اعتراض به کیفرخواست

 1. خانه
 2. Blogs
 3. اعتراض به کیفرخواست
تماس با ما

اعتراض به کیفرخواست

برای اعطای پرونده و آگاهی دقیق از شرایط اعتراض به کیفرخواست با شماره 02144428277 و 09399217171 تماس حاصل فرمایید.

همانطور که میدانید به طور کلی اعتراض زدن به دادگاه و رایی که به شکل قطعی صادر شده است بسیار دشوار است. که نیاز به آشنایی بالای افراد معترض کننده با قوانین جمهوری اسلامی ایران دارد. و این کار بدون داشتن وکیل و مشاور, تقریبا ناممکن می باشد. در زمینه اعتراض به کیفر خواست نیز تمامی وکلا باید توانایی ها و تجربه لازم را داشته باشند.

در صورتی که سوالی درباره اعتراض به کیفرخواست داشته و یا نیاز به مشاوره درباره این موضوع دارید سوال خود را در انتهای این مقاله بپرسید تا مشاوران حقوقی ما در سریع ترین زمان به شما پاسخ دهند.

درباره کیفرخواست و اعتراض به کیفرخواست تعاریف متفاوتی وجود دارد. در واقع کیفرخواست از زمانی شروع می شود که یک شکایت به کلانتری می رود. در ادامه با تعریف کیفرخواست و چگونگی اعتراض به کیفرخواست با ما همراه باشید.

کیفرخواست چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف جامع و کامل در مورد کیفرخواست داشته باشیم. باید بگوییم که کیفرخواست عبارت است از ادعایی که دادستان در مورد مجرم بودن متهم می کند.

بعد از اعلام جرم به کلانتری کار رسیدگی به پرونده شروع می شود. که وظیفه رسیدگی این جرایم بر عهده دادسرا می باشد. در ابتدا پرونده به دست بازپرس و دادیار تحقیق می رسد تا تحقیقات لازم را در زمینه جرم, پیگیری کنند.

بازپرس و دادیار در این مرحله باید تمام شواهد و مدارک موجود را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند. در همین حین تا زمانی که بازپرس و دادیار در مورد پرونده تحقیق می کنند پرونده در دادسرا باقی می ماند. تا نحوه چگونگی وقوع جرم و متهم پرونده مشخص شود.

پس از بررسی های لازم توسط بازپرس باید نظر قطعی خود را در مورد پرونده اعلام کند. که نظر بازپرس به طورکلی دو حالت دارد:

یا تشخیص می دهد که عمل متهم مجرمانه نبوده که در این صورت با قرار موقوفی تعقیب به رسیدگی را خاتمه می دهد.

یا اینکه عمل متهم پرونده را مجرمانه, و خود او را متهم تشخیص می دهد. که در این صورت باید قرار جلب دادرس را صادر کند.

در صورتی که بازپرس پرونده متهم را مجرم اعلام کند قرار جلب دادرس را به دادستان ارسال می کند.

دادستان بعد از دریافت این قرار حدود 5 روز مهلت دارد. تا قرار جلب را مورد نقد و بررسی قرار دهد و نظر نهایی خود را در مورد آن اعلام کند. اگر بعد از بررسی پرونده, دادستان هم با نظر بازپرس مبنی بر مجرم بودن متهم موافقت کند. کیفرخواست را صادر می کند. که این کیفرخواست برای انجام مراحل بیشتر به دادگاه مربوطه ارسال می شود.

بنابراین طبق آنچه که تا به الان گفته شد کیفرخواست ادعایی است که دادستان در مورد مجرم بودن متهم اعلام می کند. و از دادگاه مربوطه می خواهد با بررسی پرونده حکم لازم را برای آن صادر کند.

در حقیقت دادستان با صدور این حکم اعلام می کند که تحقیقات دادسرا در مورد پرونده به پایان رسیده و در نتیجه این تحقیقات متهم مجرم شناخته شده است.

گروه وکلای بزرگمهر

محتویات کیفرخواست

در کیفرخواست که دادستان آن را اعلام می کند یک سری مندرجات وجود دارد که صحیح وارد کردن این اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است. این محتویات و مندرجات به شرح زیر می باشند:

 • تمام مشخصات فردی مجرم مانند: نام و نام خانوادگی, سن, نام پدر, شغل, شماره ملی, شماره شناسنامه, مذهب و…
 • بازداشت یا آزاد بودن متهم و نوع قرار تامین آن
 • نوع و ادله انتساب اتهام
 • دلایل و مستندات اتهام
 • سابقه محکومیت (این محکومیت باید به صورت کیفری باشد)
 • تمامی اطلاعات جزئی مربوط به پرونده
 • وضعیت سلامت روح و روان متهم

تمامی موارد بالا باید به شکل کاملا صحیح و درست در کیفرخواست وارد شود. اما در صورتی که هر گونه ایراد و مشکلی در این کیفرخواست به وجود بیاید. دادستان باید آن را تا پیش از ارسال به دادگاه تصحیح نماید.

مراجع رسیدگی به کیفرخواست

برای رسیدگی به جرایم کیفرخواست تنها دادگاه های جزایی و انقلاب موظف به این کار هستند. که این جرایم طبق تبصره 3 ماده 3 به شرح زیر می باشند:

 • جرایم شامل حد زنا و لواط از جمله این پرونده ها هستند.
 • جرایم هایی که مجازات آنها شامل سه ماه حبس و یا جزای نقدی آن ها تا حداکثر صد هزار تومان باشد.
 • جرایم اطفال

اعتراض به کیفرخواست

اعتراض به کیفرخواست امکان دارد. اما اعتراض به آن دارای شرایط خاصی می باشد. که در ادامه این شرایط را برای شما عزیزان بازگو می کنیم. اعتراض به کیفرخواست تنها زمانی می تواند انجام شود که بنا بر تصمیم دادسرا قرار منع تعقیب یا قرار موقوفی صادر شود. تنها در این صورت است که شما می توانید اعتراض کنید. که همراه با پرونده شما برای بررسی بیشتر به دادگاه ارسال می شود.

همانطور که پیش تر گفتیم اعتراض به کیفرخواست تنها در صورتی امکان پذیر می باشد که قرار موقوفی برای شما صادر شود. پس اگر برای شما قرار جلب صادر شود دیگر امکان اعتراض برای شما وجود ندارد.

البته این عدم امکان اعتراض برای افرادی که حکم کیفرخواست برای آن ها صادر شده کاملا منطقی است. به این دلیل که فردی که حکم کیفرخواست برای او صادر شده. در صورت داشتن هرگونه مشکل و اعتراضی به حکم خود, می تواند با حضور در دادگاه و در محضر قاضی اعتراض خود را بدون هیچ مشکلی بیان کند. در نتیجه نیازی به نوشتن کتبی اعتراض به کیفرخواست نخواهد داشت.

سوالات متداولی که در موضوع اعتراض به کیفرخواست مطرح می شود عبارتند از:

اعتراض به میزان قسط نفقه تاثیری در رای دادگاه دارد؟

به طور کلی می توان گفت که هیچ گونه پیش بینی درامور اعتراض زوجه به تقسیط مهریه نمی توان کرد. اما بهتر است که اعتراض خود را در این رابطه اعلام کنید. تنها در صورت اثبات عدم تناسب میزان نفقه با درآمد شخص, احتمال تغییر رای در دادگاه تجدید نظر وجود دارد.

مراحل اعتراض به چه شکل است؟

بعد از ثبت اعتراض به کیفرخواست, تقاضای شما در دادگاه تجدید نظر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. البته بهتر است قبل اقدام برای اعتراض, دلایل و مستندات خود را برای دفاع از اعتراض آماده کنید.

امکان اعتراض به کیفرخواست به صورت مجدد وجود دارد؟

خیر, امکان اعتراض به یک موضوع تکراری وجود ندارد. و اگر قصد اعتراض به یک موضوع تکراری را دارید, بهتر است با یک وکیل مجرب در رابطه با پرونده خود مشورت کنید تا به بهترین شکل ممکن فرجام خواهی در امور کیفری به نتیجه برسد.

امکان اعتراض به نظر کارشناس در زمینه جعل سند وجود دارد؟

اگر شما به رای کارشناس تک نفره در بررسی جعل سند اعتراض داشته باشد, باید اعتراض خود را ثبت کنید. در این صورت اعتراض شما مورد بررسی قرار گرفته و دادگاه با تشکیل یک گروه کارشناسی سه نفره اعتراض شما را دوباره بررسی می کند. این گروه کارشنایی سه نفره به شکل قرعه انتخاب می شوند تا اعتراض به کیفرخواست شما را بررسی کنند.

آیا با گذشت زمان طولانی از طلاق زوجه می توان درخواست مهریه کرد؟

بله, امکان اعتراض به کیفرخواست دریافت مهریه تا همیشه حتی پس از مرگ ایشان, بوسیله وراث امکان پذیر می باشد. البته باید به این نکته نیز توجه شود. تنها در صورتی می توان مهریه را بعد از گذشت زمانی طولانی از طلاق مطالبه کرد, که مهریه را دریافت نکرده و یا آن را نبخشیده باشد.

امکان اعتراض به رای قطعی دیوان عدالت وجود دارد؟

خیر, به طور کلی اگر رای به صورت قطعی اعلام شده باشد. هیچ گونه اعتراض به کیفرخواست مورد قبول واقع نخواهد شد. به غیر از مواردی که اعاده دادرسی در آن ممکن باشد. همچنین در صورت تناقض آرا ممکن در دیوان عمومی تغییر پیدا کند.

امکان اعتراض به رای دادگاه کیفری وجود دارد؟

در این زمینه خوشبختانه امکان هرگونه اعتراض به کیفرخواست وجود دارد. و در صورت اعتراض شما به رای دادگاه کیفری دادگاه موظف است که به شکایت شما به طور کامل رسیدگی کند و شما پس از آن باید پیگیری رای دادگاه تجدید نظر را بررسی کند و واخواهی در امور کیفری را انجام دهید.

اگر آزادی مشروط توسط دادگاه رد شود امکان اعتراض به وجود دارد؟

خیر, در این زمینه هیچ گونه اعتراضی به دادگاه مورد قبول واقع نخواهد شد. اما شما می توانید با جمع آوری مدارک و مستندات مورد نیاز درخواست آزادی مشروط را به دادگاه اعلام کنید.

امکان اعتراض به مبلغ کارشناسی وجود دارد؟

بله, شما در این زمینه امکان اعتراض به کیفرخواست را دارید. البته این نکته را نیز باید مورد توجه قرار دهید که این اعتراض فقط در زمان مقرر شده امکان پذیر است. که این اعتراض هم به صورت و هم به صورت کتبی یا دستی امکان پذیر می باشد. به طورکلی در اعتراضات به کارشناسی ها, دادگاه با تشکیل یک گروه کارشناسی سه نفره به اعتراض شما رسیدگی خواهد کرد.

امکان اعتراض به سازش نامه که خارج از دادگاه تنظیم شده وجود دارد؟

خیر, به طور کلی در این موارد معمولا امکان اعتراض به دادگاه وجود ندارد مگر در شرایط خاص.به طور کلی اگر سازش نامه در دادگاه تنظیم شده باشد امکان اعتراض به آن وجود ندارد. نکته دیگری که باید در این زمینه به آن توجه کنید این است که اگر سازش نامه به صورت رسمی ثبت شده باشد هیچ گونه اعتراضی بر آن وارد نیست.برای اطلاع از شرایط خاصی که در این زمینه مطرح می شود تا امکان اعتراض به کیفرخواست برای شما ایجاد شود. بهتر است که از یک وکیل مجرب در رابطه با پرونده خود مشورت کنید.

اگر رای مورد اعتراض ابرام شده باشد, چه معنی دارد؟

ابرام شدن رای دادگاه به این معناست که رای دادگاه برای بار دوم به نفع کسی که رای ابرام برای او صادر شده, داده شده.

امکان اعتراض به قرار منع تعقیب تا حداکثر چند بار امکان دارد؟

به طور کلی برای اعتراض به قرار منع تعقیب تنها شما می توانید یکبار اقدام کنید. اما در شرایط خاص این شرایط متفاوت خواهد بود در این زمینه نیز بهتر است با وکیل خود مشورت کنید.

 

مزایای وکلای با تجربه گروه بزرگمهر

 

 • سرعت بخشیدن به روند دادرسی
 • حضور در جلسات دادگاه بدون حضور موکل و گزارش دهی منظم به موکل
 • حفظ اسرار و اطلاعات موکل و عدم فاش شدن
 • ساده سازی مسائل حقوقی برای موکل
 • پیگیری منظم تا زمان حل شدن پرونده موکل خود
 • حق وکالت منصفانه
 • جذب اعتماد موکل و برقرای ارتباط موثر با او
 • انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
 • به روز بودن و اطلاع از اخرین قوانین کشور
 • برخود مناسب و محترمانه با موکل و قاضی موکل
 • فعالیت گروه های مجرب در تمامی زمینه های حقوقی،کیفری و….

کانون وکلای بزرگمهر با سابقه چندین ساله و داشتن بهترین وکلای مجرب و متخصص در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات و رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری شما می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 02144428277

[kkratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44428277