دعوای تصرف عدوانی کیفری

 1. خانه
 2. Blogs
 3. دعوای تصرف عدوانی کیفری
تماس با ما

دعوای تصرف عدوانی کیفری

 

برای اعطای وکالت به وکیل دعوای تصرف عدوانی کیفری با شماره 02144428277 و 09399217171 تماس حاصل فرمایید.

همانطور که میدانید امروزه دعاوی مربوط به امور کیفری به شکل گسترده ای در جامعه افزایش پیدا کرده است. پرونده هایی که در زمینه کیفری وجود دارند دارای حسایت ها شرایط خاصی هستند که دعوای تصرف عدوانی کیفری نیز از این قاعده مستثنی نیست. و وکلایی که در این زمینه فعالیت میکنند باید توانایی ها و مهارت های لازم برای حل پرونده داشته باشند.

در صورتی که سوالی از وکیل دعوای تصرف عدوانی کیفری داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

تصرف عدوانی صرفا برای اموال غیر منقول است. یکی از مهم ترین وظایف قانون حمایت از حقوق شهروندان مانند حق مالکیت است. حق تصرف ملکشان، یکی از حقوقی است که افراد نسبت به اموال غیر منقول خود دارند. تصرف در لغت به معنی حق قانونی است که به فرد اجازه استفاده از اموال خود مانند ملک یا هر چیز دیگه ای را می دهد. حال اگر کسی بدون اجازه و اطلاع صاحب اصلی مال اقدام به استفاده از آن مال کند و آن را نخواهد به صاحب اصلی خود بازگرداند می توان اینگونه بیان کرد که کسی حق و مال دیگری را به صورت غیر قانونی تصاحب می کند که خلاف با قانون است، این را تصرف عدوانی می گویند. دعوای تصرف عدوانی کیفری و یا دعوای تصرف عدوانی حقوقی را می توان اقامه دعوی و یا شکایت کیفری بررسی کرد.

در دعوای تصرف عدوانی حقوقی نیازی نیست مالکیت شما اثبات شود ولی در دعوای تصرف عدوانی کیفری حتما باید مالکیت شما اثبات شود.

تعریف دعوای تصرف عدوانی کیفری

برای درک بهتر این موضوع مثالی مطرح می کنیم. به عنوان مثال شما برای مدت دو سال مجبور می شوید به سفر بروید در این مدت ملک خود را به آشنای خود می سپارید. پس این مدت دوست شما از بازگرداندن ملک شما خودداری می کند و ادعای مالکیت می کند. در این هنگام می توان برای این که ملک خود را بازگردانید باید اقدام به شکایت کیفری از آشنای خود کنید می توانید از بهترین وکیل ملکی تهران کمک بگیرید زیرا جرم دعوای تصرف عدوانی کیفری صورت گرفته است. در تعریف دقیق تر این جرم می توان گفت تصرف غیر قانونی و بدون اجازه مالک مالی غیر منقول از روی عمد و با داشتن علم و آگاهی نسبت به موضوع است.

نکات مهم دعوای تصرف عدوانی

در گام اول شما باید حتما مالک مال باشید که بتوان طرح دعوای تصرف عدوانی کیفری انجام داد. بنابراین مالکیت اولین شرطی است که بتوان این موضوع را دعوای تصرف عدوانی کیفری دانست.

در نکته بعدی باید توجه داشته باشید که دعوای تصرف عدوانی فقط برای اموال غیر منقول است و برای اموال منقول نیست.

در نکته آخر این موضوع دارای اهمیت زیادی است که آن شخص باید حتما از روی عمد دست به تصرف بزند و قصد داشته باشد از آن به نفع خود استفاده کند.

اهمیت تصرف غیر قانونی ملک دیگری به اندازه ای است که فرد هم امکان شکایت کیفری را دارد و هم اینکه می تواند با طرح دعوای حقوقی خواهان ترک تصرف گردد. نکته‌ ی مهمی که در این رابطه وجود دارد این است که شما در صورتی که تحت عنوان دعوای تصرف عدوانی حقوقی دادخواستی را علیه متصرف ملک تقدیم می کنید در این صورت دیگر امکان طرح شکایت کیفری تصرف عدوانی را در محکمه نخواهید داشت. البته عکس این موضوع صادق نیست، چرا که اگر شاکی ابتدا علیه متشاکی شکایت دعوای تصرف عدوانی کیفری طرح کند امکان طرح همزمان یا متعاقب دعوی حقوقی را خواهد داشت.

شرایط طرح دعوای تصرف عدوانی

هنگامی می توان طرح دعوای تصرف عدوانی را بیان کنیم که شرایط زیر را دارا باشد:

 • موضوع دعوا حتما مال غیر منقول مانند زمین، آپارتمان، ملک، مغازه یا باغی باشد.
 • فرد شاکی قبل از متصرف، ملک را در اختیار و در تصرف داشته باشد.
 • خوانده بعد از خواهان اقدام به متصرف ملک کرده باشد.
 • خوانده باید حتما به صورت غیر قانونی به تصرف ملک پرداخته باشد.
 • اکنون سوالی مطرح می شود به عنوان مثال فرض کنید شما دارای مغازه ای هستید که در مدت معلوم
 •  منافع ملک خود را با اجاره واگذار کردید. حالا مدت قرارداد به پایان رسیده و شما ملک خود را لازم دارید ولی مستاجر آن را خالی نمی کند در این حالت شما نمی توانید طرح دعوای تصرف عدوانی کیفری کنید زیرا شما مالک آن ملک هستید. میتوان با بهترین وکیل دعاوی ملکی در تهران مشورت کرد.

تفاوت میان دعوای تصرف عدوانی کیفری و حقوقی و خلع ید

تفاوت این دو موضوع بسیار مهم است و باید همیشه قبل از طرح شکایت تمام شرایط را مورد بررسی قرار داد. خلع ید از لحاظ حقوقی هنگامی رخ می دهد که به عنوان مثال شما مالک یه مال غیر منقول مانند یک آپارتمان هستید و متوجه می شوید که یک شخصی بدون هیچ قراردادی با شما ادعای مالکیت می کند و اقدام به تصرف مال شما می کند. در دعوای خلع ید باید بتوانید مالکیت خود را با ارائه سند مالکیت رسمی یا حکم دادگاه مبنی بر اثبات مالکیت در دادگاه ثابت کنید و با اثبات مالکیت خود از روند تصرف غیر مجاز غاصب جلوگیری و خلع ید غاصب نمایید اما هنگامی که بخواهید اقدام به طرح دعوای تصرف عدوانی کنید نیازی به اثبات مالکیت نیست فقط کافی است ثابت شود سابقا در آن مکان تصرف داشته اید.

طرح شکایت از جرم دعوای تصرف عدوانی کیفری

شما مالک مالی هستید که مورد دعوای تصرف عدوانی کیفری قرار گرفته است. در این هنگام با مراجعه به دادسرای محل وقوع جرم یا محل وقوع مال غیر منقول خود می توانید با پر کردن برگه شکایت اقدام به شکایت از جرم دعوای تصرف عدوانی کیفری کنید. در این هنگام شما باید با در دست داشتن سند مالکیت خود اقدام به طرح این شکایت کنید. در این شکایت فقط احراز مالکیت شما بر مال غیر منقول کافی است و نیازی که ثابت کنید مال قبل از این که مورد  تصرف عدوانی کیفری قرار بگیرد در تصرف شما بوده است اما باید ثابت کنید که تصرف بدون رضایت شما صورت گرفته است.

قانون گذار علاوه بر امکان طرح دعوای حقوقی تصرف عدوانی امکان طرح شکایت دعوای تصرف عدوانی کیفری را نیز قرار داده است. در ماده 690 قانون مجازات اسلامی این موضوع به طور کامل مطرح شده است.

به موجب این ماده هر شخصی به وسیله صحنه سازی به عنوان مثال دیوارکشی، پی کنی، نهرکشی، حفر چاه، کرت بندی، قطع کردن درختان و یا زراعت و امثال آن تصرفی در زمین های زراعی، جنگل ها و مراتع ملی، باغ ها، کوهستان ها، منابع آب، چشمه سارها، نهرهای طبیعی، پارک های ملی، تاسیسات کشاورزی و دامداری و دامپروری و یا سایر اراضی و املاک متعلق به دولت و شرکت های وابسته به دولت و یا شهرداری ها یا اوقاف و یا ملک های که جنبه عمومی دارد و مورد استفاده همه مردم است و یا اشخاص حقیقی و یا حقوقی به منظور تصرف و یا دارای حق معرفی کردن خود یا دیگری، مبادرت کند یا بدون داشتن مجوز از سازمان های مربوطه دست به تخریب و یا تغییر کنند و یا قدام به هر گونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا جلوگیری از حق در موارد ذکر شده نماید به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم می شود. در این هنگام دادگاه وظیفه دارد رفع تصرف عدوانی یا رفع مزاحمت یا ممانعت از حق و برگرداندن وضع به حالت سابق نماید.

رسیدگی به جرائم بالا در خارج از نوبت انجام می شود و مقام قضایی دستور متوقف کردن عملیات متجاوز را تا صدور حکم قطعی خواهد داد.

هنگامی که تعداد متهمان سه نفر یا بیشتر باشد و مدارک قوی و درستی بر اثبات جرم آنان وجود داشته باشد دادگاه قرار بازداشت صادر می کند. مدعی نیز می تواند تقاضای خلع ید و قلع بنا و اشجار و رفع آثار متجاوز را داشته باشد.

مجازات جرم دعوای تصرف عدوانی کیفری یا حقوقی

بنابر قوانین گفته شده مجازات جرم تصرف عدوانی یک ماه تا یک سال حبس و رفع تصرف عدوانی و بازگرداندن وضع به حالت سابق خواهد بود. در این صورت حتی امکان خلع ید و قلع بنا و اشجار نیز وجود خواهد داشت. نکته ای که در زمینه مجازات وجود دارد این است که اگر دعوای تصرف عدوانی نسبت به املاک و اراضی شخصی و یا خصوصی باشد مجازات فرد متصرف از 15 روز تا 6 ماه حبس خواهد بود. محکومیت به این جرم برای شخص محکوم سابقه کیفری نخواهد داشت و درجه این جرم شش است. اگر شرایط لازم وجود داشته باشد مجازات این جرم قابل تبدیل به جزای نقدی نیز خواهد بود و حتی در صورت وجود شرایط قانونی مجازات این جرم قابل تعلیق است. این جرم در صورتی که مال تصرف شده به اشخاص خصوصی تعلق داشته باشد قابل گذشت خواهد بود و در صورت رضایت شاکی تعقیب و اجرای مجازات متوقف می شود و جنبه عمومی نیز نخواهد داشت.

تفاوت تصرف عدوانی با ممانعت از حق

طبق ماده 158 قانون آیین دادرسی مدنی دعوای تصرف عدوانی کیفری یا حقوقی ادعایی است از طرف متصرف سابق که دیگری بدون رضایت و مجوز وی اموال غیر منقول را از تصرفش خارج کرده است و ادعای درخواست تصرف آن مال را داشته باشد اما ممانعت از حق طبق ماده 159 قانون آیین دادرسی مدنی عبارت است از تقاضای شخصی که رفع ممانعت از حق انتفاع یا ارتفاق خودش را در ملک دیگری بخواهد است. زمانی که شما سال های زیادی از عمر و زندگی و وقت خود را در ملک دیگری صرف کردید حال آن شخص یا ورثه آن و یا شخص دیگری که این ملک را خریداری کرده مانع استفاده شما از حق چندین و چند ساله شما بشود عمل ممانعت از حق انجام داده است و این عمل مانند دعوای تصرف عدوانی کیفری و یا دعوای تصرف عدوانی حقوقی قابل پیگیری می باشد.

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفاف مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده و…)، کیفری و…

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277

[kkratings]

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام زمینی دارم که سال 1371 خریدم و مدت ها بعد از خرید من در طرح جاده قرار گرفته و ای زمین قولنامه ای است و شهرداری گفته تا سند نیاوری پولی داده نمی شود در حالی که من رفتم دنبال سند می گویند ملکی که آسفالت شده سند نمی دهیم (بنیاد شهید) حالا بنده باید چکاری انجام دهم؟

  پاسخ
  • گروه وکلای بزرگمهر
   اردیبهشت 16, 1400 10:15 ق.ظ

   با سلام و وقت بخیر. می توانید در خصوص الزام به تنظیم سند رسمی ملک را ابتدا جویا شده و سپس اقدام به پیگیری باقی مراحل بفرمایید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277