باشد.

شکایت کیفری مجدد پس از قرار منع تعقیب

به طور کلی اگر قرار منع تعقیب قطعی نشده باشد شاکی می تواند درخواست شکایت کیفری مجدد را اعلام کند و دادسرا موظف است که به خواسته شاکی رسیدگی کند. اما در صورتی که این قرار به صورت قطعی اعلام شده باشد فرد با مشورت دادستان می تواند پرونده را دوباره به جریان بیندازد. برای این کار بهتر است با یک وکیل در این زمینه مشورت کنید. توجه به این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که اگر قرار منع تعقیب در دادگاه قطعی شده باشد، شاکی فقط برای یک بار اجازه شکایت کیفری مجدد و پیگیری پرونده را دارد. به طور کلی در مواردی که “عمل متهم مجرمانه نیست.” یا “عمل نسبت داده شده به متهم به طورکلی جرم است اما دلایل کافی برای مجرم بودن متهم وجود ندارد.” قرار منع تعقیب صادر می شود. به طور کلی در صادر شدن قرار منع تعقیب به هر دلیلی پرونده مختومه اعلام خواهد شد. اما در مواردی که این قرار برای عدم کفایت دلیل صادر می شود استثنا دادسرا اجازه می دهد که تنها در این صورت با داشتن دلایل و شواهد محکم، شاکی اجازه دارد شکایت کیفری مجدد را اعلام کند.

 • اعتبار امر مختوم یا قضیه محکوم بها: به تمامی موضوعاتی که در دادگاه مورد بررسی قرار گرفته و نسبت به آن حکم قطعی داده شده و امکان شکایت کیفری مجدد برای آنها وجود ندارد (جز در موارد استثنایی) اصطلاحا قضیه محکوم بها می گویند. علت این نوع از قانون گذاری برای این قاعده به این دلیل می باشد که افراد یک جامعه به قطعیت حکم دادگاه اعتماد کنند. این نوع از قوانین برای حفظ آرامش عمومی جامعه نقش بسزایی را ایفا می کنند. به همین دلیل می باشد که دادگاه برای انجام شکایت کیفری مجدد پس از اعلام قطعی قرار تعقیب سخت گیری می کند و مستلزم شواهد و مدارک محکم می باشد. ماده 13 قانون آیین دادرسی کیفری بیان می‌کند: تعقیب امر کیفری که طبق قانون شروع شده است و همچنین اجرای مجازات موقوف نمی‌شود، مگر در موارد زیر:
 • الف- فوت متهم یا محکوم علیه
 • ب-گذشت شاکی یا مدعی خصوصی در جرایم قابل گذشت
 • پ-شمول عفو
 • ت-نسخ مجازات قانونی
 • ث-شمول مرور زمان در موارد پیش‌بینی شده در قانون
 • ج-توبه متهم در موارد پیش‌بینی شده در قانون
 • چ-اعتبار امر مختوم.

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده،و…)، کیفری و….

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقیمی باشد. با اعتماد به وکلای ما می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

تلفن: 44428277-021

[kkratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277