حکم غیابی کیفری

 1. خانه
 2. Blogs
 3. حکم غیابی کیفری
تماس با ما

حکم غیابی کیفری

برای اعطای پرونده و اخذ وکیل حکم غیابی کیفری با شماره 02144428277 و 09399217171 تماس حاصل فرمایید.

با توجه به شرایط کنونی جامعه, جرایم مربوط به امور کیفری بسیار افزایش پیدا کرده است. در نتیجه پرونده های کیفری, پیچیدگی ها و حساسیت های خاص خود را دارد. به همین علت اثبات بی گناهی و تبرئه کردن افراد در این زمینه بسیار سخت و دشوار خواهد بود. به شما پیشنهاد میکنیم که تا در امور کیفری از وکلای متخصص و مجرب بهره بگیرید.

در صورتی که سوالی در مورد حکم غیابی کیفری داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

ما در این مقاله می خوایم نکاتی در خصوص حکم غیابی کیفری بگوییم و به شما همراهان عزیز کمک کنیم. امید است که این نکات برای شما موثر باشد.

حضوری بودن رسیدگی به پرونده یکی از نکاتی است که دادگاه ها باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند ولی رعایت این نکته به دلایل مختلف همیشه میسر نیست که این هنگام با رایی با عنوان حکم غیابی کیفری مواجه می شویم که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت و شما را تا حدودی با آن آشنا خواهیم کرد.

 حضوری بودن رسیدگی به پرونده همان طور که گفتیم یکی از نکات مهمی است که دادگاه باید توجه ویژه ای به آن داشته باشد حال حضوری بودن رسیدگی به پرونده یعنی هر دو طرف پرنده در جلسات دادگاه حضور یابند و پس از شنیدن سخنان و مستندات طرف مقابل به دفاغ از حق خود بپردازند که می تواند خود این کار را انجام دهد یا از یک وکیل متخصص کمک بگیرد. پس خوانده که مربوط به پرونده های حقوقی و متهم در پرونده های کیفری باید در دادگاه حضور یابند. حال در این میان دو اتفاق ممکن است رخ دهد. ممکن است شخص متوجه نشود که علیه او پرونده ای تشکیل شده یا ممکن است متوجه شود و از روی عمد در دادگاه حضور پیدا نکند که در این صورت قاضی برای مدت طولانی نمی تواند منتظر فرد متهم بماند و بدیهی است که در این حالت قاضی پرونده حکم غیابی کیفری صادر می کند که در صورت این امکان برای فرد متهم فراهم است که به این رای اعتراض کند که به اصطلاح ما به آن واخواهی می گوییم.

حکم های قانونی پرونده های غیابی با توجه کیفری یا حقوقی بودن پرونده متفاوت است و برای آشنایی بهتر با آن به بررسی تک تک آنها می پردازیم.

اجرای حکم غیابی کیفری

در پرونده های کیفری در بیشتر اوقات با شاکی، متهم و کیفرخواست صادرشده از سوی دادگاه و نهایتا رایی که توسط صادر شده دادگاه رو به رو هستیم. البته این طور نیست که در همه پرونده ها نیاز به فرد شکایت کننده باشد گاه ممکن است در برخی از جرم ها نیاز به شاکی نباشد مانند محاربه. یعنی فرد در این قبیل پرونده ها با شاکی خصوصی موتجه نیست یعنی ممکن است جنبه حق اللهی داشته باشد و به شخص خاصی آسیب وارد نشده است.

در خصوص جرایمی که به جز خداوند به کس دیگری مربوط نیست یعنی شاکی خصوصی وجود ندارد باید این نکته را در نظر گرفت که اگر با مستندات پرونده مجرم بودن فرد ثابت نشد و ضرورتی برای انجام تحقیق وجود نداشته باشد قاضی پرونده می تواند حکم بی گناهی و تبرئه فرد متهم را بدون حضور او و به صورت غیابی صادر کند.یعنی اگر با همین مستندات موجود فرد به عنوان مجرم شناخته نشود نیازی به انجام تحقیقات گسترده تر نیست و دادگاه می تواند او را تبرئه کند.

دادگاه رایی هم برای شاکی پرونده یعنی کسی که ادعا دارد به او خسارتی وارد شده صادر می کند و این فرد یعنی فرد شاکی نمی تواند درخواست واخواهی کیفری کند و برای او این امر میسر نیست و همچنین در برخی پرونده که شاکی خصوصی وجود ندارد مانند فعل هایی که به آسایش و امنیت مردم آسیب می زد مانند محاربه و اختلاس رای صادر شده نسبت به دادستانی که علیه متهم کیفر خواست صادر کرده نیز همیشه حضوری و غیر قابل واخواهی از سوی مقام مذکور است.

وکیل حکم غیابی کیفری

پرونده از نظر غیابی بودن ربطی به حضور و ارائه مستندات و ارسال لایحه توسط فرد متهم یا وکیلش در مرحله تحقیاقات مقدماتی ندارد و فقط حضور و ارسال لایحه در مرحله محاکمه مهم است. پس اگر فرد متهم یا وکیلش در مرحله مقدماتی حضور داشته باشند ولی در مرحله محاکمه حضور نداشته باشند برای آنها حکم غیابی کیفری صادر می شود و امکان واخواهی برای آنها میسر می شود و می توانند به حکم غیابی کیفری قاضی پرونده اعتراض کنند.

امکان غیابی بودن برای هر دو رای محکومیت یا برائت متهم وجود دارد با توجه نکات بالا با از آنجا که هیچ سودی در واخواهی برای فردی که حکم برائت برای او صادر شده وجود ندارد حکم برائت صادر شده برای او غیر قابل واخواهی بود زیرا که فقط وقت دادگاه گرفته می شود.

حال این نکته را باید ذکر کرد که برای حکم غیابی کیفری که در دادگاه های کیفری و حقوقی صادر می شود بعد از اعتراض یا همان واخواهی در صورت وجود بعضی شرایط متهم می تواند درخواست تجدید نظر خواهی کند و یا از طریق فرجام خواهی اعتراض خود را ارائه دهد.

رسیدگی غیابی به جرایم دادگاه کیفری چگونه صورت می گیرد؟

مفهوم رسیدگی غیابی به پرونده چیست؟ متهم یکی از دو طرف پرونده است که در دادسرا علیه او شکایتی طرح شده و باید در موعد تعیین شده توسط قاضی در دادسرا حاضر باشد اما گاهی با آنکه برای متهم احضاریه ارسال شده اما بنا به دلایلی متهم یا به عمد یا از روی فراموشی در دادگاه حضور پیدا نمی کند حال در این صورت قانون گذار برای اینکه وقت دادگاه اتلاف نشود حکم غیابی کیفری را در قانون گنجانده است. حال ما به توضیح مختصری از آن می پردازیم. حکم غیابی کیفری یکی از حکم هایی است که ممکن است در دادگاه صادر شود که در آن متهم در دادگاه حاضر نشده است. اکنون می خواهیم بدانیم شرایط صدور حکم غیابی کیفری چیست و توضیح مختصری از آن بدهیم.
در بیشتر پرونده ها با حضور یا دستگیری متهم و تفهیم اتهام نسبت به فعلی که انجام داده و آن فعل با قانون جمهوری اسلامی در تضاد است بدان معنی که در قانون آن فعل با عنوان جرم یاد شده است. متهم با توجه به فعلی که انجام داده، مورد تعقیب کیفری و محاکمه قرار می گیرد و حضور متهم برای تفهیم اتهام و دفاع از خود و ارائه مستندات الزامی است اما این بدان مفهوم نیست که غیبت او در جلسه دادگاه و عدم حضور او مانع از تعقیب و انجام تحقیقات می شود. وی این نکته را یادآور می شود که رسیدگی به کلیه جرایم، به جز جرایمی که جنبه حق اللهی دارند، به صورت غیابی امکان پذیر است، مفهوم این جرایم، حدود الهی مانند شرب خمر، زنا، لواط و مساحقه است اما در سایر پرونده ها که معمولا شاکی خصوصی دارند رسیدگی غیابی به جرایم، چنانچه متهم و یا وکیل او در هیچ یک از جلسات دادگاه حضور نداشته و یا لایحه دفاعیه نفرستاده باشد، دادگاه پس از رسیدگی، حکم غیابی کیفری صادر می کند.

صدور حکم غیابی کیفری

شیوه و راه اعتراض به حکم غیابی کیفری در قانون آیین دادرسی کیفری بدین صورت مشخص شده است که: طبق ماده فوق متشکی عنه تا 20 روز پس از تاریخ ابلاغ واقعی حکم غیابی کیفری در همان دادگاهی داد نامه بدوی صادر شده است می تواند واخواهی کند؛ این نکته را نباید فراموش کرد که مهلت واخواهی برای اشخاص مقیم خارج از کشور با افراد ساکن کشور یکسان نیست و برای کسانی که ساکن خارج از کشور ایران هستند به مدت بیست روز تعیین شده است. اگر متشکی عنه پس از اطلاع از صدور حکم غیابی کیفری نسبت آن درخواست واخواهی کند، با توجه به مقرره مذکور در قانون فوق در این مرحله دادگاه طرفین رو مجددا با تعیین وقت دعوت می کند و پس از بررسی مستندات و مدارک کسی که درخواست واخواهی ارائه داده است اقدام به صدور دوباره حکم کند و در نتیجه طرفین می توانند کلیه ادله اثباتی و یا دفاعی خود را به دادگاه تقدیم کند.

اجرای حکم غیابی کیفری در پرونده های کیفری به دو صورت انجام می شود که متهم به حکم غیابی کیفری در خواست واخواهی می کند و پس از انجام تشریفات قانونی، دادگاه حکم را صادر کرده و برای رای صادر شده هم این امکان وجود دارد که مورد تجدیدنظر خواهی قرار گیرد و یا در صورت نیاز فرجام خواهى انجام شود و یا بدون انجام هیچ یک از این ها حکم ما قطعیت پیدا می کند.

اگر متهم در دسترس نباشد رسیدگی به حکم غیابی کیفری چگونه می شود؟

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در این خصوص می گوید: زمانی که توسط دادگاه حکم غیابی کیفری صادر شود و متهم حضور نداشته باشد و نتوان او را یافت، اگر حکم محکومیت او، در جرایمی مانند رد مال، مصادره اموال یا جزای نقدی، و … که جنبه مالی و پولی دارند و ما بتوانیم اموال او را مصادره کنیم دست به این کار می زنیم و به مقدار پولی که ضرر رسانده از اموال او مصادره می کنیم. حال اگر شخص ملک یا مالی هم نداشته باشد حکم غیابی کیفری از صندوق دولت پرداخت می شود. در حکم غیابی کیفری جسمانی مانند حبس و شلاق و غیره که نیاز است ما به فرد دسترسی داشته باشیم و بدون حضور او امکان اجرای حکم غیابی کیفری وجود نداشته باشد و تا زمانی که محکوم دستگیر نشده باشد امکان اجرا حکم وجود ندارد. البته اگر برای مجرم حکم غیابی کیفری محکومیت توسط دادگاه صادر شود، در لیست تعقیب برای دستگیری و اجرای حکم غیابی کیفری قرار گرفته و هرکجا یافت شود، فورا دستگیر می شود.

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون نیاز به حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن آن ها
 • شفافیت مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم روند پرونده تا زمان حاصل شدن نتیجه پرونده
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی(ملکی، خانواده،و…)، کیفری و…

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای ما می توانید از استیفای کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید02144428277

[kkratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277