افراز و تفکیک در تقسیم املاک

گروه وکلای بزرگمهر با سابقه درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی می باشد. با اعتماد به وکلای ما می توانید از گرفتن کامل حقوق قانونی خود اطمینان خاطر داشته باشید.

هر ساعت از شبانه روز میتوانید با ما تماس بگیرید 02144428277

  • وکلا با تجربه
  • درصد موفقیت بالا
  • پیگیری مستمر
  • وکالت تخصصی
  • حق وکالت منصفانه
  • مطلع از تغییرات قوانین کشور
ملک و ساخت و سازملکی

افراز و تفکیک در تقسیم املاک

افراز و تفکیک در تقسیم املاک

از نگرش قضائی و ثبتی تقسیم ملک غیر منقول، شامل 1- تفکیک و 2- افراز است .

تفکیک:

 وفق حقوق ثبتی، تفکیک یعنی جدا کردن یک مال غیر منقول به قطعات کوچکتر

به عنوان مثال مالک زمینی به مساحت 5000 متر مربع در نظر دارد آن را به پنج قسمت تقسیم نماید (با وجود اینکه این پنج قسمت دارای یک پلاک ثبتی است) یعنی هر قطعه به مساحت 1000مترجدا می شود .

افراز:

افراز یعنی جدا کردن مال مشاعی که دارای چند مالک می باشد به عبارت بهتر افراز عبارت از : تقسیم مال غیر منقول مشاع بین شرکا به نسبت سهم آنان ( به عنوان مثال ملکی دارای سه مالک است و هر یک از شرکاء، مالک 2 دانگ مشاع از آن می باشند و بدیهی است که این ملک دارای یک هویت با یک پلاک ثبتی است .

اما هنگامی که یک نفر از آنان در نظر دارد دو دانگ خود را با هویت مستقل با یک پلاک ثبتی مجزا از سایرین شرکا جدا نماید و دیگر شریک نداشته باشد، از اداره ثبت محل وقوع آن ملک درخواست افزاز دو دانگ ملک را می نماید و این اداره در صورتی که با درخواست وی موافقت کند… پس از جدا شدن حصه مشاع آن، مالک یک پلاک ثبتی با هویت مستقل از پلاک قبلی می شود .

بطور کلی وجوه فرق تفکیک و افراز به شرح ذیل است :

1 – در تفکیک لازم نیست سند ملک غیر منقول، مشاعی باشد . یک پلاک به چند قسمت تقسیم می شود اما همگی، دارای یک پلاک ثبتی می باشند . مانند یک قطعه زمین که تبدیل به یک ساختمان چند واحد اپارتمان می شود ولی همه آپارتمان ها دارای یک پلاک ثبتی می باشند .

اما پس از افراز، ملک غیر مشاع و غیر مشترک می شود به عنوان مثال: هریک از آپارتمان هایی که سابقاً دارای یک پلاک ثبتی مستقل نبودند بعد از افراز، هریک دارای هویت مستقل شش دانگ با یک شماره پلاک ثبتی می شود . / دانستنی های حقوقی مفید افراز و تفکیک در تقسیم املاک

2 –  در تفکیک اگر ملک مشترک و مشاعی جدا شود، حالت مشاعی آن از بین نمی رود یعنی پس از تفکیک نیز شرکاء در هر قطعه ای به نسبت سهم خود مالکیت دارند. به عنوان مثال اگر زمینی به مساحت 000/5 متر مربع بین دو نفر دو نفر بطور مساوی مشترک باشد و آن زمین به ده قطعه 500 متری تفکیک گردد هر یک از شرکاء مالک سه دانگ هر قطعه خواهند بود اما در افراز سهم شریک مشخص و معین می شود و از حالت مشاع بودن و اشتراک خارج می گردد . / دانستنی های حقوقی مفید افراز و تفکیک در تقسیم املاک

3 – در افراز، ملک بر مبنای سهم شرکاء تقسیم می شود مانند اینکه اگر زمینی بین دو نفر مشترک باشد به این نحو که یکی از آن ها دو دانگ و دیگری چهار دانگ آن را مالک باشد در موقع افراز، آن زمین به دو قسمت مساوی تقسیم نمی شود بلکه به دو قسمتی که ارزش یکی آز آن ها دو برابر دیگری باشد، تقسیم می شود اما اگر  ملک مشاعی تفکیک گردد معمولا تفکیک بر اساس میزان مالکیت شرکا صورت نمی گیرد بلکه به ترتیبی که مثلاً قطعات سهل تر باشد، انجام می شود . / دانستنی های حقوقی مفید افراز و تفکیک در تقسیم املاک

4 – در افراز به جهت اینکه شرکاء، قبل از جدا شدن ملک، در جز، جز مال غیر منقول شریک هستند در هنگام جدا شدن در قسمت مرغوب بودن زمین مثلا یک بخش طوری واقع شده باشد که موقعیتش دو نبش باشد و یک بخش منهتی به یک کوچه یا خیابان باشد و دو شریک به توافق نرسند، لذا بایستی در حل این موضوع به دادگاه مراجعه نمایند . / دانستنی های حقوقی مفید افراز و تفکیک در تقسیم املاک

و به عبارت بهتر درافراز هنگام اختلاف بین دو شریک، تعیین تکلیف نهایی آن با مرجع قضائی و دادرسی آن با قاضی هست اما علی الاصول در تفکیک، چون شریک حق افراز ملک را ندارد لذا  هنگام اختلاف بین شرکاء مرجع حل اختلاف آن ها اداره ثبت است   .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

توجه : شماره تماس شما منتشر نخواهد شد

*

81 + = 88

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا